Z výsluhových dôchodkov sa asi nebudú platiť odvody

 


Výsluhové dôchodky bývalých vojakov, policajtov a ostatných ozbrojených zborov asi nezaťažia 10-percentným odvodom tak, ako to pôvodne zvažovali rezorty obrany a vnútra. „Podľa tohto návrhu asi nie,“ naznačil po rokovaní vlády minister obrany Martin Glváč (Smer-SD). Záverečný návrh už rezorty vnútra a obrany predstavili ministerstvu financií, ktoré ho prepočítava. Aj minister vnútra Robert Kaliňák potvrdzuje, že táto verzia nie je taká ako pôvodná, v ktorej figuroval 10-percentný odvod. „Je trochu iná,“ povedal Kaliňák.

Šéf rezortu financií Peter Kažimír od silových rezortov požadoval, aby navrhli také zmeny, že systém sociálneho zabezpečenia bude stabilný na dlhé roky. Teraz sú totiž osobitné účty, z ktorých výsluhové dôchodky vyplácajú, vo vysokej strate. Ak by silové rezorty neprišli s riešením, Kažimír by presadzoval zdanenie výsluhových dôchodkov tak ako ostatných príjmov, teda 19-percentnou daňou.

Minister Kaliňák hovorí, že ich návrhy zmeny zabezpečia udržateľnosť celého systému na ďalších 50 rokov. Naznačuje, že veľa sa vyrieši šetrením. „V mnohých oblastiach, najmä u nás na ministerstve vnútra, sa podarilo rôznymi vnútornými opatreniami usporiť pomerne veľa peňazí, u nás to teda bolo až na úrovni 18 miliónov,“ uviedol Kaliňák. V jeho rezorte je tento rok aj historicky najnižšia odchodovosť policajtov zo služby do výsluhového dôchodku. Konkrétne opatrenia ministri chcú predstaviť až po ich definitívnom schválení. „Minister financií nám povedal, že tie čísla vyzerajú dobre,“ uisťuje Glváč.

V pôvodnom návrhu okrem 10-percentného odvodu z výsluhového dôchodku, ktorý napokon asi nebude, plánovali aj celý balík ďalších opatrení. Napríklad doba, po ktorej bude mať policajt alebo vojak nárok na výsluhový dôchodok, sa má predĺžiť z dnešných 15 na 25 odslúžených rokov. Výnimkou by boli len tí, ktorí podmienku odslúžených 15 rokov splnili už do dňa účinnosti novely zákona.

Tým, čo túto podmienku do dňa účinnosti novely nesplnia, by sa základná výmera výsluhového dôchodku progresívne zvyšovala so zvyšujúcim sa počtom rokov trvania služobného pomeru. Meniť sa mal tiež mechanizmus valorizácie dôchodkov z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov tak, že zvyšovanie bude podmienené zvýšením funkčných platov policajtov, hasičov, príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže, Slovenskej informačnej služby, Horskej záchrannej služby, funkčných platov colníkov či hodnostných platov profesionálnych vojakov. Príslušníkom ozbrojených zložiek by sa malo zvýšiť aj poistné, ktoré do systému sociálneho zabezpečenia platia. 

Vyberáme z poistovne.sk

pexels-lukaszradziejewski-7352058

Silné čísla a ambície, Uniqa na Slovensku vlani rástla

Finančný dom Uniqa vstupuje do roku 2026 v priaznivej kondícii, pričom významnú úlohu v jeho raste zohráva aj slovenský trh. Výsledky za rok 2025 podľa vyjadrení spoločnosti potvrdzujú nielen zvyšujúcu sa ziskovosť, ale aj stabilnú pozíciu v segmente poistenia, investícií a dôchodkového sporenia.
18.03.2026
Čítať viac o Silné čísla a ambície, Uniqa na Slovensku vlani rástla
happy-woman-on-computer

Mýty vs. fakty o životnom poistení

Mnoho ľudí si stále myslí, že najčastejšou príčinou invalidity je úraz, v skutočnosti naň pripadá len 5% takých prípadov. Pozrite si, aké sú najrozšírenejšie mylné predstavy o životnom poistení.
18.03.2026 | redakcia
Čítať viac o Mýty vs. fakty o životnom poistení
allianz

Ročne pribudne na Slovensku 20-tisíc invalidov. Allianz reaguje novým poistením s vyššími plneniami

Nádory sú príčinou až 60 percent invalidít. Minulý rok riešil Allianz 546 škôd súvisiacich s invaliditou. Allianz prináša poistenie s dvojnásobným plnením pri úrazoch a vybraných diagnózach a rok vyplácanou mesačnou rentou. Allianz od januára prestala zohľadňovať onkologickú anamnézu po vyliečení, čím poistenie sprístupňuje širšiemu okruhu klientov.
16.03.2026
Čítať viac o Ročne pribudne na Slovensku 20-tisíc invalidov. Allianz reaguje novým poistením s vyššími plneniami

Vyberáme z banky.sk