Zdá sa vám, že u lekára platíte priveľa? Takto si to overíte
Zrejme sa vám už stalo, že ste mali na konci ošetrenia pochybnosti o poplatku, ktorý si od vás lekár vypýtal. Ako však zistiť, či bol adekvátny, prípadne či mal naň lekár vôbec právo?
Niečo sa vám nezdá? Riešte to ihneď
Tu odkladanie naozaj nie je dobrý nápad. „Ak má pacient pochybnosti o poplatku, ktorý u lekára zaplatil, mal by ich riešiť hneď na mieste priamo s lekárom. Môže sa tiež obrátiť na samosprávny kraj, ktorému poskytovatelia zdravotnej starostlivosti zasielajú cenník zdravotných výkonov, pri ktorých možno požadovať úhradu,“ vysvetľuje Viktória Vasilenková, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne s tým, že ďalšou možnosťou, ako si môže poistenec overiť náklady na svoju zdravotnú starostlivosť, je výpis z účtu poistenca, o ktorý môže požiadať svoju zdravotnú poisťovňu alebo cez ePobočku. „Výpis z účtu poistenca obsahuje údaje o zdravotnej starostlivosti poskytnutej poistencovi, údaje o predpísanom a uhradenom poistnom, ostatné údaje o záväzkoch a pohľadávkach, ktoré poisťovňa eviduje na poistenca a ďalšie údaje, ako je napríklad zaradenie poistenca do dispenzarizácie, či do čakacej listiny.“Výpis môžete získať elektronicky alebo papierovou formou
Podľa Vasilenkovej ak je ich poistenec zaregistrovaný v internetovej ePobočke, výpis môže získať elektronicky bezplatne. Druhou možnosťou je požiadať o výpis z účtu papierovou formou osobne v pobočke alebo poštou. „Žiadať možno o úplný alebo čiastočný výpis. V čiastočnom výpise sú údaje za niektorú oblasť – napríklad o liekoch či poskytnutých zdravotných výkonoch, teda za zdravotnú starostlivosť. Podľa platnej legislatívy je poplatok za vydanie papierového výpisu z účtu poistenca 0,66 eura.“- Idete brigádovať do zahraničia? Aj tieto povinnosti vás čakajú.
- Čo sa stane, ak neplatíte zdravotnú poistku
- Kedy za vás bude platiť poistné štát.
- Dovolenka na bicykli. Potrebujete sa špeciálne poistiť?
- Životná poistka... Kto sa v tom má vyznať?
Podvody sa z času na čas vyskytnú
Služby online pobočky spomenula aj Beáta Dupaľová Ksenzsighová, špecialistka externej komunikácie a hovorkyňa poisťovne Union, poistenec si tam môže skontrolovať výkony, ktoré mu mali byť u lekárov poskytnuté. „Ak sa mu niečo nepozdáva, môže sa na nás obrátiť, aby sme situáciu preverili,“ hovorí ďalej s tým, že napríklad v roku 2015 na základe podnetov od poistencov riešili a potvrdili hneď viacero podvodov. „Napríklad u zubárky z Košíc, ale aj lekára špecialistu z oblasti psychiatrie – obaja si neoprávnene vykazovali výkony.“Nemusí však hneď ísť o pokus o podvod, dejú sa aj omyly. „Stáva sa však, že poistenec eviduje lekára pod iným názvom ambulancie , než aký je oficiálne zazmluvnený, prípadne za vykázaný výkon považuje inú zdravotnú starostlivosť - vtedy sa situácia jednoducho vysvetlí,“ dodáva s tým, že v poslednom období u nich nezaznamenali nárast fiktívne vykazovaných výkonov. „Štatisticky sa nám potvrdí asi 25 % podnetov od poistencov, ktorí majú podozrenie na podvod.“
- Poisťovňa vám preplatí aj liečbu za hranicami, ale nie každú
- Prečítajte si, kde všade si môžete sporiť na dôchodok
- Slováci sú stále chudobní! Pozrite si, aké úspory majú Európania