Povinné očkovanie. Viete, kedy naň máte ísť znova?

Veľa dospelých ľudí ani nevie, kedy sa má dať na čo preočkovať. V akom veku si treba ktoré očkovania obnoviť? Čo ak na to zabudnete? Pripomenie vám to lekár, alebo je to iba na vašej zodpovednosti? Porušujete nepreočkovaním sa zákon? Dnes sa pozrieme práve na to.

 

Každých pätnásť rokov


Ako deti sme to mali jednoduché; dostali sme pár injekcií a na celé roky bol takpovediac pokoj. Ich účinok však netrvá po celý život a v istom veku treba myslieť na obnovu, teda preočkovanie. Poisťovne.sk zisťovali, kedy sa odporúča. „Preočkovanie v rámci povinného očkovania pre dospelých je podľa očkovacieho kalendára každých pätnásť rokov (záškrt, tetanus). Odporúča sa vo veku 30 rokov a potom každých 15 rokov, je hradené z verejného zdravotného poistenia,“ vysvetľuje Matej Štepiansky, PR špecialista poisťovne Dôvera.
 

Očkovací kalendár


Ten je v tejto oblasti veľmi užitočnou pomôckou; vypracúva ho Úrad verejného zdravotníctva SR v súlade s príslušným zákonom a vyhláškou ministerstva zdravotníctva, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení v znení príslušnej vyhlášky, a to každoročne.
 

Kedy sa vykonáva kontrola?


Kontrola povinného očkovania sa vykonáva vždy v rámci preventívnej prehliadky a/alebo pri prevzatí poistenca do starostlivosti všeobecného lekára pre dospelých.

Pozvú vás, alebo na to musíte myslieť vy?


Lekár nemá povinnosť pozývať poistenca na očkovanie. „Je v záujme poistenca, aby pravidelne chodil na preventívne prehliadky, v rámci ktorých mu lekár skontroluje aj povinné očkovanie,“ vysvetľuje Jana Martanovičová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
 

Čo ak sa odmietnete dať zaočkovať?


Zákon stanovuje povinnosť lekárovi nahlásiť Úradu verejného zdravotníctva SR pacientov, ktorí odmietli očkovanie. „Ak poistenec odmietne očkovanie, porušuje zákon a dopúšťa sa priestupku na úseku verejného zdravotníctva,“ dodáva hovorkyňa s tým, že za nepodrobenie sa povinnému očkovaniu možno uložiť pokutu v súhrnnej výške 331 eur.
 

Ak chcete aj iné očkovanie


Stojí za to informovať sa vo svojej poisťovni, ktoré nepovinné očkovania uhrádza, prípadne sčasti uhrádza ako bonus pre svojich poistencov. Mnohé ochorenia totiž môžu mať závažné následky. Sem môžeme zaradiť napríklad očkovanie proti chrípke, kliešťovej encefalitíde, pneumokokom, žltačke a podobne. Informujte sa u svojho lekára a vo svojej poisťovni.
 

Vyberáme z poistovne.sk

businessman-uses-calculator

Čo zahŕňa poistenie dlhodobej starostlivosti pre dospelých?

Dlhodobá starostlivosť je jednou z najväčších výziev modernej doby. Pozrite si, ako funguje poistenie zníženej sebestačnosti. Doživotná renta vám pomôže v prípade odkázanosti na pomoc inej osoby. Poisťovne.sk zisťovali, kde vás poistia a aké sú podmienky.
24.04.2025 | redakcia
Čítať viac o Čo zahŕňa poistenie dlhodobej starostlivosti pre dospelých?
woman-sits-in-front-of-computer-talking-on-the-phone

Poistiť si hypotéku v banke? Toto sú skryté obmedzenia, ktoré by ste mali poznať

Mnohí klienti si pri vybavovaní hypotéky zvolia poistenie schopnosti splácať úver priamo v banke. Je to pohodlné a rýchle riešenie, často spojené so zľavou z úrokovej sadzby. Táto jednoduchosť však môže priniesť viaceré obmedzenia, ktoré sa prejavia až neskôr.
22.04.2025 | hypoconsulting.sk
Čítať viac o Poistiť si hypotéku v banke? Toto sú skryté obmedzenia, ktoré by ste mali poznať
friends-cheers-with-shot-glasses-in-bar

Veľká Noc na cestách: Pozor na sviatočných vodičov a najmä alkohol za volantom – môže vás vyjsť draho

Veľkonočné sviatky patria z hľadiska počtu poistných udalostí k tým pokojnejším v roku, aspoň čo sa týka škôd na motorových vozidlách. Podľa štatistiky UNIQA sa najmenej poistných udalostí na cestách stáva na Veľkonočnú nedeľu, kedy evidujeme každoročne zhruba o polovicu škôd menej ako na Veľkonočný pondelok, ktorý je sprevádzaný šibačkami a konzumáciou alkoholu.
17.04.2025
Čítať viac o Veľká Noc na cestách: Pozor na sviatočných vodičov a najmä alkohol za volantom – môže vás vyjsť draho

Vyberáme z banky.sk