Alkohol a poistné plnenie
Alkohol nepatrí ani na svah, ani za volant. So škodami zavinenými alkoholom majú poisťovne bohaté skúsenosti. Každý rok v mnohých prípadoch odmietnu alebo znížia plnenie z poistky práve kvôli alkoholu.
December je bezpochyby mesiacom s najväčším množstvom príležitosti „na pohárik“. Vianočné večierky, vianočné trhy, zimné lyžovačky či Silvester sa nezaobídu bez pohára vína, či "ostrejšieho" alkoholu. Po jeho požití zvýšte opatrnosť. Alkohol v krvi je totiž hrubé porušenie poistných podmienok a v prípade úrazu či spôsobenej škody vám poisťovňa môže poistné plnenie znížiť či zamietnuť.
Pri požití alkoholu a spôsobení škody načriete hlbšie do vlastného vrecka. Ak totiž spôsobíte nehodu či inú škodu pod vplyvom alkoholu, poisťovňa vám v rámci havarijného poistenia môže poistné plnenie znížiť. Ak spôsobíte škodu v rámci povinného zmluvného poistenia (PZP), poisťovňa môže od vás žiadať plnenie za škodu, ktorú vyplatila poškodenému, a to až do výšky 100%. Účet za nehodu vás tak môže vyjsť poriadne draho. Raritou nie sú ani 10-tisícové účty, ktoré vinník platí pozostalým doživotne.
- Ako postupovať pri nehodách na lyžiach - užitočné rady
- Lyžovačka v zahraničí bez poistenia môže byť drahá
- Poistenie na lyžovačku. Na toto si dajte pozor!
„V roku 2017 sme v rámci PZP vymáhali čiastočnú alebo úplnú náhradu škody až v 981 prípadoch. Každý desiaty prípad z dôvodu prítomnosti alkoholu v krvi,“ konštatuje hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Lucia Muthová. Priemerná výška regresu za alkohol v krvi bola 4200 eur, tá najvyššia presiahla 54-tisíc eur.
Záleží aj na výške promile v krvi
Ak si ublížite na zdraví po konzumácii alkoholu (nemusí to byť dopravná nehoda) a v krvi vám namerajú do 1,5 promile, poisťovňa vám môže poistné plnenie znížiť. Ak ale máte v krvi viac ako 1,5 promile, škodu vám poisťovňa zamietne. Samozrejme, platí to aj pre úrazy, ktoré sa vám stanú na svahu. Ak pri lyžovačke utrpíte úraz, poisťovňa vám môže znížiť či zamietnuť poistné plnenie, v závislosti od množstva požitého alkoholu. Ak spôsobíte škodu či zranenie inému lyžiarovi, poisťovňa môže vyplatenú škodu od vás vymáhať späť. Navyše, podľa zákona o Horskej záchrannej službe (HZS), môžete za nedisciplinované správanie na svahu dostať aj pokutu.
Večer ste si vypili a neviete, či ráno máte ešte zostatkový alkohol? Použijte jednorazový alkoholový tester. Určite sa to oplatí.