Ako treba poistiť dom, v ktorom bývate aj podnikáte?
Ak chcete v dome podnikať, napríklad otvoríte si v suteréne malý obchodík, či pedikúru a zároveň v ňom bývate, akým spôsom treba nehnuteľnosť poistiť? Oslovili sme viacero poisťovní a v každej sú iné podmienky.
Poistenie bytu alebo domu, ktorý slúži na podnikanie
Ako je to v prípade, keď v jednej časti domu bývate a v druhej podnikáte? Môžete mať napríklad predajňu vo svojom rodinnom dome. V takýchto prípadoch sa treba informovať u viacerých poisťovní a urobiť si prehľad o možnostiach. „Naši klienti majú v poistení majetku a zodpovednosti za škodu občanov možnosť poistiť aj rodinné domy, v ktorých sa podniká na ploche menšej ako 50 %. Avšak, ak klient podniká na ploche väčšej ako 50 %, nehnuteľnosť je potrebné poistiť prostredníctvom podnikateľského produktu,“ odpovedala nám Silvia Nosková Iliášová, PR manažérka a hovorkyňa KOOPERATIVA poisťovne, a.s.
Katarína Kukurová z Generali tvrdí, že ich poisťovňa ponúka personálne poistenie majetku, ktoré sa vzťahuje aj na nehnuteľnosť, v rámci ktorej je na podnikateľské účely využívaných maximálne 25 % podlahovej plochy z celkovej plochy nehnuteľnosti.
Podľa Heleny Kanderkovej z Allianzu dom, ktorý je určený na bývanie a jeho vlastníkom je fyzická osoba, je u nich možné poistiť štandardne poistením nehnuteľnosti v jednom ich produkte, teda na rodné číslo vlastníka, a to aj v prípade, ak časť domu je využívaná na podnikateľské účely, napríklad ako kaderníctvo, masážny či kozmetický salón. „Výnimkou sú podnikateľské činnosti vykonávané v dome, ktoré sú vo výluke, ako krčma, nočný podnik, herňa a podobne. Taktiež je možné štandardným poistením nehnuteľnosti poistiť dom, ktorý je vedený na firmu, avšak výrobná činnosť sa nerealizuje priamo v dome, slúži len ako adresa spoločnosti, respektíve administratívne centrum, ale dom je určený primárne na bývanie.“
- Škody, ktoré spôsobia susedia. Aké poistenie je najlepšie využiť? 1. časť
- Vytopený byt a zatečené steny. Na čo má právo vinník a na čo poškodený? 2.časť
- Vytopený byt a zatečené steny. Kto zaplatí susedovi škodu? 3.časť
- Kolísavý prúd či vysoký tlak vody v potrubí. Aj toto môže spôsobiť škodu v domácnosti. 4. časť