Z druhého piliera podľa MF ubudlo 29,5 tis. sporiteľov

Rezort financií očakáva, že otvorenie druhého piliera prinesie Sociálnej poisťovni pozitívny efekt v sume cez 70 mil. eur

Počet sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri sa podľa aktuálnych údajov z ministerstva financií (MF) od polovice novembra minulého roka do konca júna tohto roka znížil takmer o 29,5 tis. osôb. Uvádza sa to v prognóze daňových príjmov verejnej správy na roky 2009 až 2012, ktorú zverejnil rezort financií. Počet ľudí, ktorí do systému starobného dôchodkového sporenia vstúpili a počet sporiteľov, ktorí tento systém opustili, sa v materiáli neuvádza. Pôvodne mala Sociálna poisťovňa (SP) vďaka otvoreniu druhého piliera podľa rezortu financií získať 302 mil. eur, a to vzhľadom na očakávanie, že z druhého piliera odíde 150 tis. sporiteľov a do tohto systému, naopak, vstúpi 10 tis. nových sporiteľov. Aktuálne však rezort financií očakáva, že otvorenie druhého piliera prinesie SP pozitívny efekt v sume cez 70 mil. eur. Do druhého penzijného piliera mohli občania vstúpiť alebo z neho vystúpiť do 30. júna 2009. Ministerstvo práce a sociálnych vecí vlani odhadovalo, že z druhého piliera odíde od 30 tis. do 150 tis. sporiteľov. Naopak, podľa odhadov rezortu klientmi niektorej z dôchodkových správcovských spoločností sa má stať 5 tis. až 20 tis. poistencov štátnej Sociálnej poisťovne. Sociálna poisťovňa vo svojom rozpočte na rok 2009 predpokladá, že z druhého dôchodkového piliera do konca júna tohto roka odíde 150 tis. sporiteľov. "Zapracovaný predpoklad z výstupu 150 tis. sporiteľov by mal viesť k jednorazovému zvýšeniu príjmov o 231,4 mil. eur a k ďalšiemu zvýšeniu príjmov z titulu zníženia objemu postúpených príspevkov na starobné dôchodkové sporenie," uvádza sa v rozpočte SP. Poisťovňa tak do svojho tohtoročného rozpočtu zapracovala hornú hranicu odhadovaného počtu osôb, ktoré môžu opustiť systém starobného dôchodkového sporenia. Druhý pilier už vláda raz otvorila, a to v prvom polroku minulého roka. Počas tohto obdobia z druhého piliera vystúpilo 106 tis. sporiteľov. Naopak, klientmi dôchodkových správcovských spoločností sa v rovnakom období stalo 22 tis. osôb.

©2005, Autorské práva SITA a.s. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.

Vyberáme z poistovne.sk

pexels-gustavo-fring-6870320

10 najlepších autoservisov za rok 2025

Toto sú najlepšie autoservisy na Slovensku. Poznáte ich?
25.03.2026 | redakcia
Čítať viac o 10 najlepších autoservisov za rok 2025
nemocnicaBory8-redakcia

Najlepšie nemocnice na Slovensku za rok 2025

Rebríček najlepších nemocníc na Slovensku zostavila zdravotná poisťovňa Dôvera na základe dotazníkov spokojnosti, ktoré vyplnili pacienti po hospitalizácii. Najlepšie obstála Bratislava, Trenčín má čo doháňať.
23.03.2026 | redakcia
Čítať viac o Najlepšie nemocnice na Slovensku za rok 2025
pexels-artbovich-7598371

Ktoré revízie v byte a dome sú povinné a ako často ich treba vykonať?

Prinášame vám jednoduchý, zrozumiteľný prehľad, ktoré revízie v nehnuteľnosti sú povinné, v akých intervaloch a kto je za nich zodpovedný.
20.03.2026 | redakčne upravené
Čítať viac o Ktoré revízie v byte a dome sú povinné a ako často ich treba vykonať?

Vyberáme z banky.sk