Sú alebo nie sú povinné zimné pneumatiky?

Počasie je v posledných rokoch nevyspytateľné. Zimy sú miernejšie, no niekedy prekvapia snehové búrky. Čo teda s pneumatikami, prezuť, či netreba? Čo hovorí zákon a čo poisťovne? Ako je to v ostatných krajinách?


Povinnosť používať zimné pneumatiky jasne stanovuje zákon o cestnej premávke. Ten pre nákladné autá ukladá povinnosť jazdiť v čase od 15. novembra do 31. marca len ak sú vybavené zimnými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav.

Pri osobných autách zákon nepredpisuje presný dátum ale uvádza, že zimné pneumatiky musí mať vodič na vozidle vtedy, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.

Pre bezpečnosť teda nie je dôležitý dátum, ale poveternostné podmienky. Odborníci preto odporúčajú prezuť auto hneď, ako teploty klesnú pod 7°C. Zimné pneumatiky sú svojím špeciálnym dezénom a gumenou zmesou na zimných cestách oveľa bezpečnejšie než letné. Brzdná dráha letných pneumatík môže byť totiž na zimných cestách dlhšia o 20 - 30%.

Zimné, letné či celoročné – ako je to s poistným plnením?

Povinnosť používať zimné pneumatiky sa v poistných zmluvách neuvádza. Podľa všeobecných poistných podmienok je však poistený povinný dbať, aby poistná udalosť nenastala, najmä nesmie porušovať povinnosti smerujúce k odvráteniu alebo zmenšeniu nebezpečenstva, ktoré sú mu právnymi predpismi uložené. V praxi to znamená, že poisťovňa pri likvidácii škody zväčša nerieši, či auto jazdilo na letných alebo zimných pneumatikách. Poisťovne tvrdia, že ku kráteniu plnenia by pristúpili iba vtedy, ak by sa policajným vyšetrovaním preukázala príčinná súvislosť medzi vznikom škody a nesprávne zvolenými pneumatikami.

Platí to aj pre prípad tzv. celosezónnych pneumatík, ktoré začínajú byť v móde už aj na Slovensku. Poisťovňa pri likvidácii škôd nerozlišuje medzi zimnými a celosezónnymi pneumatikami. Za zimnú pneumatiku sa považuje pneumatika s označením M+S (z anlg. mud and snow), ktorá sa používa na označenie zimných alebo celoročných pneumatík. "Pneumatiky musia byť na vozidle v zmysle platného zákona o cestnej premávke. Ak na vozidle nie sú správne pneumatiky, poisťovňa má v zmysle poistných podmienok a v súlade s Občianskym zákonníkom právo na zníženie poistného plnenia podľa toho, aký vplyv malo toto porušenie zákona na vznik poistnej udalosti alebo na zväčšenie rozsahu jej následkov," vysvetľuje Dalibor Mihalkin, hovorca Komunálnej poisťovne.

Podľa platného cestného zákona, nie ku každej nehode je potrebné privolať políciu. Ako teda poisťovňa zistí, že nehoda bola zapríčinená nesprávnymi pneumatikami? "Políciu k dopravnej nehode je potrebné volať vždy, keď niekto z účastníkov nehody je zranený (usmrtený), je poškodený iný majetok (napr. zvodidlá, dopravné značenie, ploty, prípadne došlo k stretu so zverou...), alebo, ak sa účastníci nehody nevedeli zhodnúť na jej zavinení. Klient je povinný bez zbytočného odkladu písomne oznámiť nielen, že došlo k vzniku škody, ale rovnako dať pravdivé vysvetlenie o jej vzniku a rozsahu jej následkov a predložiť potrebné doklady, ktoré si poisťovňa vyžiada. Následne poisťovňa každú takúto škodu, vrátane miery spoluzavinenia / zavinenia musí dôsledne došetriť zo všetkých dostupných podkladov (napr. obhliadka poškodeného vozidla a teda aj stav pneumatík, podrobný opis vzniku škody, fotodokumentácia z miesta vzniku) a v prípade potreby požiada o vypracovanie odborného posúdenia. Každá príčina vzniku škody musí byť dostatočne a dôveryhodne preukázaná," dodáva Dalibor Mihalkin, hovorca Komunálnej poisťovne.

Ako je to s povinnosťou prezuť auto v okolitých krajinách


Okolité krajiny majú povinnosť zimnej výbavy pre vozidlá upravenú rôzne. Nezabúdajte preto, že ak cestujete za hranice Slovenska, musíte sa riadiť predpismi danej krajiny. Najmä v Rakúsku by vás nerešpektovanie predpisov mohlo vyjsť poriadne draho.

Česká republika: Zákon nestanovuje na prezutie vyslovene všeobecnú povinnosť, motoristi v Čechách majú jazdiť na zimných pneumatikách od 1. novembra do 31.marca v prípade, ak je na vozovke sneh, ľad alebo námraza. Pozor, niektoré úseky v ČR však zimnú výbavu povinne predpisujú. Tie cesty sú označené dopravnou značkou.

Rakúsko: Prezutie auta na zimu je povinné od 1.novembra do 15.apríla. Vodičom odporúčame túto povinnosť nepodceňovať, pokuty za neprezuté auto môžu dosiahnuť až niekoľko tisíc EUR.

Maďarsko: V Maďarsku nemajú vodiči povinnosť používať zimné pneumatiky. Povinnou výbavou v zimných mesiacoch sú však snehové reťaze. Platí aj pre cudzincov.

Ukrajina: Nemá špeciálnu legislatívu zameranú na používanie zimných pneumatík.

Poľsko: Prezuť auto na zimu sa iba odporúča, nie je to povinnosť.

Nemecko: Zimná sezóna v Nemecku trvá od 1. októbra do Veľkej noci. Autá musia byť v zimnej sezóne vybavené zimnými alebo celoročnými pneumatikami.
 

Vyberáme z Poistovne.sk

30994_obr

Poisťovne uzavreli prvý štvrťrok 2025 so stratou 16,6 milióna eur

Finančné výsledky zdravotných poisťovní za prvý štvrťrok 2025 ukazujú celkovú stratu vo výške 16,6 milióna eur.
12.05.2025
Čítať viac o Poisťovne uzavreli prvý štvrťrok 2025 so stratou 16,6 milióna eur
RF_2025_1200x628

Rusínsky festival – Festival kultúry Rusínov Slovenska

Rusínsky festival je oslavou bohatého Rusínskeho dedičstva, ktoré prináša živé vystúpenia, výstavy a prednášky obohacujúce poznanie rusínskej kultúry.
12.05.2025
Čítať viac o Rusínsky festival – Festival kultúry Rusínov Slovenska
auto-redakcia

Poistenie právnej ochrany vám ušetrí stovky euro za právnika. Časť 1.

Sporom, nehodám a konfliktom by sme sa všetci najradšej vyhli. Nie vždy je to však možné. V týchto neprijemných situáciach vám môže pomôcť vaša poisťovňa. Pozreli sme sa na to, čo všetko zahŕňa poistenie právnej ochrany, na akú pomoc máte nárok a v akej podobe ju poisťovne poskytujú.
12.05.2025 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie právnej ochrany vám ušetrí stovky euro za právnika. Časť 1.

Vyberáme z banky.sk