Na čo nezabudnúť v životnej poistke

Hlavným poistným rizikom životného poistenia je smrť. V prípade, že poistený umrie, poisťovňa pozostalým vyplatí poistnú sumu. Čo však v prípade úrazu, invalidity či vážnej choroby?





Kľúčom je správna voľba parametrov


Životné poistenie má teda zmysel pre každého, kto chce chrániť a zabezpečiť seba alebo zároveň aj svoju rodinu v prípade neočakávaných udalostí v budúcnosti. „Predtým, ako sa klient rozhodne uzatvoriť životné poistenie, je správne zvoliť jeho parametre vzhľadom k jeho aktuálnym, ale aj budúcim potrebám,“ hovorí Martina Bombilajová, špecialistka na životné poistenie AXA. „Iné potreby má slobodný človek bez záväzkov a odlišné zasa otec detí, živiteľ rodiny, z ktorého príjmu sa napríklad spláca hypotéka.“  Z toho teda vyplýva, že životné poistenie patrí k veciam, ktoré by sme si mali vyberať individuálne a nepočúvať „všeobecné“ rady.


Všetko, čo potrebujete vedieť o životnej poistke – odborné poradenstvo


Záleží teda od osobných preferencií každého klienta, ktoré riziká a na akú poistnú sumu chce mať poistené. „Niekto chce zabezpečiť v prípade úmrtia pozostalých, preto si poisťuje na vyššiu sumu smrť. Mladší ľudia si zasa kryjú viac trvalé následky či závažné ochorenia, pretože ešte nemajú rodinu a v prípade ich úmrtia nezostane nikto nezaopatrený, ale v prípade vážnych zdravotných problémov chcú byť do konca života krytí,“  vysvetľuje Milan Janásik, hovorca poisťovne Generali.

Vezmime si typický príklad človeka vo veku 30 rokov, ktorý žije v manželstve, má deti a pravdepodobne aj úver na bývanie. „Ak je človek živiteľom rodiny, mal by si určite pripoistiť riziká, ktoré by mohli mať najväčší dopad na rozpočet jeho rodiny a tiež na jej dlhodobý príjem. A to je riziko úmrtia, keď by rodina zostala bez živiteľa. Ďalej je to riziko invalidity, ktorá by rovnako znamenala citeľný pokles príjmov a dôležité je i pripoistenie kritických chorôb,“ hovorí Ivo Wilhalm, produktový team leader NN Životnej poisťovne.

Úraz vs. choroba


K najpredávanejším pripoisteniam v NN patria pripoistenie trvalých následkov úrazu, denné následky úrazu a rôzne pripoistenia rizík smrti. „Toto rozloženie nie je z pohľadu ochrany úplne ideálne. Oveľa častejšie než úrazy, majú na bežného človeka dopad choroby. Ľudia by si teda mali poisťovať aj ochorenia,“ upozorňuje produktový team leader NN Životnej poisťovne. V poistnom balíku typického klienta by teda podľa neho nemalo chýbať pripoistenie kritických chorôb.

lista Neprehliadnite

Choroby, ktoré nás ohrozujú najviac


Najčastejšie príčiny úmrtí (muži, SR)
Choroby obehovej sústavy 42%
Zhubné nádory 28%
Vonkajšie príčiny smrti (úrazy) 8%

Najčastejšie príčiny úmrtí (ženy, SR) 
Choroby obehovej sústavy 54% 
Zhubné nádory 23% 
Vonkajšie príčiny smrti (úrazy) 7%

Zdroj: Národné centrum zdravotníckych informácií: http://www.nczisk.sk/Documents/rocenky/2015/rocenka_2015.pdf

Najčastejšie dôvody práceneschopnosti (rok 2016)
Choroby dýchacej sústavy 34 % → Najmä akútne infekcie dýchacích ciest a chrípka.
Choroby pohybového ústrojenstva 24 % → Najmä problémy s chrbticou a ochorenia kĺbov.
Poranenia, otravy, iné vonkajšie príčiny (úrazy) 9% → Najmä otvorené rany, povrchové zranenie, vykĺbenia a vyvrtnutia.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Voliteľné parametre životného poistenia:

Fixná alebo variabilná sadzba – u niektorých poisťovní je možné nastaviť si cenu poistky podľa rastúceho rizika. Čím je človek starší, rastie u neho riziko a pri variabilnej poistke rastie priamo úmerne aj cena. Na druhej strane platí menšiu poistku v mladšom veku.
Rovnomerná či klesajúca poistná suma – využíva sa najmä pri zabezpečení úverov. Zostatok úveru klesá postupným splácaním, a tým klesá aj cena a potreba jeho krytia životnou poistkou.
Progresívne plnenie – znamená, že v prípade vážnych následkov úrazu a doby nevyhnutného liečenia úrazu (prípadne choroby) sa zvyšuje dohodnutá poistná suma. Klient teda dostáva viac vo vážnych prípadoch.
Poistná suma – suma peňazí, ktorú klient dostáva od poisťovne v prípade poistnej udalosti. Na jej nastavenie sa používajú rôzne prepočty. Treba si ju však dať do súvislosti i s cenou poistenia.
Rizikové skupiny – poisťovne do nich zaraďujú klientov podľa typu ich zamestnania alebo športu, ktorý prevádzkujú. Profesionálni športovci sú v najviac rizikovej skupine.

Vyberáme z poistovne.sk

woman-sits-in-front-of-computer-talking-on-the-phone

Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?

Ako sa vypláca poistné plnenie zo životného poistenia? Predtým, ako vám ho poisťovňa vyplatí, budete musieť predložiť niekoľko dokladov. Kedy vám vyplatia sumu jednorázovo a kedy dostanete rentu?
05.09.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?
girl-running

Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí

Denne eviduje Allianz v priemere 30 úrazov detí, v septembri a októbri je to v priemere 37 hlásení denne. Drobné poranenia stoja stovky, vážne úrazy či trvalé následky tisíce aj desaťtisíce eur. Za pád z preliezky na školskom dvore vyplatil Allianz 3 450 eur. Záujem o skupinové poistenie škôl každý rok mierne stúpa.
02.09.2024
Čítať viac o Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí
hands-grasping-a-steering-wheel

Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Na čerpacích staniciach ste sa určite stretli s varovnými tabuľami, že pred začatím tankovania treba vypnúť motor. Je to skutočne pravda a nutnosť? Hrozí vám nejaké nebezpečenstvo?
02.09.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Vyberáme z banky.sk