Študenti a zdravotné poistenie. Aké sú vaše povinnosti?

Ste študent a chcete si ujasniť, ako je to so zdravotným poistením? Ukončili ste štúdium alebo ste ho prerušili? Aké budete mať povinnosti voči zdravotnej poisťovni? Kedy sa treba prihlásiť, ak sa vám nepodarilo ihneď zamestnať? Môže sa, samozrejme, stať i to, že na prvýkrát neurobíte štátnice. Pozrieme sa na to, ako treba v uvedených prípadoch postupovať.

Businessman studuje-001

Zdravotnej poisťovni sa musíte prihlásiť sami

Samozrejme, po ukončení štúdia sa každý snaží čím skôr si nájsť prácu, nie vždy sa to však podarí tak rýchlo, ako by sme chceli. Čo v takomto prípade robiť? „Ak sa absolvent po skončení školy nezamestná, nezačne vykonávať samostatne zárobkovú činnosť alebo zaňho nie je platiteľom poistného štát, musí sa v zdravotnej poisťovni prihlásiť ako samoplatiteľ poistného (musí začať platiť poistné sám),“ vysvetľuje Viktória Vasilenková, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Ak nemáte potrebné informácie, je pomerne ľahké ich získať – stačí si dôkladne pozrieť webové stránky našich zdravotných poisťovní, navštíviť ktorúkoľvek z ich pobočiek alebo zavolať na infolinku, kde vám ochotne poradia.

Ak sa rozhodnete stať sa samoplatiteľom, povinnosť informovať vašu zdravotnú poisťovňu je na vašej strane. „V prípade, že sa v zdravotnej poisťovni prihlasuje ako samoplatiteľ poistného, tuto skutočnosť musí zdravotnej poisťovni oznámiť do 8. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom nastal vznik platiteľa poistného,“ vysvetľuje ďalej Vasilenková.

Čo v prípade neurobenia štátnic či pri prerušení štúdia?

Tiež sme zisťovali, čo treba robiť v prípade neurobenia štátnic či pri prerušení štúdia. Musíte sa aj vtedy prihlásiť ako samoplatcovia, ak nechcete ísť na úrad práce? „Táto povinnosť platí aj pre študentov, ktorí neurobia štátnice alebo prerušia štúdium, ak sa nezamestnajú, nezačnú podnikať alebo nie je za nich platiteľom poistného štát,“ hovorí Vasilenková.
 

Máte povinnosť platiť si zdravotné poistenie a nerobíte tak?

Ak ste poistencom štátu, teda napríklad dôchodca, nezamestnaný, matka na materskej, študent alebo nezaopatrené dieťa, poistné za vás platí štát. V prípade, že sa vás to netýka (napríklad po ukončení štúdia, ak nie ste prihlásený na úrade práce), dajte si pozor, aby ste túto povinnosť nezanedbali. Nečakalo by vás nič dobré. Ocitnete sa v Zozname dlžníkov, stratíte nárok na úhradu odkladnej zdravotnej starostlivosti (zabudnite na plánovanú operáciu či kúpeľnú liečbu) a nemáte právo prakticky na nič, čo sa netýka akútnej situácie. Ignorovať nedoplatky nepomôže, takáto situácia sa môže skončiť aj exekúciou. Ak si hľadáte svoje prvé zamestnanie, v neposlednom rade treba myslieť aj na to, že rozhodne nevyzerá dobre, ak si vás potenciálny zamestnávateľ bude chcieť „preveriť“ a nájde vaše meno na spomínanom Zozname dlžníkov.

Dajte sa dôkladne poučiť

Čerství absolventi štúdia, ktorí sa rozhodnú začať podnikať, sa potrebujú zorientovať v základných povinnostiach, lebo problémy môžu vzniknúť aj banálnym spôsobom – napríklad tým, že sa pomýlite pri uvádzaní údajov, na základe ktorých sa platby priraďujú. Tam je potrebná zvýšená opatrnosť. Pri platbe dôkladne kontrolujte variabilné číslo, špecifické číslo a číslo účtu. Mnohokrát totiž problémy nevznikajú zámerne, ale na základe obyčajnej nepozornosti.

Vyberáme z Poistovne.sk

packed-and-ready-to-go

Pri celoročnom cestovnom poistení si dajte pozor na maximálnu dobu nepretržitého vycestovania

Vedeli ste, že celoročné poistenie neplatí nepretržite? Po istej dobe sa totiž musíte vrátiť späť na Slovensko, inak vám poistenie prestane platiť. Porovnali sme tieto doby nepretžitého pobytu vo všetkých poisťovniach.
14.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Pri celoročnom cestovnom poistení si dajte pozor na maximálnu dobu nepretržitého vycestovania
persons-torso-on-a-motorbike-holding-a-map

Kedy sa vám oplatí ročné cestovné poistenie? Prepočítali sme to za vás

Ak počas roka vycestuje do zahraničia viackrát, môže sa vám oplatiť celoročné poistenie. Pozrite si porovnanie na rok 2024, čo vás vyjde lacnejšie.
12.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Kedy sa vám oplatí ročné cestovné poistenie? Prepočítali sme to za vás
burka-redakcia

Škody po záplavách poisťovne vyčísľujú na stovky tisíc euro

Vlna povodní a záplav, ktoré od začiatku júna sužujú Európu, páchajú značné škody aj na Slovensku. Pozrite si, koľko škôd už zaznamenali poisťovne.
12.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Škody po záplavách poisťovne vyčísľujú na stovky tisíc euro

Vyberáme z banky.sk