Ako sa vyhnúť zrážke so zverou a čo robiť po kolízii
Stret so zverou býva častejší, než si myslíme. V roku 2023 evidovala Allianz poisťovňa 3019 zrážok vozidiel so zverou, pričom škody dosiahli výšku 9,6 milióna eur. V UNIQE tvoria škody následkom stretu so zvieraťom asi 10% z celkových škôd na motorových vozidlách.
Kým v roku 2021 evidovala Allianz poisťovňa 2487 zrážok vozidiel so zverou (celková škoda 6,63 milióna eur), v roku 2022 to bolo 2800 prípadov v hodnote takmer 8 miliónov euro. V roku 2023 sa počet nehôd zapríčinených stretom so zverou v Allianzi vyšplhal na 3019, pričom škody dosiahli výšku 9,6 milióna eur. "Strety so zverou tvoria ročne približne 5-8 % škôd zo všetkých poistných udalostí v havarijnom poistení", uzatvára smutnú štatistiku Helena Kanderková, PR špecialistka poisťovne Allianz.
Najväčšie riziko zrážky je po zotmení a ráno, vtedy je zver najaktívnejšia. Často sa vyskytuje v blízkosti lesa, na okraji polí a v blízkosti riek. V poslednej dobe si zver zamieri aj do obývaných oblastí. V úsekoch, ktoré sú vyznačené dopravným značením jazdite opatrne, sústredene a zníženou rýchlosťou, aby ste v prípade potreby dokázali včas reagovať. Stretu so zvieraťom sa nesnažte za každú cenu vyhnúť.
Ako reagovať?
Ak stretnete na ceste zver, neblikajte svetlami, tie zvieratá len oslepia a zostanú nehybne stáť na ceste. Keď stojí zviera v ceste, neobiehajte ho, zastavte a počkajte, kým prejde. Ak brzdíte na poslednú chvíľu a zvládnete pri manévri trúbiť, hluk môže zvieratá vyplašiť.
Zároveň držte volant pevne v rukách a snažte sa zostať vo svojom jazdnom pruhu a najmä na vozovke. Čelný stret so zverou je pre posádku bezpečnejší, ako zísť autom mimo cesty a bočne naraziť do stromu. Svedčia o tom aj prípady z poisťovní: „Vodič v snahe vyhnúť sa zvieraťu prudko strhol volant, prestal ovládať vozidlo a vošiel s ním do jazera. Škoda na vozidle bola totálna, presiahla 12 000 eur. Vodič našťastie neutrpel vážne zranenia,“ popisuje prípad poisťovňa UNIQA a dodáva: „V snahe vyhnúť sa zrážke so zvieraťom tiež veľmi často evidujeme nárazy do stromu alebo prevrátenia vozidla cez priekopu do poľa, pričom takéto nehody priamo ohrozujú život a zdravie posádky auta. Pričom stret so zvieraťom, ak už k nemu nevyhnutne musí prísť, vedie obvykle ku škode na vozidle a výrazne menej často ohrozuje zdravie vodiča a posádky vozidla.“
Aj keď univerzálny návod ako predísť kolízii so zvieraťom neexistuje, odborníci ponúkajú niekoľko rád, ktoré môžu v takýchto prípadoch pomôcť:
- Na miestach, ktoré sú označené dopravnou značkou „Pozor zver“, jazdite opatrne a znížte rýchlosť
- Ak na ceste stojí zviera, snažte sa brzdiť a pevne držte volant
- Na zviera stojace na ceste nikdy neblikajte a vypnite diaľkové svetlá, tie ho totiž môžu oslepiť a zviera zostane nehybne stáť na ceste
- Zver sa radšej snažte zahnať trúbením, na ktoré väčšina zvierat reaguje
- Rátajte s tým, že ak cez cestu prebehla srna či diviak, ktoré žijú v stádach, môžu za ním vybehnúť ďalšie zvieratá
Čo robiť v prípade ak zrazíte zviera
V prípade, že ku kolízii dôjde, okamžite kontaktujte asistenčnú službu poisťovne, ktorá pomôže napr. s odtiahnutím vozidla, ak je nepojazdné. Nestačí, ak poškodené auto i miesto stretu nafotíte a fotky pošlete do poisťovne.Určite nezabudnite privolať políciu, policajný zápis o nehode bude potrebovať poisťovňa pri riešení poistnej udalosti. Lesná zver je majetkom užívateľa poľovného revíru. Oznámiť každú zrážku vozidla s lesnou zverou polícii je potrebné aj preto, lebo policajt na linke tiesňového volania vás poučí čo máte v danej situácii robiť a ako postupovať. Polícia sa vie okamžite skontaktovať s užívateľom poľovného revíru a dokáže zabezpečiť čo najrýchlejšie odstránenie prekážky a obnovenie zjazdnosti cesty.
Polícia tiež upozorňuje, aby vodiči po zrážke so zvieraťom nijako nemanipulovali. Právo nakladať s uhynutou zverou má totiž len užívateľ poľovného revíru. Ak by ste si uhynutú zver odviezli domov, hrozí vám obvinenie z pytliactva.
V tejto súvislosti UNIQA upozorňuje aj na niektoré nekalé praktiky: existujú prípady, keď chce motorista zakryť inak vzniknutú škodu falošnou kolíziou so zvieratami a uplatniť si ju z poistenia. Takéto pokusy o poistný podvod sú úplne bez šance na úspech. Odborníci totiž na základe dlhoročných skúseností ľahko
zistia, kedy nedošlo k skutočnej kolízii so zvieraťom a to aj vtedy, ak sa na auto v mieste poškodenia aplikuje zvieracia krv alebo kožušina.
Akú potrebujete poistku?
Škody na vozidle následkom stretu so zverou vám poisťovňa uhradí z havarijného poistenia alebo z pripoistenia rizika stretu so zverou k PZP.
Ak máte nové auto, odborníci na poistenie jednoznačne odporúčajú havarijné poistenie.
- Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy
- Dokedy treba nahlásiť poistnú udalosť?
- Zastihla vás búrka? Toto určite nerobte
Pri starom aute, je to na zváženie, pretože cena havarijného poistenia bude neprimerane vysoká vzhľadom na zostatkovú hodnotu vozidla. Tu sa asi viac oplatí pripoistenie rizika stretu so zverou. Dôležitosť mať poistený stret so zverou potvrdzujú aj štatistiky poisťovne Wüstenrot. V roku 2022 aj 2023 patrilo pripoistenie rizika stretu so zverou medzi najviac predávané pripoistenia.
Pri akciových ponukách poisťovní, ktoré k PZP bezplatne ponúkajú uzavretie pripoistenia pre prípad stretu so zverou, si treba skontrolovať výšku poistného krytia a výluky. Častokrát je poistná suma vyslovene symbolická a vzťahuje sa len na vymedzené obdobie.
Priemerné náklady na opravu škody vzniknutej pri zrážke so zverou sú rádovo v tisíckach, môžu sa však vyšplhať aj cez desaťtisíc euro.
V prípade, že následkom nehody príde k poškodeniu iného vozidla, dopravného značenia alebo došlo k zraneniu osôb vo vozidle, tieto škody sa hradia z Povinného zmluvného poistenia vodiča vozidla, ktoré nehodu spôsobilo.