Tradičný model života v budúcnosti vystrieda viacfázový

Priemerná dĺžka života na Slovensku vzrástla za posledné štvrťstoročie o 7 rokov. Dlhší život si od nás vyžaduje lepšiu schopnosť prispôsobiť sa zmenám, ktoré nás čakajú v budúcnosti. Zmenia sa naše sociálne aj pracovné návyky.

mens-formalwear-smile

Čím lepšie sa dokážeme prispôsobiť životným zmenám, tým vyššie je naše skóre dlhovekosti. To predpovedá, ako sme pripravení prežiť dlhší život v dobrom duševnom a fyzickom zdraví. Tradičný model života, ktorý predstavujú tri fázy (štúdium, práca, dôchodok), vystrieda tzv. viacfázový model.

Tradičný model života

V tradičnom modeli života sú jednotlivé fázy (štúdium, práca, dôchodok) jasne časovo oddelené. V podstate je to model, ktorý posledné desaťročia dominoval.

Viacfázový model života

Vo viacfázovom modeli života dokážu ľudia zaradiť do svojho života činnosti, ktoré si v tradičnom nechávajú obvykle na dôchodok. Takými sú napríklad voľno od práce, počas ktorého môže človek dobiť energiu, čas na starostlivosť o rodinu alebo vzdelávanie sa v dospelosti. V tomto modeli sa jednotlivé fázy budú častejšie striedať či dokonca opakovať. Takémuto modelu je už dnes naklonených 37 % Slovákov.* Viacfázovému modelu najviac fandia mladší ľudia, naopak, starší nad 65 rokov preferujú skôr tradičný.

modely_zivota

Novým zmenám v živote sa najlepšie prispôsobujú Holanďania, najťažšie ich prijímajú konzervatívni Japonci a Španieli. Slováci sa v rebríčku, ktorý skúma schopnosť adaptácie, umiestnili v strede.

„Výsledky prieskumu naznačujú, že jednotlivé životné fázy, akými sú napríklad štúdium, práca alebo oddych, sa budú v budúcnosti častejšie striedať. Už aj na Slovensku si ľudia v stredných rokoch vyberajú voľné mesiace či dokonca roky od pracovných povinností. A naopak, na Slovensku máme značnú skupinu pracujúcich seniorov, predovšetkým kvôli nízkym dôchodkom. Tieto zmeny musí reflektovať aj naša sociálna politika, trh práce a systém dôchodkového zabezpečenia. Obyvateľstvo na Slovensku dlhodobo starne, čo vytvára narastajúci tlak na priebežný dôchodkový pilier. Už dnes je potrebné, aby každý z nás prevzal zodpovednosť za plánovanie svojho modelu života, vrátane plánovania financovania oddychových fáz,“ hovorí Martin Višňovský, člen predstavenstva NN Slovensko a prezident Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností.

To, ako ste pripravený na dlhý život si môžete otestovať na www.nn.sk/nezostante-nikomu-na-krku

*Medzinárodný prieskum pre finančnú skupinu NN sa uskutočnil v 11 krajinách sveta. Zúčastnilo sa na ňom 11 585 respondentov vo veku od 18 do 79 rokov. Na Slovensku sa do prieskumu zapojila reprezentatívna vzorka v rozsahu 1 001 respondentov. Prieskum s názvom „Long, Happy and Healthy Life – Longevity Research“ realizovala belgická konzultačná agentúra Indeville od januára do februára 2023.

Vyberáme z poistovne.sk

Kedy za vás platí zdravotné poistenie štát

Štát platí zdravotné poistenie nielen za deti, študentov a dôchodcov. Pozrite si, za ktoré osoby platí zdratovné poistenie štát a kedy si ho musíte platiť sami.
26.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Kedy za vás platí zdravotné poistenie štát
Auto-004

Zákon o PZP sa mení, maximálne limity v rámci škôd a aj pokuty sa plánujú zvýšiť

Zákon o povinnom zmluvnom poistení (PZP) motorových vozidiel opäť čakajú zmeny. Poslanci parlamentu novelu zákona posunuli do druhého čítania.
24.04.2024
Čítať viac o Zákon o PZP sa mení, maximálne limity v rámci škôd a aj pokuty sa plánujú zvýšiť
Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Vyberáme z banky.sk