VšZP chce problém starého dlhu vyriešiť sama

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa hospodári v súčasnosti vyrovnane. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou však upozorňuje, že bude nutné riešiť jej staré dlhy. Poisťovňa tvrdí, že to zvládne sama. 


Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) hospodári v súčasnosti vyrovnane, zlepšila svoj cash flow, zvýšila výber poistného a znížila náklady na vlastnú prevádzku. Na utorňajšej tlačovej besede k výsledkom hospodárenia poisťovne to uviedol predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Ján Gajdoš. Všeobecná zdravotná poisťovňa podľa neho za prvý polrok tohto roku zvýšila medziročne svoje priemerné mesačné príjmy o 0,88 %, naopak jej priemerné mesačné výdavky klesli o 4,53 %. Ku koncu júna pritom vykázala kladný výsledok hospodárenia vo výške 4,85 mil. eur, stav na účtoch dosahoval 43,6 mil. eur. Uvedené výsledky označil generálny riaditeľ poisťovne Marian Faktor, za dobrú správu pre pacientov ako aj pre poskytovateľov. Vyzdvihol, že poisťovňa hospodárila na mesačnej báze kladne od začiatku roka.

Napriek aktuálnemu vyrovnanému hospodáreniu však šéf úradu pre dohľad upozornil na možné riziká fungovania poisťovne do budúcnosti. Tie sa týkajú jej dlhov z minulých rokov. Najväčšia poisťovňa na trhu by kvôli nim mohla mať problémy dodržiavať od júla budúceho roka nové pravidlá platobnej schopnosti. Podľa nich musia poisťovne okrem iného preukázať, že podiel ich vlastných zdrojov na poistnom po prerozdeľovaní je najmenej 3 %. Podľa predpokladov uvedených v obchodno-finančnom pláne by bol tento podiel v prípade Všeobecnej zdravotnej poisťovni na tento rok vo výške 1,5 %.

Ak by pritom poisťovňa toto kritérium k začiatku júla roku 2012 neplnila, hrozili by jej sankcie, medzi inými napríklad zavedenie nútenej správy. Podľa Gajdoša je preto "absolútne nevyhnutné", aby sa vyriešil problém starého dlhu Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Cestou by mohlo byť navýšenie základného imania, alebo predaj časti poistného kmeňa. Aký variant by bol najvhodnejší, Gajdoš na tlačovej besede povedať odmietol, podľa neho ide o vec politického rozhodnutia.

Samotná poisťovňa však s pomocou štátu neráta. "Všeobecná zdravotná poisťovňa má prijaté opatrenia, ktoré smerujú k umoreniu starého dlhu," vyhlásil Faktor. Ako doplnil šéf sekcie ekonomiky poisťovne Martin Barto, aktuálne jej na splnenie spomínaného kritéria chýba 40 mil. eur. Tie chce získať predajom pohľadávok a nehnuteľného majetku, ako aj ďalším znižovaním prevádzkových nákladov. "Ja si myslím, že postupnými krokmi budeme schopní navýšiť vlastné zdroje o požadovanú čiastku," skonštatoval. Podmienkou je však podľa Barta udržanie vyrovnaného rozpočtu.

Rezort zdravotníctva možnosť výpomoci Všeobecnej zdravotnej poisťovni nevylučuje. "Ministerstvo zdravotníctva SR bude na túto tému ešte s rezortom financií diskutovať," povedala hovorkyňa ministerstva Katarína Zollerová. Rezort financií sa k možnej pomoci najväčšej poisťovni na trhu nechcel bližšie vyjadrovať. "Teraz je predčasné dávať záväzné stanoviská, Ministerstvo financií SR sa k tejto otázke vyjadrí, keď bude predmetom politickej diskusie," uviedol hovorca rezortu Martin Jaroš.

Úrad ale upozornil aj na ďalšie možné riziká hospodárenia poisťovne. Tá napríklad predpokladá, že tento rok ukončí so ziskom 10 mil. eur. To jej môže prekaziť vyšší rast nezamestnanosti, a teda vyšší počet ekonomicky neaktívnych poistencov. Ak by pritom prípadná strata poisťovne presiahla 37 mil. eur, vykazovala by záporné vlastné imanie a úrad by voči nej musel uplatniť sankcie.

Všeobecnej zdravotnej poisťovni sa podľa zverejnených informácii k polroku podarilo naplniť ozdravné opatrenia, ktorej jej nariadil úrad pre dohľad. Ten je spokojný najmä s plnením opatrení v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti. Poisťovňa napríklad k 1. júlu nezazmluvnila približne 150 oddelení. "Boli nepopulárne, ale boli nevyhnutné," skonštatoval na margo opatrení Gajdoš. Faktor potvrdil, že takú zásadnú optimalizáciu, aká nastala k 1. júlu, už neplánujú.

Poisťovňa má zároveň v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti ambíciu uskutočniť zmenu platobného mechanizmu, a tak vyriešiť problém nadlimitov a taktiež pripravuje rozvojové projekty, ktoré by napríklad mali znížiť počet pacientov na čakacích listinách. V oblasti zefektívnenia procesov mohla byť naopak Všeobecná zdravotná poisťovňa v rámci ozdravných opatrení podľa Gajdoša "ráznejšia". Faktor informoval, že poisťovňa znížila počet pracovných miest o takmer 300 ľudí a pracuje na optimalizácii siete pobočiek.

Najväčšia poisťovňa na trhu si dala za cieľ zvýšiť k 30. júnu aktuálneho roka úspešnosť výber poistného o 1 %, znížiť náklady na zdravotnú starostlivosť o 3 % a znížiť výdavky na prevádzku o 10 %. Splnila všetky. Celková úspešnosť výberu poistného stúpla oproti koncu roku 2009 o 1,91 percentuálneho bodu na 99,92 %. Vo finančnom vyjadrení to predstavuje 15,8 mil. eur. Náklady na zdravotnú starostlivosť klesli medziročne o 3,19 % a náklady na prevádzku išli dole o 17,9 %. Gajdoš pritom doplnil, že dohľad úradu bude v týchto oblastiach pretrvávať do konca roka.

Všeobecná zdravotná poisťovňa je najväčšia poisťovňa na trhu. Začiatkom roku 2010 sa zlúčila so Spoločnou zdravotnou poisťovňou. V súčasnosti sa stará o viac ako 3,5 mil. klientov. Celkový hospodársky výsledok poisťovne za minulý rok je strata 120,23 mil. eur. Rozdiel oproti predbežnému hospodárskemu výsledku vo výške takmer 70 mil. eur spôsobila zmena metodiky tvorby opravných položiek k pohľadávkam.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uskutočnil v septembri minulého roku v poisťovni dohľad. Jeho výsledkom bola séria ozdravných opatrení, ktoré VšZP musela prijať. K nim patrilo zabezpečenie vyrovnaného hospodárenia na mesačnej báze, zníženie nákladov na nákup zdravotnej starostlivosti, či optimalizácia siete pobočiek a počtu pracovných miest. 

Pozri tiež:
Všeobecná zdravotná poisťovňa predáva majetok

Vyberáme z poistovne.sk

Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent
policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

Vyberáme z banky.sk