Mnohí distribútori zarábajú len na reexporte liekov

Nedostupné lieky. Podľa ŠÚKL problém v logistickom reťazci, podľa lekárnikov reexport. Kde je pravda?







Na nedávny článok Poistovne.sk s názvom Nedostupné lieky nahláste ministerstvu zdravotníctva a ŠÚKLu zareagovala lekárnička, ktorá má vlastné skúsenosti s nedostupnými liekmi. Tvrdí, že spolupráca s Ministerstvom zdravotníctva či so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠUKLom) ohľadom nahlasovania nedostupných liekov v praxi príliš nefunguje.


Mohlo by vás zaujímať: Poradňa o zdravotnom poistení.


“V roku 2015 som podala päť podnetov na nedostupnosť liekov na ministerstvo, dodnes som nedostala odpoveď a situácia sa nezmenila. Stále lieky neviem objednať,” tvrdí Lucia Vašíková, farmaceutka z Viničného. Tiež sa zapojila do projektu „Nedostupné lieky“ pod záštitou Slovenskej lekárnickej komory - SLEK, ale opäť sa nič nezmenilo.

Lekárnička tiež vyvracia aj argument ŠÚKLu, ktorý tvrdí, že za nedostupné lieky nemôže reexport, ale “vzťahy v logistickom reťazci výrobca distribútor lekáreň”.

Podľa Vašíkovej distribučné spoločnosti uprednostňujú dodávky liekov do vybraných lekárni. Na základe akého kľúča ich vyberajú jej nie je jasné, ale naznačuje, že v hre je aj reexport. „Distribútor prednostne dodá lieky do lekárni, ktoré reexportujú,“ myslí si.


TIP: Prečítajte si viac o zdravotnom poistení


Na Slovensku je registrovaných 140 spoločností s povolením na distribúciu liekov. Z toho len asi 20 reálne dodáva lieky či zdravotnícky materiál do lekárni. „Ostatné sú samotné farmaceutické firmy a tiež distribučné spoločnosti, ktoré vznikli len za účelom zarábať na reexporte liekov,“ tvrdí Vašíková.

Dokladá to vlastnými skúsenosťami, keď sa kvôli nedostatkovým liekom pokúšala kontaktovať viacerých distribútorov. „Niektoré spoločnosti nemajú ani kontaktné údaje, teda nemám kam zavolať. Iné nereagujú na maily ani poštu. Iné majú dokonca aj funkčné telefónne číslo, ale do lekárni lieky nedodávajú,“ tvrdí Vašíková.

Čo dodať na záver. Pacientka sa snažila zohnať liek Salofalk. Nezohnala ho, a ani jeho alternatívu. Lekáreň tvrdila, že liek je nedostatkový. Nech už bol dôvod akýkoľvek, pacientka zostala bez lieku. Išlo „iba“ o liek na črevné ťažkosti – čo však v prípade, že by šlo o liek na vážnejšiu chorobu?
 

1. stávka na Premier League za 20 EUR úplne bez rizika!



Vyberáme z Poistovne.sk

woman-sits-in-front-of-computer-talking-on-the-phone

Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?

Ako sa vypláca poistné plnenie zo životného poistenia? Predtým, ako vám ho poisťovňa vyplatí, budete musieť predložiť niekoľko dokladov. Kedy vám vyplatia sumu jednorázovo a kedy dostanete rentu?
05.09.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?
girl-running

Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí

Denne eviduje Allianz v priemere 30 úrazov detí, v septembri a októbri je to v priemere 37 hlásení denne. Drobné poranenia stoja stovky, vážne úrazy či trvalé následky tisíce aj desaťtisíce eur. Za pád z preliezky na školskom dvore vyplatil Allianz 3 450 eur. Záujem o skupinové poistenie škôl každý rok mierne stúpa.
02.09.2024
Čítať viac o Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí
hands-grasping-a-steering-wheel

Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Na čerpacích staniciach ste sa určite stretli s varovnými tabuľami, že pred začatím tankovania treba vypnúť motor. Je to skutočne pravda a nutnosť? Hrozí vám nejaké nebezpečenstvo?
02.09.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Vyberáme z banky.sk