Automatický externý defibrilátor môže zachrániť aj váš život

Na Slovensku pribudlo 20 automatických externých defibrilátorov (AED), ktoré pomáhajú pri náhlom zastavení srdca. Ich obsluhu zvládne aj neškolený záchranár.

2022-05-12-AED1
Srdcové zlyhanie je najčastejšou príčinou náhlej smrti. Prichádza nečakane, prejaví sa náhlym kolapsom, bezvedomím bez akejkoľvek reakcie na podnet, človek nedýcha, alebo dýcha len abnormálne.

Čo je Automatický externý defibrilátor (AED) a ako funguje

Automatický externý defibrilátor (AED) je jednoduchý a bezpečný prístroj, ktorý dokáže zachrániť ľudský život v prípade náhleho zlyhania srdca. Vie ho použiť aj laik bez medicínskeho vzdelania. Ak sa AED použije dostatočne rýchlo, zvýši sa šanca na prežitie človeka po kolapse až na 70 %. Pri náhlom zastavení srdca totiž odumierajú mozgové bunky bez prísunu kyslíka už po 3 až 5 minútach.

Po zapnutí prístroja a nalepení elektród na odhalený hrudník pacienta vyhodnotí AED činnosť srdca. Ak identifikuje chvenie srdca, alebo veľmi rýchle ale neefektívne sťahy ľavej komory, rozhodne o potrebe podania defibrilačného výboja a vyzve záchrancu na jeho aplikáciu.

AED pomôže, ak je sanitka ďaleko

Priemerný čas dojazdu ambulancie rýchlej lekárskej pomoci je na Slovensku viac ako 11 minút. Ak je v okolí dostupný AED, pomoc môže byť na mieste oveľa rýchlejšie, pretože jeho obsluhu zvládne i bežný človek. „Pomôcť môžu aj nepreškolení záchrancovia. Stačí zavolať na tiesňovú linku 155 a počúvať pokyny operátora a hlasové povely prístroja, ktorý dokáže komunikovať v slovenskom jazyku,“ vysvetľuje Alena Krčová, hovorkyňa Operačného strediska ZZS SR.

V registri Záchrannej zdravotnej služby je evidovaných 1949 prístrojov AED vrátane ich adries a v niektorých prípadoch aj kontakty na tzv. first responderov. Sú to záchrancovia vyškolení v oblasti prvej pomoci – štátni a dobrovoľní hasiči, aj mestskí policajti. Po výzve z tiesňovej linky 155 dokážu v prípade potreby pomôcť a použiť AED. „Ich pomoc využívame vtedy, ak sú záchranári od pacienta s náhlym zastavením srdca priďaleko,“ vysvetlila Alena Krčová.
Počas uplynulých piatich rokov boli AED úspešne použité vo viac ako 150 prípadoch s náhlym zastavením krvného obehu.

Verejná mapa AED

Okrem registra, ktorý slúži pre interné účely operátorov tiesňovej linky 155, operačné stredisko priebežne aktualizuje verejne dostupnú mapu AED. Aktuálne sa v nej nachádza 1335 AED prístrojov, ktorých vlastníci súhlasili so zverejnením.

mapa-AED

Do tejto mapy pribudlo aj 20 defibrilátorov, ktoré darovala zdravotná poisťovňa Dôvera . Budú umiestnené na verejne dostupných miestach s vysokým a častým výskytom ľudí. Lokality umiestnenia vybralo Operačné stredisko ZZS SR. „Jeden z prvých defibrilátorov sme v apríli odovzdali v krízovom centre pre vojnových utečencov z Ukrajiny v Nitre, ďalší je napríklad k dispozícii v krízovom centre v Žiline. Niekoľko AED sme darovali na základe odporúčania záchranárov konkrétnym dobrovoľným hasičským zborom a mestským policajtom. Projekt uzatvárame v Sološnici, kde necháme posledný z dvadsiatky AED zakúpených na pomoc pacientom,“ doplnil PR manažér Dôvery Branislav Cehlárik.

Vyberáme z poistovne.sk

burka-redakcia

Uniqa eviduje rastúci trend v poistných udalostiach

Počet škôd po živených pohromách medziročne stúpol až niekoľkonásobne. Najničivejšie bolo zemetrasenie a veterná smršť spojená s krupobitím. Stúpli aj škody na motorových vozidlách, poistné udalosti spojené zo škodami z fotovoltaiky ale aj udalosti z cestovného poistenia, ktoré ovplyvňujú najmä niektoré novodobé trendy.
07.05.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Uniqa eviduje rastúci trend v poistných udalostiach
RF_2024

Rusínsky festival – Festival kultúry Rusínov Slovenska

Rusínsky festival je oslavou bohatého Rusínskeho dedičstva, ktoré prináša živé vystúpenia, výstavy a prednášky obohacujúce poznanie rusínskej kultúry.
07.05.2024
Čítať viac o Rusínsky festival – Festival kultúry Rusínov Slovenska

Vyberáme z banky.sk