Aké chyby robíme pri uzatváraní životnej poistky?

Zabúdanie na choroby, definovanie nesprávnych rizík či odkladanie na neskôr, keď už môže byť naša východisková situácia horšia. Aj tieto veci nám vedia skomplikovať situáciu, ktorá sa dodatočne ťažko rieši. Čo všetko robíme nesprávne a akých chýb sa pri uzatváraní životnej poistky vyvarovať?


Životná poistka je produkt na dlhé roky, možno aj na celý život. Ak má byť dobre nastavená, je dôležité sa na ňu pozerať v kontexte celého finančného života rodiny. Jej optimálne nastavenie ovplyvňuje veľa faktorov, ktoré treba zobrať do úvahy.

Od čoho záleží nastavenie poistenia

  • od príjmov rodiny
  • od sociálnych odvodov
  • od výdavkov klienta alebo rodiny
  • od stavu ich rezervy
  • od úverového zaťaženia
  • od doterajších aktív
  • veľký vplyv na nastavenie majú aj ďalšie ciele rodiny
Poistnú zmluvu na prvom stretnutí nepodpisujte
Ako si správne nastaviť životnú poistku. Prečo na nej nezarobí každý?
Zamestnanci a životné poistenie. Kedy je pre nich vhodné?
Životná poistka... Kto sa v tom má vyznať?
Ukončiť životné poistenie predčasne sa neoplatí. Prídete aj o vložené peniaze.

Chyby, ktorých sa pri uzatváraní poistky dopúšťame


Kupovať životné poistenie len preto, aby "sme niečo mali", nemá význam. Správne nastavenie životnej poistky má odzrkadľovať potreby klienta a má pomôcť preklenúť tie najťažšie životné situácie. Pozreli sme sa, aké chyby robia Slováci pri výbere životnej poistky.
  • odkladáme to na neskôr, keď môže dôjsť k zhoršeniu zdravotného stavu. Horší zdravotný stav = vyššie poistné.
  • vyberáme si riziká, ktoré nemajú pre nás význam, no sú lacné
  • uzatvárame nezmyselné produkty, napríklad:
  - uzatvárame životné poistenia na krátku dobu, čo je v prípade tých sporivých a rizikových úplne najhoršia možnosť: keď si spravím 10-ročnú zmluvu v tridsiatich rokoch veku, zmluva skončí a keď sa chcem v štyridsiatich rokoch poisťovať, okrem toho, že poistenie kupujem za priemerne vyššiu cenu na celé ďalšie obdobie, často dochádza ešte aj k zhoršeniu zdravotného stavu 
  - do svojho poistenia si nenadefinujeme správne riziká, ktoré je potrebné kryť a poistné sumy nekorešpondujú s tým, čo moja rodinná situácia vyžaduje
  - v mladosti si myslíme, že sa nás poistenie netýka
  - priveľmi sa pri rizikách sústredíme na krytie úrazových vecí a zabúdame na choroby, ktoré sú v súčasnosti najväčším rizikom v každom období produktívneho veku (iba 4% priznaných invalidných dôchodkov na Slovensku nastáva z dôvodu úrazu, zvyšok z dôvodu rôznych ochorení)

Informácie nám poskytla Andrea Straková, senior manažérka z PARTNERS GROUP SK. Ďalší zaujímavý článok o tom, aké chyby robia Slováci pri životnom poistení si môžete prečítať tu.

Vyberáme z poistovne.sk

woman-sits-in-front-of-computer-talking-on-the-phone

Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?

Ako sa vypláca poistné plnenie zo životného poistenia? Predtým, ako vám ho poisťovňa vyplatí, budete musieť predložiť niekoľko dokladov. Kedy vám vyplatia sumu jednorázovo a kedy dostanete rentu?
05.09.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?
girl-running

Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí

Denne eviduje Allianz v priemere 30 úrazov detí, v septembri a októbri je to v priemere 37 hlásení denne. Drobné poranenia stoja stovky, vážne úrazy či trvalé následky tisíce aj desaťtisíce eur. Za pád z preliezky na školskom dvore vyplatil Allianz 3 450 eur. Záujem o skupinové poistenie škôl každý rok mierne stúpa.
02.09.2024
Čítať viac o Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí
hands-grasping-a-steering-wheel

Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Na čerpacích staniciach ste sa určite stretli s varovnými tabuľami, že pred začatím tankovania treba vypnúť motor. Je to skutočne pravda a nutnosť? Hrozí vám nejaké nebezpečenstvo?
02.09.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Vyberáme z banky.sk