Aký je rozdiel medzi 2. a 3. dôchodkovým pilierom?
Každý z dôchodkových pilierov sa riadi vlastnými pravidlami, má svoje výhody i obmedzenia. Dokonca majú aj niečo spoločné.

Čo je 2. dôchodkový pilier
Starobné dôchodkové sporenie nazývané aj druhý pilier je systém, ktorý dáva ľuďom možnosť sporiť si na dôchodok sám pre seba a tak si zabezpečiť dôstojnú starobu. Je dobrovoľný. Do 2.piliera automaticky síce vstupuje každý mladý človek, ktorý začne pracovať, no účasť v 2. pilieri nie je povinná. Sporiteľ má možnosť do 2 rokov od vstupu z druhého piliera vystúpiť. Po uplynutí tejto lehoty, sporiteľ z 2. piliera už vystúpiť nemôže.Spolu s prvým pilierom zabezpečuje príjem v starobe sporiteľovi. V prípade vstupu do II. piliera sa rozdelia povinné odvody v celkovej výške 18 % na dve časti, a to 14% ktoré ostávajú v I. pilieri a 4%, ktoré Sociálna poisťovňa postupuje na dôchodkový účet v dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS).
- Ministerstvo práce plánuje dôchodkové úspory z druhého piliera investovať do infraštruktúry či nájomného bývania
- Fakty o druhom pilieri v roku 2024: zhodnotenie, príspevky a výplaty
- Dôchodkové fondy v 2. pilieri v 2024: Ktoré zarobili najviac?
- Vek odchodu do dôchodku sa môže posunúť až do sedemdesiatky
- Ktorá DSS (dôchodková správcovská spoločnosť) má najviac klientov?
- BLOG: Všetko o 2. pilieri
Kto môže vstúpiť do 2. piliera?
Do 2.piliera automaticky vstupuje každý, kto vstupuje na trh práce od 1.5.2023. Nový sporiteľ má možnosť do 2 rokov od vstupu z druhého piliera vystúpiť. Ak si novovstupujúci sporiteľ do 6 mesiacov nevyberie DSS-ku, následne mu ju priradí Sociálna poisťovňa.Ak ste začali pracovať ešte pred 1.5.2023, kedy začala platiť Novela zákona a nevstúpili ste do 2. piliera, môžete do neho kedykoľvek vstúpiť predtým, než dovŕšite 40 rokov. Na Slovensku pôsobí päť dôchodkových správcovských spoločností.
Výhody 2. piliera
- úspory z 2. piliera sa dedia
- dôchodok dostávate z dvoch zdrojov - zo Sociálnej poisťovne i DSSky
- sami sa rozhodujete o svojej sporiacej stratégii alebo môžete využiť predvolenú stratégiu PIS
- úspory sa neustále zhodnocujú
Čo je to 3.pilier
Doplnkové dôchodkové sporenie je dobrovoľný, tzv. tretí pilier dôchodkového systému, v ktorom sú finančné prostriedky účastníkov spravované doplnkovými dôchodkovými spoločnosťami. Čiže je to další zdroj príjmu k dôchodku zo Sociálnej poisťovne (1.pilier) a dôchodku z 2. piliera, ktorý môžete poberať ako dôchodca.Kto môže vstúpiť do 3. piliera?
Pre zamestnancov, ktorí vykonávajú rizikové práce je vstup do III. piliera povinný a to do 30 dní od začatia výkonu týchto prác. Zamestnanec je povinný uzatvoriť účastnícku zmluvu a jeho zamestnávateľ je povinný uzatvoriť do 30 dní zamestnávateľskú zmluvu s DDS, ktorú si zamestnanec vyberie.Pre ostatných zamestnancov a osoby staršie ako 18 rokov je vstup do III. piliera dobrovoľný . Ak sa zamestnanec rozhodne pre sporenie v III. pilieri, musí s vybranou DSS uzatvoriť účastnícku zmluvu. Zamestnávateľ takýchto osôb nie je povinný zamestnávateľskú zmluvu uzatvoriť. Častokrát však príspevky do 3. piliera ponúka zamestnávateľ ako výhodu pre svojich zamestnancov.
Výhody 3. piliera
- úspory z 3. piliera sa dedia
- možnosť získať príspevok zamestnávateľa
- z príspevkov platíte len zdravotné odvody (sú výhodnejšie ako zvýšenie mzdy)
- sami sa rozhodujete o svojej sporiacej stratégii
- každoročne si môžete odpočítať zo základu dane 180 EUR a tak ušetriť na dani z príjmu.
2. pilier | 3. pilier | |
Dedenie nasporenej sumy | áno | áno |
Príspevok zamestnávateľa | nie | áno, je možný |
Daňová úľava | nie | áno |
Vstup | Automatický pre nových prvosporiteľov, pre ostatných je limitovaný vekom 40 rokov | Povinný pre zamestnancov v rizikových kategóriach, pre ostatných zamestnancov bez limitov |