Ako riešiť vytopenú obývačku po dovolenke

Keď nájdete po návrate z dovolenky vypotený byt od suseda alebo z vašej nedbanlivosti či havárie v dome pomôže vám poistenie domácnosti, nehnuteľnosti alebo zodpovednosti. 


Mokré koberce, zničená elektronika či pračka, to všetko vás môže čakať po návrate z dovolenky, ak máte nedbanlivého suseda alebo ste pred odchodom zabudli vypnúť vodu či zavrieť strešné okno.

Poškodené hnuteľné veci v byte vám kryje poistenie domácnosti, podlahu poistenie nehnuteľnosti takisto aj steny.

„Ak je škoda spôsobená cudzím zavinením, jej náhrada je krytá z poistenia zodpovednosti za škodu suseda – škodcu,“ dodáva Artur Šturmankin, hovorca Allianz - Slovenskej poisťovne.

Poisťovne zvyčajne radia ihneď zdokumentovať škody teda ich nafotiť, ale čo v prípade, keď už voda uschla a viditeľné stopy po potope alebo zatečení sú minimálne?

„Je dobré mať vlastnú fotodokumentáciu. Zamestnanec poisťovne, ktorý vykoná obhliadku, však vie určiť rozsah škôd aj po uschnutí bytu,“ tvrdí Šturmankin.

Aké doklady od poškodených spotrebičoch bude potrebovať? Likvidátor škody zvyčajne bude požadovať doklad o kúpe, ale iba u cennejších vecí.

Lista Odporucame

Výluky a limity


Výluky poistného krytia pre škody zatečením spravidla sú v prípade nedbanlivosti. Ak ste nechali doma otvorené okno alebo nezatvorený kohútik v kúpeľni.

„Novinkou sú napríklad, v prospech klienta, limitované krytia na náklady pre nájdenie poruchy napr. v prípade prasknutia potrubia aj v prípadoch ak škoda samotná nie je poistením krytá,“ dodáva Šturmankin.

Limity pri vytopení sú veľmi individuálne a záležia na podmienkach v zmluve.

„Častou príčinou pri susedských vytopeniach je prasknutie vodovodného zariadenia. Na toto riziko majú niektorí klienti dojednanú poistnú sumu 1000 eur, niektorí 2000, iní zase 200 eur, je to veľmi individuálne. A to platí pri poistení stavby aj pri poistení domácnosti,“ vysvetľuje hovorca Allianz - Slovenskej poisťovne.

Daniela Šulcová, hovorkyňa Komunálnej poisťovne, radí pri tejto poistenej udalosti postupovať následovne:
  • Zavolajte do svojej poisťovne (najneskôr však do 15 kalendárnych dní od kedy ste sa o udalosti dozvedeli), ktorá vyšle zodpovedného človeka, aby posúdil rozsah poistného rizika.
  • Pripravte si projektovú a požiarno-technickú dokumentáciu, doklady preukazujúce vlastníctvo alebo oprávnenú držbu poistenej veci, ďalej účtovné a iné doklady, pokiaľ je to nevyhnutné na zistenie alebo preverenie hodnôt zničených vecí (u cenností znalecký posudok).
  • Zabezpečte čo najviac dôkazov o rozsahu a príčine poškodenia, napríklad fotografickým alebo filmovým záznamom.
Likvidácia zo strany poisťovne:
  • Po tom, ako ohlásite poistnú udalosť, pracovník poisťovne preverí vašu zmluvu a zistí či udalosť je poistením krytá.
  • Následne vás likvidátor kontaktuje a dohodnete si termín obhliadky miesta nehody. Zároveň vás vyzve, aby ste si predpripravili doklady, ktoré na obhliadke prevezme. Pomohlo by, ak by ste zabezpečili aj nafotenie zdroja zatečenia u suseda.
  • Likvidátora bude zaujímať, či ste kontaktovali suseda, ktorý škodu spôsobil. Poisťovne vyžadujú, aby priznal svoje zavinenie, a tiež by sa mal klient (prípadne správca bytovky) uistiť, že porucha, ktorá spôsobila vytopenie, je alebo v najbližšej dobe bude už odstránená.
  • V prípade, že by sa tak nestalo a došlo by k opätovnému vytopeniu z rovnakej príčiny, už by nevznikol nárok na poistné plnenie.
  • Následne treba likvidátorom poisťovni dodatočne doložiť aj faktúry za opravu, nadobúdajúce doklady, prípadne stanoviská servisov (zaplavené kotle, elektronika ).
  • Po doložení všetkých dokladov najneskôr do 15 dní poisťovňa vyplatí poistné plnenie.
 

Vyberáme z poistovne.sk

woman-sits-in-front-of-computer-talking-on-the-phone

Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?

Ako sa vypláca poistné plnenie zo životného poistenia? Predtým, ako vám ho poisťovňa vyplatí, budete musieť predložiť niekoľko dokladov. Kedy vám vyplatia sumu jednorázovo a kedy dostanete rentu?
05.09.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?
girl-running

Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí

Denne eviduje Allianz v priemere 30 úrazov detí, v septembri a októbri je to v priemere 37 hlásení denne. Drobné poranenia stoja stovky, vážne úrazy či trvalé následky tisíce aj desaťtisíce eur. Za pád z preliezky na školskom dvore vyplatil Allianz 3 450 eur. Záujem o skupinové poistenie škôl každý rok mierne stúpa.
02.09.2024
Čítať viac o Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí
hands-grasping-a-steering-wheel

Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Na čerpacích staniciach ste sa určite stretli s varovnými tabuľami, že pred začatím tankovania treba vypnúť motor. Je to skutočne pravda a nutnosť? Hrozí vám nejaké nebezpečenstvo?
02.09.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Vyberáme z banky.sk