Čo má robiť cudzinec, ktorý k nám príde na dlhšie obdobie a ide sa tu dať zdravotne poistiť?

Hneď na úvod si treba povedať, že pre cudzincov, ktorí prídu na Slovensko na dlhšie obdobie a idú si u nás uzatvoriť zdravotné poistenie, platia isté pravidlá. Aké sú a čo všetko budú potrebovať?





V dvoch členských štátoch Európskej únie sa poistiť nemôžete

V prípade, že je cudzinec poistený v inom členskom štáte Európskej únie, platia preňho nasledujúce vety. „Občania iných členských štátov pri pobyte na Slovensku majú pri predložení Európskeho preukazu zdravotného poistenia (alebo jeho náhradného certifikátu) nárok na poskytnutie potrebnej zdravotnej starostlivosti. V rámci Európskej únie je možné zdravotné poistenie len v jednom členskom štáte. Poistenie v dvoch alebo viacerých členských štátoch Európskej únie legislatíva neumožňuje,“ vysvetľuje Beáta Dupaľová Ksenzsighová, špecialistka externej komunikácie a hovorkyňa poisťovne Union. „Občania, ktorí sú z krajín mimo Európskej únie a chcú mať prechodný pobyt na Slovensku, sú povinní sa komerčne poistiť.“ Ponuka komerčného poistenia pre cudzincov je bohatá a je dobré ju dôkladne preskúmať, aby v konečnom dôsledku výber pokryl všetko, čo je potrebné.

Najprv si teda treba zistiť, či má cudzinec nárok vstúpiť do verejného zdravotného poistenia, alebo bude odkázaný na vyššie spomínané komerčné poistenie. Na začiatku si teda ujasnite, či žiadate o trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku, či máte štatút zahraničného Slováka a podobne. V každej zdravotnej poisťovni vám radi poradia.

Ako prebieha podanie prihlášky?

Podanie prihlášky prebieha štandardne ako v iných prípadoch. „Poistiť sa môže na pobočke, ale aj telefonicky na Zákazníckej linke či cez internet prostredníctvom elektronickej prihlášky na našom webe,“ hovorí Matej Štepiansky, PR špecialista poisťovne Dôvera.

Podmienky si starostlivo preštudujte

Vstúpiť do systému verejného zdravotného poistenia nie je, ako sa hovorí, len tak. „Cudzinec , ktorý príde na Slovensko, musí splniť zákonné podmienky pre vznik zdravotného poistenia, inak nemá nárok na vstup do systému verejného zdravotného poistenia v Slovenskej republike,“ vysvetľuje Viktória Vasilenková, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. „V prípade splnenia legislatívnych podmienok musí predložiť dokumenty preukazujúce nárok na vznik verejného zdravotného poistenia a prihlášku poistenca. Tlačivo prihlášky je zverejnené aj na našej webovej stránke.

Iba na Európsky preukaz zdravotného poistenia sa nespoliehajte

Spoliehanie sa iba na Európsky preukaz zdravotného poistenia – v prípade, že cudzinec je poistený v inom členskom štáte Európskej únie – má svoje úskalia. Na nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť má s týmto preukazom síce nárok, avšak to nemusí vždy stačiť. Aj keď za zmienku stojí, že tento problém majú väčšinou Slováci, ktorí vycestujú napríklad na dovolenku: môže sa im pritrafiť nehoda či choroba a zistia, že doplatky v inom členskom štáte sú podstatne vyššie ako u nás a pre bežného Slováka neraz i likvidačné. Nezaškodí sa však na to pozrieť aj v opačnom garde – aj pre cudzinca na Slovensku je lepšie, ak má nárok na viac, ako iba na nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť.

Asistenčná služba je v poisťovniach spravidla vo viacerých jazykoch, takže problém by nemali mať ani tí cudzinci, ktorí nevedia ani slovo po slovensky. Cudzinec by si mal okrem iného správne vybrať aj program svojho poistenia podľa toho, či sem ide pracovať, študovať alebo spoznávať krajinu. Nie vždy je to cenovo identické, takže starostlivý výber sa oplatí.

Nevyhnutná zdravotná starostlivosť

Čo presne si pod týmto pojmom môžeme predstaviť? Mnohokrát totiž pacient nevie, či jeho zdravotné problémy môžu signalizovať život ohrozujúci stav alebo nie – laik často nevie posúdiť, či je vo vážnom nebezpečenstve, ak má napríklad vysokú horúčku alebo veľké bolesti. „Či ide o odkladnú (neakútnu) alebo neodkladnú (akútnu) zdravotnú starostlivosť, posudzuje ošetrujúci lekár,“ vysvetľuje Štepiansky. „V zásade ale prasknuté slepé črevo je akútna, takisto zlomenina, pôrod a podobne. Odkladná je napríklad kúpeľná liečba alebo plánovaná operácia.“

Vyberáme z poistovne.sk

business-sales-meeting

Poistenie nehnuteľnosti a hypotéka: Ako správne nastaviť výšku poistenia?

Ľudia pri poistení nehnuteľnosti, ktorú financujú hypotékou, robia častú chybu – nesprávne si zvolia výšku poistnej sumy. Čo radia poisťovne?
28.04.2025
Čítať viac o Poistenie nehnuteľnosti a hypotéka: Ako správne nastaviť výšku poistenia?
businessman-uses-calculator

Čo zahŕňa poistenie dlhodobej starostlivosti pre dospelých?

Dlhodobá starostlivosť je jednou z najväčších výziev modernej doby. Pozrite si, ako funguje poistenie zníženej sebestačnosti. Doživotná renta vám pomôže v prípade odkázanosti na pomoc inej osoby. Poisťovne.sk zisťovali, kde vás poistia a aké sú podmienky.
24.04.2025 | redakcia
Čítať viac o Čo zahŕňa poistenie dlhodobej starostlivosti pre dospelých?
woman-sits-in-front-of-computer-talking-on-the-phone

Poistiť si hypotéku v banke? Toto sú skryté obmedzenia, ktoré by ste mali poznať

Mnohí klienti si pri vybavovaní hypotéky zvolia poistenie schopnosti splácať úver priamo v banke. Je to pohodlné a rýchle riešenie, často spojené so zľavou z úrokovej sadzby. Táto jednoduchosť však môže priniesť viaceré obmedzenia, ktoré sa prejavia až neskôr.
22.04.2025 | hypoconsulting.sk
Čítať viac o Poistiť si hypotéku v banke? Toto sú skryté obmedzenia, ktoré by ste mali poznať

Vyberáme z banky.sk