Škody spôsobené požiarom

Nepodľahnite mylnej predstave, že požiar môže vzniknúť len v dome pri kúrení v krbe či piecke. Častým dôvodom požiaru je elektrický skrat, ktorý neobchádza ani byty. Ponúkame vám zopár užitočných tipov, ktoré znížia riziko požiaru a vysvetlíme, z akej poistky vám preplatia škody.

campfire-closeup
Aj keď oheň nie je najčastejším živlom, ktorý postihuje naše domácnosti, jednoznačne patrí k najnebezpečnejším. Rýchlo sa šíriace plamene narobia výrazne väčšie škody, ako ostatné živly. V prvých troch štvrťrokoch roku 2023 likvidovali slovenskí hasiči 371 požiarov, ktorých príčinou boli poruchy vykurovacích telies, komínov a dymovodov. Škody na majetku sa šplhajú cez milión eur.

Bezpečnostné tipy

  1. Vykurovacie teleso (kotol) musí byť udržiavané a pravidelne kontrolované odborníkom. Určite si odložte doklad o revízii.

  2. Nezabudnite na pravidelnú revíziu komínov a dymovodov.

  3. Krb či piecku si nechajte zapojiť odborníkom. Nerobte to sami.

  4. Vykurovanie teleso (môže to byť akýkoľvek elektrický ohrievač) umiestnite na vhodné miesto. Nedávajte ho blízko horľavých metariálov resp. nedostatočne tepelne odolných materiálov.

  5. Elektronické zariadenia (mobily, notebooky) nabíjajte ak ste doma. Poisťovne evidujú aj požiare zapríčinené pokazenými nabíjačkami.

  6. Staré elektrické rozvody vymeňte za nové.

  7. Nenechávajte otvorený oheň bez dozoru. V lete sa to týka hlavne grilovačiek, v zime zas sviečok (napríklad na adventnom venci). Pozor si dávajte aj pri varení, hlavne ak používate plynový sporák.

  8. Opatrní buďte hlavne počas adventu a Vianoc. Viac o najčastejších príčinách požiaru cez Vianoce si prečítajte v tomto článku.

Z akej poistky poisťovňa preplatí škody?

Škody spôsobené požiarom bývajú často veľmi rozsiahle. Ak začnú horieť sadze v komíne, zhorieť môže celá strecha. Od sviečky sa ľahko chytí horieť adventný veniec, obrus, stôl, záclony,... Poisťovne požiar klasifikujú ako živel. Škody spôsobené požiarom sú kryté už v základných balíkoch poistenia a teda netreba si požiar pripoisťovať zvlášť. Na čo si však treba dať pozor je typ poistenia, ktoré máte uzavreté. Či máte poistenú iba nehnuteľnosť alebo aj domácnosť. Každá poistka vám totiž kryje niečo iné.

Ak máte poistenú nehnuteľnosť, poistenie sa vám vzťahuje na škody, ktoré vzniknú na múroch, omietkách, strope, streche, oknách, dlážke teda všetkom, čo je pevne spojené so zemou a samotnou stavbou.

Ak máte poistenú domácnosť, poistenie sa vám vzťahuje na škody, ktoré vzniknú na hnuteľných veciach, čiže na nábytku, spotrebičoch, kobercoch, zariadení,...

Ak vám od adventného venca zhoria záclony a steny budete mať čierne od dymu, škody na záclonách sa preplatia z poistenia domácnosti a škody na omietkách z poistenia nehnuteľnosti.

Poisťovňa skúma príčinu požiaru

Pokiaľ by bol príčinou požiaru zlý stav vykurovacích telies, poisťovňa bude požadovať od klienta doklad o revízii/čistení komína či pravidelných servisných prehliadok kotla. Neznamená to však automaticky, že ak doklad o servisnej prehliadke nemáte, poisťovňa vám škody nepreplatí. „Poisťovňa sa v takýchto prípadoch zásadne opiera o stanovisko hasičov, ktorí príčinnú súvislosť medzi vznikom poistnej udalosti a zanedbaním revízie odborne posúdi,“ vysvetľuje Z. Hruška z UNIQA. Ak sa dokáže, že požiar jednoznačne vznikol kvôli zanedbanej údržbe komína, poisťovna v takomto prípade má právo poistné plnenie krátiť, alebo zamietnuť.

Fotovoltaické panely a tepelné čerpadlá

Solárne panely aj tepelné čerpadlá sa považujú za konštrukčnú súčasť budovy a teda netreba ich nijako špeciálne pripoisťovať. Keďže tieto technológie sú pomerne drahé, odborníci na poistenie majiteľom nehnuteľností odporúčajú, aby si po inštalácii nezabudli zahrnúť ich hodnotu do poistnej sumy (= navýšiť si poistnú sumu nehnuteľnosti). Zvyčajne sa jedná o niekoľko desiatok tisíc eur.

Ak je tepelné čerpadlo umiestnené ďalej od domu, budú sa na neho vzťahovať limity pre sekundárne stavby. Ak ide o drahšiu technológiu a stanovený limit by nestačil, odporúčame čerpadlo poistiť ako samostatnú vedľajšiu budovu so špecifickou hodnotou, aby bolo chránené na 100% svojej ceny.

Niekedy dôjde k požiaru, ktorý ohrozuje aj budovu, na ktorej je nainštalovaný fotovoltaický systém. Takáto udalosť môže súvisieť s neodbornou inštaláciou alebo nekvalitným spracovaním panelov. Ak dom alebo fotovoltické zariadenie začne horieť z panelov, poisťovňa uhradí škodu z poistenia proti požiaru. Ak neboli dodržané potrebné technologické postupy a revízie (ako v prípade spalín), môže poisťovňa pristúpiť ku kráteniu plnenia. Ak chybnú inštaláciu vykonala profesionálna spoločnosť, poisťovateľ môže uplatniť regresný nárok voči dodávateľovi.

Čo ak požiar poškodí dom či byt suseda

V prípade, že sa požiar rozšíri aj na susedný byt alebo dom, jeho majiteľ si môže škodu nárokovať u majiteľa nehnuteľnosti, kde požiar vznikol. V prípade, že ten má v rámci poistenia majetku poistenú aj zodpovednosť za škodu, náklady za škodu na byte či dome suseda sa uhradia z jeho poistky. „Poisťovňa v takomto prípade posudzuje, či je vlastník nehnuteľnosti za vzniknutú škodu zodpovedný. Ak sa preukáže jeho zodpovednosť a má uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu , škody spôsobené tretím osobám požiarom, ktorý sa rozšíril z nehnuteľnosti poisteného, je možné hradiť z jeho poistenia. Samozrejme, je nevyhnutné, aby sa preskúmala príčina vzniku požiaru. V prípade, ak požiar vznikol z okolností, ktoré vylučujú zodpovednosť poisteného, osoby, ktorým požiar zničil majetok, si náhradu škody musia uplatniť z vlastného majetkového poistenia,“ dodáva Z. Hruška.

Vyberáme z poistovne.sk

woman-sits-in-front-of-computer-talking-on-the-phone

Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?

Ako sa vypláca poistné plnenie zo životného poistenia? Predtým, ako vám ho poisťovňa vyplatí, budete musieť predložiť niekoľko dokladov. Kedy vám vyplatia sumu jednorázovo a kedy dostanete rentu?
05.09.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?
girl-running

Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí

Denne eviduje Allianz v priemere 30 úrazov detí, v septembri a októbri je to v priemere 37 hlásení denne. Drobné poranenia stoja stovky, vážne úrazy či trvalé následky tisíce aj desaťtisíce eur. Za pád z preliezky na školskom dvore vyplatil Allianz 3 450 eur. Záujem o skupinové poistenie škôl každý rok mierne stúpa.
02.09.2024
Čítať viac o Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí
hands-grasping-a-steering-wheel

Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Na čerpacích staniciach ste sa určite stretli s varovnými tabuľami, že pred začatím tankovania treba vypnúť motor. Je to skutočne pravda a nutnosť? Hrozí vám nejaké nebezpečenstvo?
02.09.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Vyberáme z banky.sk