Poslanci budú diskutovať o otvorení druhého piliera

Druhý dôchodkový pilier by sa mal otvoriť od 15. marca do 15. júna tohto roka. V rovnakom období vláda Roberta Fica umožní vstúpiť do druhého piliera osobám, ktoré v sporivom pilieri nie sú.


Možnosť opustiť systém starobného dôchodkového sporenia majú dostať všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS) alebo si dohodli so svojou DSS vyplácanie výnosu z investovania. Vyplýva to z návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorým poslanci odštartujú tretí rokovací deň 46. schôdze. Návrh prerokujú v skrátenom legislatívnom konaní.

"Ide nám predovšetkým o vytvorenie podmienok pre každého jedného sporiteľa, aby sa dobrovoľne rozhodol, či bude znášať riziká, spojené s veľmi nízkymi dôchodkami, ktoré by mali byť z tohto piliera vyplácané aj v budúcnosti," povedal v stredu po rokovaní vlády premiér Robert Fico.

O možnosti vystúpiť z druhého piliera bude podľa Fica informovaný každý sporiteľ. Premiér zopakoval, že v druhom pilieri je obrovské množstvo ľudí, pre ktorých je výhodnejšie zostať len v prvom, štátnom pilieri. Ako uviedol, v sporivom pilieri je asi 350 tisíc osôb, ktoré nemajú žiadny vymeriavací základ a ďalších 200 tisíc až 300 tisíc ľudí, ktorí majú príjmy na úrovni 500 až 600 eur. "Takíto ľudia si v živote nenasporia v druhom pilieri," tvrdí predseda vlády. Rovnako je podľa neho druhý pilier nevýhodný pre sporiteľov vo vyššom veku.

Fico hrá podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku so sporiteľmi falošnú hru. Ako ďalej uviedol v stredu na tlačovej besede, problémom dôchodkového systému je prvý, priebežný pilier, v ktorom vláda musí vykonať zmeny. "Mala by sa oslabovať váha prvého piliera a druhý pilier by sa mal posilňovať," tvrdí Brocka. Upozornil na to, že v tomto roku dotuje štát zo štátneho rozpočtu Sociálnu poisťovňu jednou miliardou eur. Ak by podľa Brocku z druhého piliera vystúpilo 10 % sporiteľov, tak Sociálna poisťovňa tým získa približne 600 mil. eur a o túto sumu môže byť nižšia dotácia štátu pre poisťovňu. "Robert Fico potrebuje peniaze sporiteľov," dodal podpredseda KDH.

Poslancov popoludní čaká obligátna štvrtková Hodina otázok členom vlády.

Vyberáme z Poistovne.sk

person-pulls-a-suitcase-in-a-building-with-large-windows

Poistenie batožiny - čo vám poisťovňa nepreplatí

Pripoistenie batožiny je súčasťou cestovného poistenia. Pozreli sme sa na prípady, kedy vám poisťovňa škodu na batožine nepreplatí.
04.07.2022 | redakcia
Čítať viac o Poistenie batožiny - čo vám poisťovňa nepreplatí
holiday-suitcase

Cestovné poistenie do Chorvátska - aktuálne porovnanie cien aj poistných limitov

Poistovne.sk sa pozreli nato, koľko zaplatíte za cestovné poistenie a čo za to dostanete. Poistky sa líšia aj v cene aj vo výške poistného krytia.
30.06.2022 | redakcia
Čítať viac o Cestovné poistenie do Chorvátska - aktuálne porovnanie cien aj poistných limitov

Vyberáme z banky.sk