Dávky pri narodení dieťaťa majú zostať v terajšej podobe

 

Príspevok pri narodení dieťaťa a príplatok k tomuto príspevku pri narodení prvého až tretieho dieťaťa plánuje rezort práce aj naďalej vyplácať v súčasnej podobe. "Ministerstvo neplánuje navrhnúť odstupňovanie, ani zmenu výšky príspevku pri narodení dieťaťa, ktorý sa dnes vypláca vo výške 151,37 eura, resp. príplatku k tomuto príspevku, ktorý sa vypláca pri prvom, druhom a treťom dieťati vo výške 678,49 eura," uviedol rezort práce a sociálnych vecí.

Odborná diskusia v posledných týždňoch sa podľa ministerstva dotkla aj toho, aký spôsob vyplácania tohto príspevku by najviac vystihoval jeho zmysel. "Máme však za to, že odpoveď súvisí s individuálnou situáciou rodiny," tvrdí rezort. Cieľom týchto úvah však podľa ministerstva nebolo dosiahnutie úspor, ale rozloženie tých istých prostriedkov, ktoré sa už dnes poskytujú pri prvom, druhom a treťom dieťati. "Môžeme však potvrdiť, že ministerstvo plánuje zlúčenie príspevku pri narodení dieťaťa s príplatkom k tomuto príspevku s cieľom zjednotenia a zjednodušenia systému, čo v prvom rade zníži administratívnu zaťaž pre samotných rodičov," uviedol Michal Jurči z tlačového odboru rezortu práce a sociálnych vecí.

Zmeny však ministerstvo práce pripravuje pri posudzovaní nároku rodičov na rodinné prídavky. "Pri hľadaní hranice príjmu jednotlivcov, resp. rodín, pri ktorých sa v rámci zvýšenia adresnosti a solidarity plánuje redukcia nároku na rodinné prídavky, bude rezort práce veľmi citlivo zvažovať otázku primeranosti a sociálneho dopadu finálneho riešenia na jednotlivcov aj rodiny," tvrdí ministerstvo práce. Budúca stanovená hranica príjmu jednotlivca, resp. domácnosti má z pohľadu ministerstva vyjadrovať finančné a sociálne podmienky, pri ktorých je skutočne možné hovoriť o finančnej nezávislosti od prídavkov na dieťa. "To znamená, že sa má týkať výhradne užšej skupiny ľudí s najvyššími príjmami," upozornil Jurči.

Vyberáme z poistovne.sk

pexels-lukaszradziejewski-7352058

Silné čísla a ambície, Uniqa na Slovensku vlani rástla

Finančný dom Uniqa vstupuje do roku 2026 v priaznivej kondícii, pričom významnú úlohu v jeho raste zohráva aj slovenský trh. Výsledky za rok 2025 podľa vyjadrení spoločnosti potvrdzujú nielen zvyšujúcu sa ziskovosť, ale aj stabilnú pozíciu v segmente poistenia, investícií a dôchodkového sporenia.
18.03.2026
Čítať viac o Silné čísla a ambície, Uniqa na Slovensku vlani rástla
happy-woman-on-computer

Mýty vs. fakty o životnom poistení

Mnoho ľudí si stále myslí, že najčastejšou príčinou invalidity je úraz, v skutočnosti naň pripadá len 5% takých prípadov. Pozrite si, aké sú najrozšírenejšie mylné predstavy o životnom poistení.
18.03.2026 | redakcia
Čítať viac o Mýty vs. fakty o životnom poistení
allianz

Ročne pribudne na Slovensku 20-tisíc invalidov. Allianz reaguje novým poistením s vyššími plneniami

Nádory sú príčinou až 60 percent invalidít. Minulý rok riešil Allianz 546 škôd súvisiacich s invaliditou. Allianz prináša poistenie s dvojnásobným plnením pri úrazoch a vybraných diagnózach a rok vyplácanou mesačnou rentou. Allianz od januára prestala zohľadňovať onkologickú anamnézu po vyliečení, čím poistenie sprístupňuje širšiemu okruhu klientov.
16.03.2026
Čítať viac o Ročne pribudne na Slovensku 20-tisíc invalidov. Allianz reaguje novým poistením s vyššími plneniami

Vyberáme z banky.sk