Správne poskytnutá prvá pomoc môže zachrániť život dieťaťa

Viete, že 9. september bol Svetový deň prvej pomoci? Poznáte kritické miesta, kde sa stáva najviac detských úrazov?




Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca zaviedla v roku 2000 Svetový deň prvej pomoci. Od vtedy si každoročne druhú septembrovú sobotu pripomíname, že správne poskytnutá prvá pomoc môže každý deň v rôznych situáciách prispieť k záchrane ľudského života. Témou tohtoročného Svetového dňa prvej pomoci je prevencia nehôd a úrazov v domácnosti.

 PORADÍME: Kedy a ako zmeniť zdravotnú poisťovňu

„Aj domáce prostredie môže byť nebezpečným miestom. V našich domácnostiach dochádza až k 80-tim percentám nehôd a úrazov. Deti sa najčastejšie zrania v kuchyni alebo kúpeľni. Kúpeľňová dlážka je tiež častou príčinou pošmyknutia a následného pádu seniorov,“ povedal MUDr. Viliam Dobiáš, CSc., prezident Slovenského Červeného kríža. Podľa údajov ide najčastejšie o popáleniny, zlomeniny následkom pádu, dusenie či krvácanie, uštipnutie hmyzom a dokonca otravy, u detí najmä chemikáliami, pracími práškami či liekmi. Najviac ohrozenými sú práve deti. Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje na to, že hoci úrazy majú za následok viac ako polovicu úmrtí detí,  tejto problematike sa venuje málo pozornosti.  

lista Neprehliadnite

O tom, že počet detských úrazov neustále stúpa hovorí aj štatistika Komunálnej poisťovne. Priemerne registrujú 700 úrazov ročne.

Škrabance, drobné poranenia či menšie pády sú u detí takmer na dennom poriadku. K vážnejšiemu úrazu však môže prísť nečakane, bez prítomnosti rodiča, ktorý ovláda zdravotný stav svojho dieťaťa. Jednoduchá, ale veľmi prospešná môže byť kartička so základnými údajmi o dieťati, ktorú rodičia  môžu vložiť deťom do školskej tašky, peračníka či peňaženky. Kartička môže byť dobrým pomocníkom pre učiteľky, vychovávateľky alebo lektorov na krúžkoch. Rodičia do nej môžu vpísať základné informácie – okrem mena a kontaktu na rodiča aj informácie o alergiách, užívaných liekoch či krvnej skupine dieťaťa. To všetko môže pomôcť pri poskytovaní prvej pomoci laikom, ale aj privolaným zdravotníkom pri poskytovaní odbornej zdravotnej starostlivosti.

17 09 20 KPAS

 


Vyberáme z poistovne.sk

woman-sits-in-front-of-computer-talking-on-the-phone

Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?

Ako sa vypláca poistné plnenie zo životného poistenia? Predtým, ako vám ho poisťovňa vyplatí, budete musieť predložiť niekoľko dokladov. Kedy vám vyplatia sumu jednorázovo a kedy dostanete rentu?
05.09.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?
girl-running

Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí

Denne eviduje Allianz v priemere 30 úrazov detí, v septembri a októbri je to v priemere 37 hlásení denne. Drobné poranenia stoja stovky, vážne úrazy či trvalé následky tisíce aj desaťtisíce eur. Za pád z preliezky na školskom dvore vyplatil Allianz 3 450 eur. Záujem o skupinové poistenie škôl každý rok mierne stúpa.
02.09.2024
Čítať viac o Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí
hands-grasping-a-steering-wheel

Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Na čerpacích staniciach ste sa určite stretli s varovnými tabuľami, že pred začatím tankovania treba vypnúť motor. Je to skutočne pravda a nutnosť? Hrozí vám nejaké nebezpečenstvo?
02.09.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Vyberáme z banky.sk