MMF vyzýva Bulharsko, aby zachovalo súkromné penzijné fondy

Vláda uvažuje o presune súkromných penzijných fondov do štátneho dôchodkového systému.


Medzinárodný menový fond (MMF) v utorok vyzval Bulharsko, aby nevracalo súkromné dôchodkové fondy naspäť do štátneho systému, a uviedol, že takýto krok by fiškálne problémy krajiny neriešil. Bulharská stredopravicová vláda uvažuje o presune súkromných penzijných fondov v sume zhruba 500 mil. levov (BGN) do štátneho dôchodkového systému. Súkromné penzijné fondy pokrývajúce približne 230 tis. zamestnancov v sektoroch, v ktorých je namáhavá fyzická práca, ako sú bane či nákladná automobilová doprava, boli zriadené v roku 2000. Vyplácanie dôchodkov z týchto fondov sa však omeškáva vzhľadom na to, že naakumulované financie sú nedostatočné.

MMF, ktorý počas dvojtýždňovej misie hodnotil bulharský dôchodkový model, uviedol, že vláda by mala dovoliť profesijným penzijným fondom vyplácanie dôchodkov od budúceho roka a nepresúvať ich majetok do rúk štátu. "Bulharský dôchodkový systém je zdravý. Opatrenia a reformy by mali byť zamerané na zlepšenie terajšieho systému a nemali by meniť jeho štruktúru," uviedol Emanuele Balducci, šéf technickej misie MMF. Bulharská vláda naznačila, že je za presun súkromných fondov do rúk štátu, pretože by neboli schopné vyplácať slušné dôchodky. MMF sa však vyjadril, že v najbližších rokoch by štát mohol prispievať k tým dôchodkom, ktoré by boli nízke. 

Vyberáme z poistovne.sk

Nemocnica_Bory_redakcia_3

Najlepšie nemocnice na Slovensku za rok 2025

Rebríček najlepších nemocníc na Slovensku zostavila zdravotná poisťovňa Dôvera na základe dotazníkov spokojnosti, ktoré vyplnili pacienti po hospitalizácii. Najlepšie obstála Bratislava, Trenčín má čo doháňať.
23.03.2026 | redakcia
Čítať viac o Najlepšie nemocnice na Slovensku za rok 2025
pexels-artbovich-7598371

Ktoré revízie v byte a dome sú povinné a ako často ich treba vykonať?

Prinášame vám jednoduchý, zrozumiteľný prehľad, ktoré revízie v nehnuteľnosti sú povinné, v akých intervaloch a kto je za nich zodpovedný.
20.03.2026 | redakčne upravené
Čítať viac o Ktoré revízie v byte a dome sú povinné a ako často ich treba vykonať?
pexels-lukaszradziejewski-7352058

Silné čísla a ambície, Uniqa na Slovensku vlani rástla

Finančný dom Uniqa vstupuje do roku 2026 v priaznivej kondícii, pričom významnú úlohu v jeho raste zohráva aj slovenský trh. Výsledky za rok 2025 podľa vyjadrení spoločnosti potvrdzujú nielen zvyšujúcu sa ziskovosť, ale aj stabilnú pozíciu v segmente poistenia, investícií a dôchodkového sporenia.
18.03.2026
Čítať viac o Silné čísla a ambície, Uniqa na Slovensku vlani rástla

Vyberáme z banky.sk