Ako si správne platiť zdravotné poistenie

Logo Union zdravotná poisťovňa
Pýtajte sa Zuzany Bavoľárovej, manažérky odboru výberu poistného a vymáhania pohľadávok Union zdravotnej poisťovne. Vaše otázky prijímame od 1.júla do 31. júla 2013
Otázka:
30.07.2013 - Musí študent, ktorí zarobí mesačne 300 eur na dohodu platiť zdravotné poistenie? 

Odpoveď:
31.07.2013 - V prípade, že by išlo o študenta, ktorý má uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci študenta, ten preddavky na zdravotné poistenie platiť nemusí. 

Čítať celý príspevok »
Otázka:
29.07.2013 - Môžem sa zdravotne pripoistiť? Čo všetko pripoistenie obsahuje? 

Odpoveď:
30.07.2013 - Zdravotné pripoistenie je možné zrealizovať v komerčnej poisťovni, nie v zdravotnej poisťovni. Napr. v Union poisťovňa, ktorá je priekopníkom v oblasti individuálneho zdravotného poistenia, poskytuje rôzne zdravotné poistenia, napr. Zdravie plus, Zdravie bez doplatkov, 24-hodinový lekár a ďalšie. 

Čítať celý príspevok »
Otázka:
26.07.2013 - Ak si budem prispievať do zdravotnej poisťovne viac ako mi určuje zákon, mám nárok na nadštandardnú starostlivosť? 

Odpoveď:
29.07.2013 - Nie, výška preddavkov nemá vplyv na rozsah nároku nadštandardnej zdravotnej starostlivosti. Avšak ako poistenec Union zdravotnej poisťovni máte nárok na zazmluvnené nadštandardné vyšetrenia a zdravotnú starostlivosť.  

Čítať celý príspevok »
Otázka:
25.07.2013 - Ak zamestnám dohodára, ktorý je zamestnancom na TPP u iného zamestnávateľa, musím ho prihlásiť do ZP a platiť odvody aj ja? 

Odpoveď:
25.07.2013 - Zamestnávateľ je povinný prihlásiť do zdravotnej poisťovne poistenca, ktorý vykonáva činnosť, z ktorej plynú príjmy z dohôd, nakoľko pre účely zdravotného poistenia sa považuje za zamestnanca. Poistenec môže mať súbežne registrovaných viacero platiteľov poistného v zdravotnej poisťovni.  

Čítať celý príspevok »
Otázka:
24.07.2013 - Ak má váš poistenec nepravidelné mesačné príjmy z akej sumy bude platiť poistné? 

Odpoveď:
25.07.2013 - Zdravotné poistenie je odvodené najmä od typu platiteľa (zamestnanec, samoplatiteľ, živnostník, poistenec štátu) a následne od výšky a pravidelnosti dosahovaných príjmov. Ak je poistenec živnostníkom, ktorý nemá pravidelný príjem, aj napriek tomu musí platiť preddavky na zdravotné poistenie. A...

Čítať celý príspevok »
Otázka:
22.07.2013 - Pracovala som v Anglicku 8 mesiacov a bola som tam zdravotne poistená. Na Slovensku som sa z poisťovne odhlásila keď som odchádzala do zahraničia. Som povinna zo zákona sa opať prihlásiť do zdravotnej poisťovne?

Odpoveď:
23.07.2013 - Poistenec je povinný podať prihlášku na verejné zdravotné poistenie v zdravotnej poisťovni do 8 dní odo dňa ukončenia zdravotného poistenia v cudzine.  

Čítať celý príspevok »


Ďalšie témy v poradenstve: Mali sme v poradenstve:
PZP a havarijné poistenie
Poistenie domácnosti a nehnuteľnosti
Zdravotne poistenie
Cestovné poistenie
Čo pokrýva zdravotné poistenie

Sponzorované odkazy