Mnohí distribútori zarábajú len na reexporte liekov

Nedostupné lieky. Podľa ŠÚKL problém v logistickom reťazci, podľa lekárnikov reexport. Kde je pravda?







Na nedávny článok Poistovne.sk s názvom Nedostupné lieky nahláste ministerstvu zdravotníctva a ŠÚKLu zareagovala lekárnička, ktorá má vlastné skúsenosti s nedostupnými liekmi. Tvrdí, že spolupráca s Ministerstvom zdravotníctva či so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠUKLom) ohľadom nahlasovania nedostupných liekov v praxi príliš nefunguje.


Mohlo by vás zaujímať: Poradňa o zdravotnom poistení.


“V roku 2015 som podala päť podnetov na nedostupnosť liekov na ministerstvo, dodnes som nedostala odpoveď a situácia sa nezmenila. Stále lieky neviem objednať,” tvrdí Lucia Vašíková, farmaceutka z Viničného. Tiež sa zapojila do projektu „Nedostupné lieky“ pod záštitou Slovenskej lekárnickej komory - SLEK, ale opäť sa nič nezmenilo.

Lekárnička tiež vyvracia aj argument ŠÚKLu, ktorý tvrdí, že za nedostupné lieky nemôže reexport, ale “vzťahy v logistickom reťazci výrobca distribútor lekáreň”.

Podľa Vašíkovej distribučné spoločnosti uprednostňujú dodávky liekov do vybraných lekárni. Na základe akého kľúča ich vyberajú jej nie je jasné, ale naznačuje, že v hre je aj reexport. „Distribútor prednostne dodá lieky do lekárni, ktoré reexportujú,“ myslí si.


TIP: Prečítajte si viac o zdravotnom poistení


Na Slovensku je registrovaných 140 spoločností s povolením na distribúciu liekov. Z toho len asi 20 reálne dodáva lieky či zdravotnícky materiál do lekárni. „Ostatné sú samotné farmaceutické firmy a tiež distribučné spoločnosti, ktoré vznikli len za účelom zarábať na reexporte liekov,“ tvrdí Vašíková.

Dokladá to vlastnými skúsenosťami, keď sa kvôli nedostatkovým liekom pokúšala kontaktovať viacerých distribútorov. „Niektoré spoločnosti nemajú ani kontaktné údaje, teda nemám kam zavolať. Iné nereagujú na maily ani poštu. Iné majú dokonca aj funkčné telefónne číslo, ale do lekárni lieky nedodávajú,“ tvrdí Vašíková.

Čo dodať na záver. Pacientka sa snažila zohnať liek Salofalk. Nezohnala ho, a ani jeho alternatívu. Lekáreň tvrdila, že liek je nedostatkový. Nech už bol dôvod akýkoľvek, pacientka zostala bez lieku. Išlo „iba“ o liek na črevné ťažkosti – čo však v prípade, že by šlo o liek na vážnejšiu chorobu?
 

1. stávka na Premier League za 20 EUR úplne bez rizika!



Vyberáme z Poistovne.sk

Čo robiť, ak vás zasiahol ničivý živel na dovolenke?

Náhle zmeny počasia každý rok spôsobujú problémy aj dovolenkárom. Požiare, silné búrky a víchrice dokážu spôsobiť obrovské škody na majetku aj na životoch. Ponúkame rady pre dovolenkárov, čo robiť v takýchto prípadoch.
26.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Čo robiť, ak vás zasiahol ničivý živel na dovolenke?
olympic-amphitheatre-in-berlin

Vplyv olympijských hier na ekonomiku hosťujúcej krajiny

Olympijské hry v Paríži majú potenciál podnietiť k pravidelnému pohybu a zlepšeniu zdravia populácie. Umelá inteligencia prispeje k presnejším a spravodlivejším hodnoteniam športovcov aj väčšej bezpečnosti účastníkov hier. Hry podľa Allianz zvýšia HDP Francúzska o 10 miliárd eur, Paríž očakáva rekordný prílev turistov.
25.07.2024
Čítať viac o Vplyv olympijských hier na ekonomiku hosťujúcej krajiny
beachside-relaxing

Cestovné poistenie: dovolenkárov najčastejšie trápia zdravotné ťažkosti a strata batožiny

Prvé letné týždne priniesli zvýšený počet poistných udalostí súvisiacich s cestovaním. Pozrite si, aké ťažkosti riešili Slováci najčastejšie.
25.07.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Cestovné poistenie: dovolenkárov najčastejšie trápia zdravotné ťažkosti a strata batožiny

Vyberáme z banky.sk