SP očakáva z 2. piliera o dve tretiny menšiu sumu

Podľa aktuálnych očakávaní poisťovne by malo ísť o 77,2 mil. eur, kým rozpočet SP na tento rok ráta so sumou takmer 231,5 mil. eur

Sociálna poisťovňa (SP) očakáva, že v tomto roku do svojho rozpočtu v súvislosti s otvorením druhého dôchodkového piliera získa oproti pôvodným predpokladom o dve tretiny menej prostriedkov. Podľa aktuálnych očakávaní poisťovne by malo ísť len o 77,2 mil. eur. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za prvý kvartál tohto roka, ktorú zverejnila Sociálna poisťovňa. Rozpočet SP na rok 2009 pritom rátal s tým, že po vystúpení 150 tis. sporiteľov z druhého piliera by malo do jej rozpočtu pribudnúť takmer 231,5 mil. eur. Dvojtretinový prepad v objeme prílevu peňazí a teda aj sporiteľov, ktorí sa rozhodnú pre vystúpenie z druhého piliera, zatiaľ SP oficiálne nekomentovala. Od 15. novembra minulého roka, teda od otvorenia systému starobného dôchodkového sporenia, do konca marca zaevidovala SP 6 111 osôb, ktoré vstúpili do sporivého dôchodkového piliera. Naopak, klientmi dôchodkových správcovských spoločností (DSS) prestalo byť 10 509 sporiteľov. Do rozpočtu poisťovne tak v prvom kvartáli tohto roka previedli DSS úspory vystupujúcich sporiteľov v celkovej sume 12,1 mil. eur. Podľa časového rozpisu rozpočtu SP na tento rok to však malo byť vyše 81 mil. eur. Rozpočtovaná suma, ktorá sa mala do konca marca presunúť z druhého piliera do štátneho priebežného penzijného systému, sa tak splnila na necelých 15 %. Do druhého penzijného piliera môžu občania vstúpiť alebo z neho vystúpiť do 30. júna 2009. Ministerstvo práce a sociálnych vecí vlani odhadovalo, že druhý pilier opustí od 30 tis. do 150 tis. sporiteľov. Naopak, podľa odhadov rezortu klientmi niektorej z dôchodkových správcovských spoločností sa má stať 5 tis. až 20 tis. poistencov štátnej Sociálnej poisťovne. Sociálna poisťovňa vo svojom rozpočte na rok 2009 predpokladá, že z druhého dôchodkového piliera do konca júna tohto roka odíde 150 tis. sporiteľov. "Zapracovaný predpoklad z výstupu 150 000 sporiteľov by mal viesť k jednorazovému zvýšeniu príjmov o 231,4 mil. eur a k ďalšiemu zvýšeniu príjmov z titulu zníženia objemu postúpených príspevkov na starobné dôchodkové sporenie," uvádza sa v rozpočte SP. Poisťovňa tak do svojho tohtoročného rozpočtu zapracovala hornú hranicu odhadovaného počtu osôb, ktoré môžu opustiť systém starobného dôchodkového sporenia. Druhý pilier už vláda raz otvorila, a to v prvom polroku minulého roka. Počas tohto obdobia z druhého piliera vystúpilo 106 tis. sporiteľov. Naopak, klientmi dôchodkových správcovských spoločností sa v rovnakom období stalo 22 tis. osôb.

©2005, Autorské práva SITA a.s. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.

Vyberáme z poistovne.sk

pexels-gustavo-fring-6870320

10 najlepších autoservisov za rok 2025

Toto sú najlepšie autoservisy na Slovensku. Poznáte ich?
25.03.2026 | redakcia
Čítať viac o 10 najlepších autoservisov za rok 2025
nemocnicaBory8-redakcia

Najlepšie nemocnice na Slovensku za rok 2025

Rebríček najlepších nemocníc na Slovensku zostavila zdravotná poisťovňa Dôvera na základe dotazníkov spokojnosti, ktoré vyplnili pacienti po hospitalizácii. Najlepšie obstála Bratislava, Trenčín má čo doháňať.
23.03.2026 | redakcia
Čítať viac o Najlepšie nemocnice na Slovensku za rok 2025
pexels-artbovich-7598371

Ktoré revízie v byte a dome sú povinné a ako často ich treba vykonať?

Prinášame vám jednoduchý, zrozumiteľný prehľad, ktoré revízie v nehnuteľnosti sú povinné, v akých intervaloch a kto je za nich zodpovedný.
20.03.2026 | redakčne upravené
Čítať viac o Ktoré revízie v byte a dome sú povinné a ako často ich treba vykonať?

Vyberáme z banky.sk