Prehľad zmien v sociálnom poistení v roku 2021 - pandemické dávky, zmena termínov a povinností (4.časť)

Niektoré povinnosti voči Sociálnej poisťovni odbudnú. Zavádza sa dlhodobé ošetrovné i tehotenská dávka. Zmena nastáva aj v 13. a 14. platoch.

typing-at-desk

Zamestnancom a zamestnávateľom sa zjednodušia niektoré povinnosti

Novela zákona o sociálnom poistení s účinnosťou od 1. januára 2021 zjednoduší zamestnávateľom a zamestnancom v komunikácii so Sociálnou poisťovňou viacero postupov. Vo vzťahu k zamestnávateľom sa napríklad ruší povinnosť zamestnávateľa odhlásiť sa z registra zamestnávateľov vedeného Sociálnou poisťovňou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca. Tiež sa ruší povinnosť oznamovať Sociálnej poisťovni zmeny v údajoch jeho zamestnanca – to bude získavať z Registra fyzických osôb. Naďalej však zostáva povinnosť zamestnávateľa oznámiť zmenu mena a priezviska zamestnanca, ktorý na území Slovenskej republiky nemá trvalý alebo prechodný pobyt, a to do ôsmich dní odo dňa, v ktorom sa o tejto zmene dozvedel. Tiež sa ruší povinnosť oznamovať začiatok a skončenie čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky zamestnancom. Naďalej však zostáva povinnosť zamestnávateľa oznámiť prerušenie nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti zamestnanca do ôsmich dní od tohto prerušenia.

Vo vzťahu k poistencom sa ruší povinnosť písomne oznámiť do ôsmich dní zmenu údajov, poisťovňa ich bude získavať z Registra fyzických osôb. Povinnosť oznámiť do ôsmich dní zmenu mena, priezviska a bydliska zostávajú zachované pre zákonom stanovenú skupinu poistencov štátu (osoba starajúca sa o dieťa, poberateľ opatrovateľského príspevku a osobný asistent), na ktorých sa v právnych vzťahoch sociálneho poistenia uplatňujú predpisy Slovenskej republiky podľa koordinačných nariadení Európskej únie alebo podľa medzinárodnej zmluvy o sociálnom zabezpečení, ktorá má prednosť pred zákonmi SR. Vo vzťahu k samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) sa ruší povinnosť SZČO oznámiť Sociálnej poisťovni do ôsmich dní zmenu údajov, takisto platí získavanie z Registra fyzických osôb. Tieto povinnosti však zostávajú zachované pre tú SZČO, na ktorú sa v právnych vzťahoch sociálneho poistenia uplatňujú predpisy Slovenskej republiky podľa koordinačných nariadení Európskej únie alebo podľa medzinárodnej zmluvy o sociálnom zabezpečení, ktorá má prednosť pred zákonmi SR, ak údaje o týchto skutočnostiach Sociálna poisťovňa nevie získať z Registra fyzických osôb (tzv. zahraničná SZČO).

Od 1. apríla 2021 Sociálna poisťovňa začne priznávať nový druh dávky – dlhodobé ošetrovné

Získať ho budú môcť nemocensky poistené osoby, ktoré ošetrujú v domácom prostredí blízku osobu pre potrebu poskytovania domácej alebo paliatívnej starostlivosti a splnia aj ostatné zákonné podmienky na priznanie a výplatu dávky. Takíto poistenci budú mať nárok na ošetrovné vo výške 55 percent z hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby až počas 90 dní. Pri starostlivosti o blízkeho príbuzného sa môže vystriedať viac poistencov (spravidla po 30 dňoch) – dávka sa v takom prípade vyplatí v úhrne všetkým najviac za 90 dní.

Od 1. apríla 2021 sa predĺži ošetrovné z 10 na 14 dní

Táto dávka sa v súčasnosti vypláca najdlhšie 10 dní, od 1. apríla 2021 sa jej poskytovanie predĺži na najviac 14 dní.

Od 1. apríla 2021 bude nová nemocenská dávka – tehotenské

Nárok budú mať všetky nemocensky poistené tehotné ženy a tehotné ženy, ktoré majú prerušené povinné poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (zamestnankyne) alebo poberania rodičovského príspevku (SZČO).

Od roku 2021 sa z 13. a 14. platu už odvádza riadne poistné

S účinnosťou od 1. januára 2021 v prípade 13. a 14. platu neplatí oslobodenie od platenia sociálnych odvodov. V praxi to znamená, že 13. a 14. plat vyplatený zamestnancovi v roku 2021 a neskoršie, je vymeriavacím základom zamestnanca a zamestnávateľ je povinný z 13. a 14. platu odviesť poistné na sociálne poistenie. Do 31. decembra 2020 platí, že 14. plat, vyplatený v roku 2019 alebo 2020 každým zamestnávateľom, nie je – najviac do výšky 500 eur – súčasťou vymeriavacieho základu zamestnanca. Znamená to, že zamestnávateľ zo 14. platu vyplateného v roku 2020 najviac do výšky 500 eur neodvedie poistné na sociálne poistenie. Podmienkou tohto oslobodenia je, že 14. plat musí byť vyplatený najmenej vo výške priemerného mesačného zárobku (funkčného platu), súčasne pracovnoprávny (štátnozamestnanecký) vzťah zamestnanca u zamestnávateľa trvá k 31. októbru 2020 nepretržite aspoň 48 mesiacov a zamestnancovi bol v júni 2020 vyplatený aj 13. plat.

Vyberáme z Poistovne.sk

Union-zdravomer

Zdravotná poisťovňa Union rozšírila ponuku telemedicínskych služieb o Zdravomer

Zdravomer dokáže monitorovať stav niektorých vitálnych parametrov. Pozrite si, ako táto apka funguje a aké telemedicínske služby poskytujú ostatné zdravotné poisťovne.
04.12.2024 | redakcia
Čítať viac o Zdravotná poisťovňa Union rozšírila ponuku telemedicínskych služieb o Zdravomer
womens-athletic-leggings

Telemedicína: Aký je rozdiel medzi telemonitoringom a používaním fitness aplikácie? Časť 3.

V poslednej dobe nastal rozmach nositeľných zariadení (náramkov, prsteňov,...), ktoré slúžia na sledovanie vlastného zdravia a umožňujú monitorovať podobné veličiny ako v telemedicíne. Dokáže fitness aplikácia nahradiť telemedicínsku? Aké sú v nich rozdiely?
02.12.2024 | redakcia
Čítať viac o Telemedicína: Aký je rozdiel medzi telemonitoringom a používaním fitness aplikácie? Časť 3.
redakcia-nehoda

Pri reťazovej zrážke môže byť vinníkov viac

Ako sa určuje vinník pri reťazovej zrážke? Je vinníkom vždy posledný v rade? Pre zabezpečenie likvidácie poistnej udalosti bez krátenia či zamietnutia poistného plnenia je potrebné dodržať niekoľko pravidiel.
27.11.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Pri reťazovej zrážke môže byť vinníkov viac

Vyberáme z banky.sk