Čo je vlastne PZP?

Koho a do akej miery chráni PZP? Aký je rozdiel medzi PZP a havarijným poistením?


Skratka PZP znamená Povinné zmluvné poistenie. Je to poistenie povinné zo zákona a musí ho mať (malo by mať) každé vozidlo.

PZP oceníte pri haváriách, pretože práve toto poistenie chráni obete dopravných nehôd. Z PZP poisťovňa uhrádza škody, ktoré spôsobíte svojim motorovým vozidlom cudzej osobe - ako materiálne škody (škoda na inom aute, škoda na majetku tretích osôb, škoda na vozovke), tak aj škody na zdraví (ujma na zdraví prepravovaných osôb, chodcov, cyklistov).

Štát dokonca určuje minimálne limity plnenia z Povinného zmluvného poistenia nasledovne:
  • 5 000 000 € pre škodu na zdraví a nákladoch pri usmrtení
  • 1 000 000 € pre ostatné majetkové škody

Kde platí Povinné zmluvné poistenie

Z PZP sa vyplácajú škody, ku ktorým došlo na území Slovenskej republiky, štátov EÚ alebo v iných štátoch, s ktorým Slovenská kancelária poisťovateľov uzavrela dohodu o vzájomnom vyrovnávaní nárokov na náhradu škody spôsobenej prevádzkou motorového vozidla. Zoznam členských štátov zelenej karty si môžete pozrieť tu.

Lista Odporucame

Aké doklady preukazujú, že som PZP uzavrel?

Pri uzavretí Povinného zmluvného poistenia, vám poisťovňa vydá bielu a zelenú kartu. Biela karta je potvrdenie na území Slovenska, zelená karta je potrebná pri ceste do zahraničia. Zelenú kartu posiela poisťovňa poštou domov na vašu adresu zvyčajne do 1 mesiaca od uzavretia PZP.

Napriek tomu, ze povinné zmluvné poistenie je povinné zo zákona, nie všetci vodiči ho majú. V prípade, že PZP nemáte a zastavia vás policajti, udelia vám blokovú pokutu. V prípade, že PZP nemáte a spôsobíte dopravnú nehodu, všetky náklady na úhradu majetkových škôd i škôd na zdraví budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka. Určite to bude viac, ako cena PZP.

Aký je rozdiel medzi havarijným poistením a PZP?

Ako ste postrehli, doteraz sme stále hovorili iba o škode, ktorú spôsobíte tretej osobe. PZP sa nevzťahuje na škodu vzniknutú na vašom vozidle vaším zavinením. Na úhradu škôd na vašom vozidle slúži havarijné poistenie.

Havarijné poistenie je dobrovoľné. Poisťovne ponúkajú možnosť, poistiť si rôzne riziká, okrem škody pri havárii to môže byť vandalizmus či krádež. Podľa štatistík, na Slovensku iba 20% áut má havarijnú poistku.

Podľa Slovenskej kancelárie poisťovateľov sa na slovenských cestách udialo k 30.6.2014 až 59 340 škodových udalostí, čo je v priemere 300 za jeden deň! Preto naozaj zvážte, či sa vám oplatí jazdiť bez poistky...

Vyberáme z Poistovne.sk

woman-sits-in-front-of-computer-talking-on-the-phone

Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?

Ako sa vypláca poistné plnenie zo životného poistenia? Predtým, ako vám ho poisťovňa vyplatí, budete musieť predložiť niekoľko dokladov. Kedy vám vyplatia sumu jednorázovo a kedy dostanete rentu?
05.09.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?
girl-running

Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí

Denne eviduje Allianz v priemere 30 úrazov detí, v septembri a októbri je to v priemere 37 hlásení denne. Drobné poranenia stoja stovky, vážne úrazy či trvalé následky tisíce aj desaťtisíce eur. Za pád z preliezky na školskom dvore vyplatil Allianz 3 450 eur. Záujem o skupinové poistenie škôl každý rok mierne stúpa.
02.09.2024
Čítať viac o Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí
hands-grasping-a-steering-wheel

Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Na čerpacích staniciach ste sa určite stretli s varovnými tabuľami, že pred začatím tankovania treba vypnúť motor. Je to skutočne pravda a nutnosť? Hrozí vám nejaké nebezpečenstvo?
02.09.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Vyberáme z banky.sk