Životná poistka... Kto sa v tom má vyznať?

Životné poistenie predstavuje pre mnohých ľudí komplikovaný produkt, ktorý je dobré mať, ale je náročné ho pochopiť. Pozrime sa teda na zopár základných pojmov a informácií.




Stále flexibilnejšie a prispôsobivejšie


V životnom poistení je možné zvoliť si množstvo premenných, napríklad si nastaviť rôzne poistné sumy pri každom riziku alebo si vybrať zo širokej palety pripoistení. „Zložitosť životného poistenia nie je samoúčelná. Treba ho prispôsobiť na mieru každého klienta, a preto musí umožňovať vysokú mieru flexibility a variability,“ vysvetľuje Ivo Wilhalm, produktový team leader NN Životnej poisťovne.


Iba ochrana, alebo aj zhodnotenie?


Otázka, ktorú si treba položiť hneď na začiatku, je, či sa chceme poistiť pre prípad nepredvídateľných situácií, ako je úraz, smrť, či choroba, alebo chceme, aby poistenie tiež vytváralo finančnú rezervu a zhodnocovalo úspory. „Poisťovne v zásade ponúkajú dva základné druhy životného poistenia – rizikové a rezervotvorné. Medzi rezervotvorné patrí kapitálové a investičné životné poistenie,“ hovorí Martina Bombilajová, špecialistka na životné poistenie AXA.


Všetko, čo potrebujete vedieť o životnej poistke – odborné poradenstvo


Pokiaľ nám ide iba o poistnú ochranu, vhodným riešením je podľa nej rizikové životné poistenie. „Pri tomto type poistenia poisťovňa vyplatí dohodnutú poistnú sumu v prípade, že príde k poistnej udalosti – teda napríklad pri úraze, chorobe alebo smrti. Klient si sám môže zvoliť z ponúknutých pripoistení podľa vlastných preferencii a aktuálnych potrieb,“ uvádza ďalej. V rámci jednej poistky je tiež možnosť chrániť celú svoju rodinu. Rizikový variant je teda vhodný pre tých, ktorí cítia zodpovednosť voči svojim najbližším, prípadne pre tých, ktorí nepreferujú investovanie. Dobre poslúži aj ako dočasná ochrana, napríklad pri čerpaní úveru.

Investičné životné poistenie na druhej strane ponúka popri poistnej ochrane aj možnosť vytvárania finančnej rezervy a zhodnocovania úspor formou investovania do fondov. Investičný variant je zasa určený klientom, ktorí chcú investovať podľa vlastných predstáv a zároveň chcú zabezpečiť seba aj svoju rodinu pre prípad nečakaných rizikových udalostí. Tento variant je vhodný ako celoživotná investícia,“ vysvetľuje Milan Janásik, hovorca poisťovne Generali. „Klient vstupuje do poistenia ako mladý, respektíve v strednom veku a poistenie mu slúži až do dôchodku alebo až do veku 100 rokov.“

Lista Odporucame
• Životná poistka cez web a telefón sa neoplatí. Poradca je istejší.
• Aké chyby robia Slováci pri životnom poistení
• Akými špecialitkami lákajú klientov životné poisťovne
• Najviac poplatkov je pri investičnom životnom poistení
• Je lepšie poistenie hypotéky alebo životná poistka?
• 7 rozdielov medzi životnou poistkou a poistením úveru


Variabilita je v pripoisteniach


Súčasným trendom je poisťovať čo najviac rizík formou pripoistení. Existujú pritom možnosti výberu rôznych kombinácií - je možné vybrať si viacero pripoistení súčasne alebo len jedno, napríklad pre prípad rakoviny, alebo vážnych úrazov, či bežných poranení. Výhodou takéhoto riešenia je nižšia cena, lebo klient nemusí platiť za to, čo nechce.
Hlavným poistným rizikom životného poistenia je smrť. Je to základný balík bez ďalších pripoistení. Je možné si vybrať sumu, ktorú poisťovňa pri poistnej udalosti vypláca, no poistiť sa napríklad zvlášť len voči niektorým príčinám smrti je možné iba prostredníctvom pripoistení.

Vyberáme z poistovne.sk

woman-sits-in-front-of-computer-talking-on-the-phone

Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?

Ako sa vypláca poistné plnenie zo životného poistenia? Predtým, ako vám ho poisťovňa vyplatí, budete musieť predložiť niekoľko dokladov. Kedy vám vyplatia sumu jednorázovo a kedy dostanete rentu?
05.09.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?
girl-running

Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí

Denne eviduje Allianz v priemere 30 úrazov detí, v septembri a októbri je to v priemere 37 hlásení denne. Drobné poranenia stoja stovky, vážne úrazy či trvalé následky tisíce aj desaťtisíce eur. Za pád z preliezky na školskom dvore vyplatil Allianz 3 450 eur. Záujem o skupinové poistenie škôl každý rok mierne stúpa.
02.09.2024
Čítať viac o Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí
hands-grasping-a-steering-wheel

Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Na čerpacích staniciach ste sa určite stretli s varovnými tabuľami, že pred začatím tankovania treba vypnúť motor. Je to skutočne pravda a nutnosť? Hrozí vám nejaké nebezpečenstvo?
02.09.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Vyberáme z banky.sk