Miera zamestnanosti EÚ v minulom roku dosiahla 63 %

Najnižšiu mieru zamestnanosti na čiastočný úväzok v roku 2003 zaznamenalo Slovensko, Maďarsko, Grécko a Česká republika, všetky s hodnotami pod 3 %

V Európskej únii (EÚ) bolo v roku 2003 zamestnaných 192,8 mil. osôb nad 15 rokov. Celková miera zamestnanosti euroobčanov vo veku od 15 do 64 rokov v minulom roku dosiahla 63 %, pričom miera zamestnanosti žien bola 55,1 %. Z občanov EÚ vo veku od 55 do 64 rokov malo zamestnanie 40,2 %. V minulom roku na čiastočný úväzok pracovalo 10,3 % osôb vo veku od 15 do 64 rokov, pričom na čiastočný úväzok pracovalo štyrikrát viac žien ako mužov. Informoval o tom v piatok európsky štatistický úrad Eurostat.

Spomedzi krajín EÚ najviac zamestnaných občanov vo veku od 15 do 64 rokov zaznamenalo Dánsko s 75,1 %, po ňom nasleduje Holandsko s 73,5 %, Švédsko s 72,9 % a Veľká Británia s 71,8 % zamestnaných občanov. Najnižšiu mieru zamestnanosti spomedzi členov EÚ dosiahlo Poľsko s 51,2 %, Malta s 54,2 % a Taliansko s 56,1 %.

V minulom roku najviac občanov zamestnaných na čiastočný úväzok bolo v Holandsku, a to 32,8 %, ďalej potom vo Veľkej Británii 17,4 % a Švédsku 16 %, pričom najnižšiu mieru zamestnanosti na čiastočný úväzok zaznamenalo Slovensko, Maďarsko, Grécko a Česká republika, všetky s hodnotami pod 3 %. Slovensko patrí aj medzi krajiny s najmenej občanmi zamestnanými na dobu určitú, ktorých bolo minulý rok podľa Eurostatu 4,9 %.

©2004, Autorské práva SITA a.s. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.

Vyberáme z poistovne.sk

motorky-redakcia

Havarijné poistenie motorky a PZP na motorku

Bez PZP s motorkou na cesty nechoďte. Podľa policajných štatistík v roku 2025 boli motocyklisti účastníkmi 644 nehôd, čo je medziročný nárast o 33 prípadov.
30.03.2026 | redakcia
Čítať viac o Havarijné poistenie motorky a PZP na motorku
burst-matthew-henry-hands-full-of-easter-eggs

Kuriózne veľkonočné poistné udalosti

Aj keď tretina Slovákov Veľkú noc neoslavuje, počas Veľkej noci sa poisťovne stretávajú s nezvyčajnými poistnými udalosťami. Prinášame vám výber tých najlepších za posledné roky.
27.03.2026 | redakčne upravené
Čítať viac o Kuriózne veľkonočné poistné udalosti
pexels-gustavo-fring-6870320

10 najlepších autoservisov za rok 2025

Toto sú najlepšie autoservisy na Slovensku. Poznáte ich?
25.03.2026 | redakcia
Čítať viac o 10 najlepších autoservisov za rok 2025

Vyberáme z banky.sk