Penta má záujem aj o nemocnice v Humennom a Svidníku

Investičná skupina Penta možno nakoniec získa všetky nemocnice patriace v minulosti do portfólia skupiny J&T. 


Investičná skupina Penta možno nakoniec získa všetky nemocnice patriace v minulosti do portfólia skupiny J&T. Potom ako jej prevádzkovateľ neštátnej siete medicínskych centier, spoločnosť ProCare, a.s., odkúpil železničné nemocnice v Košiciach, Bratislave a vo Zvolene, Penta netají svoj záujem aj o ďalšie zariadenia kontrolované v minulosti J&T. Ide o Nemocnicu A. Leňa Humenné, n. o. a Nemocnicu arm. gen. L. Svobodu Svidník, n.o.

"Áno, zaujímame sa o uvedené nemocnice, žiadna zmluva však zatiaľ nebola podpísaná," uviedol pre agentúru SITA hovorca Penty Martin Danko. Zároveň potvrdil, že skupina ponúkla Banskobystrickému samosprávnemu kraju spoluprácu a záujem o Nemocnicu vo Zvolene. Vidí v nej totiž priestor pre spoluprácu s práve nadobudnutou Železničnou nemocnicou s poliklinikou vo Zvolene.

Protimonopolný úrad SR vo štvrtok informoval, že schválil koncentráciu firiem Novapharm, s.r.o. a Železničné zdravotníctvo Košice, s.r.o. so spoločnosťou ProCare. Novapharm pritom prevádzkovala Železničnú nemocnicu a polikliniku v Bratislave a Železničnú polikliniku Zvolen a Železničné zdravotníctvo Košice zase Železničnú nemocnicu s poliklinikou Košice. Predávajúcim bola v oboch prípadoch firma Svet zdravia, a.s, ktorá zastrešovala pôsobnosť skupiny J&T v sektore zdravotníctva, kým sa ju nerozhodla koncom minulého roka predať spoločnosti VFSolutions.

Pri tejto transakcii ešte hovorkyňa VFSolutions Veronika Deckerová prepojenie s Pentou odmietala, aj keď jej konateľom bol človek, ktorý v minulosti s Pentou na viacerých projektoch spolupracoval. Podľa medializovaných informácií mal však byť prevod železničných nemocníc z portfólia J&T skupine Penta súčasťou väčšieho obchodu medzi oboma investičnými skupinami. Prevzatie nemocníc malo byť totiž údajne podmienkou predaja českých laboratórií Aeskulab, ktoré Penta od J&T získala koncom uplynulého roka.

Penta pritom pre agentúru SITA potvrdila, že získané zdravotnícke zariadenia v Bratislave, Košiciach a Zvolene budú aj naďalej poskytovať zdravotnú starostlivosť. "Všetky tri nemocnice budú poskytovať ako poliklinickú, tak aj lôžkovú zdravotnú starostlivosť. V rozsahu ich služieb vidíme synergie s našim projektom polikliník realizovaným pod značkou ProCare," povedal Danko. Skupina plánuje do nemocníc aj investovať, podrobnosti ale zatiaľ tají. "Nemocnice sú dlhodobo podinvestované, takže určite očakávame investície, v súčasnosti ich však ešte nechceme kvantifikovať," uzavrel Danko.

Penta je stredoeurópska investičná skupina založená v roku 1994. Pôsobí v sektoroch private equity a v realitnom developmente. Penta investuje predovšetkým do oblasti retailu, zdravotníctva, leteckej výroby, strojárstva, energetiky, zábavného priemyslu, telekomunikácií, či privátneho bankovníctva. 

Vyberáme z poistovne.sk

nemocnicaBory8-redakcia

Najlepšie nemocnice na Slovensku za rok 2025

Rebríček najlepších nemocníc na Slovensku zostavila zdravotná poisťovňa Dôvera na základe dotazníkov spokojnosti, ktoré vyplnili pacienti po hospitalizácii. Najlepšie obstála Bratislava, Trenčín má čo doháňať.
23.03.2026 | redakcia
Čítať viac o Najlepšie nemocnice na Slovensku za rok 2025
pexels-artbovich-7598371

Ktoré revízie v byte a dome sú povinné a ako často ich treba vykonať?

Prinášame vám jednoduchý, zrozumiteľný prehľad, ktoré revízie v nehnuteľnosti sú povinné, v akých intervaloch a kto je za nich zodpovedný.
20.03.2026 | redakčne upravené
Čítať viac o Ktoré revízie v byte a dome sú povinné a ako často ich treba vykonať?
pexels-lukaszradziejewski-7352058

Silné čísla a ambície, Uniqa na Slovensku vlani rástla

Finančný dom Uniqa vstupuje do roku 2026 v priaznivej kondícii, pričom významnú úlohu v jeho raste zohráva aj slovenský trh. Výsledky za rok 2025 podľa vyjadrení spoločnosti potvrdzujú nielen zvyšujúcu sa ziskovosť, ale aj stabilnú pozíciu v segmente poistenia, investícií a dôchodkového sporenia.
18.03.2026
Čítať viac o Silné čísla a ambície, Uniqa na Slovensku vlani rástla

Vyberáme z banky.sk