Poistenie domácnosti a poistenie nehnuteľnosti. V čom sú rozdiely?

Kúpili ste si byt či dom a chcete ho poistiť? Toto rozhodnutie je bezpochyby správne, platí však, že by ste sa mali zorientovať v základných termínoch a rozdieloch medzi nimi.

Ako prvé si potrebujeme zadefinovať, že základný rozdiel je v predmete poistenia. Poistenie domácnosti chráni všetok hnuteľný majetok, ako napríklad nábytok, koberce, doplnky, šatstvo, športové potreby, domáce spotrebiče, elektroniku, cennosti, ľudovo povedané všetko to, čo by vypadlo, keby ste budovu obrátili naruby,“ hovorí Helena Kanderková z Odboru firemnej komunikácie Allianz - Slovenskej poisťovne, a. s. Naopak pri poistení nehnuteľnosti poisťujeme samotnú budovu, to znamená teda obvodové múry, podlahy, okná, či inžinierske siete,“ vysvetľuje ďalej.

Obe poistenia majú zmysel


Určite je logickým krokom uzatvoriť si obe tieto poistenia. „Pretože ak by sa klientovi napríklad poškodila elektronika, poistenie nehnuteľnosti takúto škodovú udalosť nepokryje, pokryje ho však poistenie domácnosti. A naopak, ak by dom napríklad zaplavila voda, je potrebné mať poistenú aj nehnuteľnosť,“ definuje Milan Janásik, hovorca Generali Poisťovne, a. s.

Myslite aj na prírodné katastrofy


Proti prírodným katastrofám sa oplatí uzavrieť poistenie nehnuteľnosti. V jeho rámci sa poistenie vzťahuje na nehnuteľné veci ako rodinný dom, byt alebo nebytový priestor, rekreačná budova, vrátane technického, energetického a technologického vybavenia. Poistenie nehnuteľnosti sa podľa Janásika vzťahuje aj na:
  • stavebné súčasti
  • vedľajšie stavby (napríklad garáž, garážové státie, garážový box, hospodárska budova, kôlňa, stodola, dielňa, letná kuchyňa, práčovňa, sklad a podobne)
  • stavebný materiál, stavebné mechanizmy a stavebné náradie
  • príslušenstvo bytu a spoločné časti bytového domu


Mohlo by vás zaujímať: Pýtate náhradu škodu príliš často? Zrušia vám zmluvu!


Nezabúdajte na domácnosť


Proti škodám vzniknutým v domácnosti sa oplatí uzavrieť poistenie domácnosti. „V rámci poistenia domácnosti sa poistenie vzťahuje na hnuteľné veci, ktoré tvoria zariadenie bytu, rodinného domu, alebo rekreačnej budovy, slúžia na prevádzku domácnosti, alebo uspokojovanie potrieb poisteného alebo príslušníkov jeho domácnosti, nachádzajú sa v mieste poistenia a sú vo vlastníctve poisteného,“ vysvetľuje Janásik. Za hnuteľné veci pritom považujeme nábytok (okrem vstavaného), koberce, textil, obuv, elektrospotrebiče (okrem zabudovaných), audiovizuálnu techniku, náradie, starožitnosti, umelecké diela a podobne. Ľudovo povedané - všetko to, čo by vypadlo, keby ste budovu obrátili naruby, vám kryje práve poistenie domácnosti.


Mohlo by vás zaujímať: Čítajte viac o poistení domácnosti a majetku


Poistenie domácnosti a poistenie nehnuteľnosti sa dopĺňajú


Tieto dve poistenia sa nevylučujú, skôr naopak dopĺňajú. „Obe poistenia je dôležité mať súčasne. Živel si nevyberá, či poškodí iba nehnuteľnosť, alebo aj veci v domácnosti, väčšinou poškodí aj nehnuteľnosť a aj hnuteľné veci v domácnosti,“ dodáva Janásik.


lista Neprehliadnite

Vyberáme z Poistovne.sk

burst-Matthew Henry-zubar

Trend prechodu klientov do súkromných zdravotných poisťovní potvrdzujú aj výsledky prepoisťovania

Do Nového roka vstupujú dve súkromné zdravotné poisťovne posilnené o tisícky nových poistencov. Naopak, štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) naďalej poistencov stráca.
30.01.2023 | redakcia
Čítať viac o Trend prechodu klientov do súkromných zdravotných poisťovní potvrdzujú aj výsledky prepoisťovania
redakcia-nehoda1

Za škody vyplatila Allianz minulý rok o 30 percent viac

Účet za škody bol vyšší vo všetkých segmentoch, najviac zaplatila Allianz opäť za škody na vozidlách. V privátnom majetku riešila Allianz veľké požiare, jeden za 440-tisíc, ďalší za 161-tisíc eur. Za onkologické úmrtie vyplatila Allianz pozostalým 200-tisíc eur.
30.01.2023
Čítať viac o Za škody vyplatila Allianz minulý rok o 30 percent viac
daughter-teaching-technology

Zmeny v sociálnom poistení od začiatku roka 2023. Čo potrebujete vedieť? (1. časť) - Dôchodky

Rok 2023 so sebou prináša niekoľko dôležitých zmien v oblasti sociálneho poistenia. Dnes sme pripravili prehľad toho najdôležitejšieho v oblasti dôchodkov.
30.01.2023 | redakcia
Čítať viac o Zmeny v sociálnom poistení od začiatku roka 2023. Čo potrebujete vedieť? (1. časť) - Dôchodky

Vyberáme z banky.sk