Zmiznuté lyže na svahu vám poisťovne nepreplatia

Ak vám ukradnú lyže zo zamknutého auta, môžete škodu žiadať z poistenia batožiny, ale nemusíte dostať odškodné vždy.Na lyžovačke by ste si mali chrániť nielen zdravie, ale lyžiarsku výstroj - či už sú to lyže alebo snowboard. Ak vám zmiznú lyže za niekoľko stoviek eur, určite vás to nepoteší a okrem finančnej straty vám to môže pokaziť celú lyžovačku.

Lyže v aute vám môže ochrániť poistenie batožiny v rámci cestovného alebo havarijného poistenia. Za pripoistenie batožiny si priplatíte. Napríklad v Union poisťovni stojí základný balík cestovného poistenia do Rakúska na štyri dni 4 eurá. Rozšírený balík už aj s poistením batožiny vás vyjde na 5,60 eur. V Allianz-Slovenskej poisťovni by ste za základný balík na tento pobyt zaplatili necelých 5 eur a s poistením batožiny by to stálo 6,46 eur. Ostatné poisťovne majú podobnú cenovú politiku. Výstroj v hoteli či lyžiarni si môžete zabezpečiť tiež cestovným poistením. Dostať peniaze od poisťovne však nebude také ľahké.


odborne poradne
 


V prvom rade poisťovňa bude zisťovať, či zlodej pri krádeži prekonal prekážku, čo znamená, že vám rozbil okno na aute alebo vylomil zámok, prípadne sa vlúpal do hotelovej izby. Niektoré poisťovne sú poriadne prísne a škodu nepreplatia v prípade, ak lyže neboli v uzamykateľnom boxe na streche alebo boli viditeľné zvonka. To znamená, že neboli skryté v kufri, ale lákali zlodeja v priestore auta. Skryť lyže do kufra je väčšinou veľký problém, ak nemáte obrovský úložný priestor. Aj preto poisťovne odporúčajú lyže umiestniť do uzamykateľného strešného nosiča.

Ak ste nedbanliví a necháte lyže na svahu pred reštauráciou či chatou a tie vám zmiznú, máte smolu. Takú škodu vám poisťovne nepreplatia, lebo zlodej mal ľahkú cestu ku svojej koristi a budú to považovať za vašu nedbanlivosť.

Náhradu škody nedostanete ani vtedy, ak si lyže zlomíte na svahu pri páde. V prípade, ak vám zdravie či lyže poškodí iný lyžiar, mohli by ste si škodu žiadať z jeho poistenia zodpovednosti za škodu, ak ju má uzavretú.

Lista Odporucame
 

Pozor na limity na úhradu škody


Poisťovňa vám ukradnuté alebo zničené lyže nemusí preplatiť úplne. Záleží na tom, akú sumu náhrady máte dohodnutú v poistnej zmluve. Bežne majú poisťovne svoje stropy na škodu v niekoľkých stovkách eur. V Allianz-SP vám batožinu pokryjú v rámci základného fixného balíka cestovného poistenia do 1000 eur a lyže do 500 eur. Ak máte drahšiu výstroj, dohodnite si vyšší strop na poistné krytie. Poisťovne ponúkajú krytie škody na batožine a teda aj na lyžiach aj nad 1000 eur. Za to si však priplatíte niekoľko eur k bežnej cene poistenia. Napríklad v Allianz-SP má limit za nadštandardnú batožinu do 3000 eur, ale pri vlámaní do auta len do 500 eur. Športové potreby - teda aj lyže - vám uhradí do 850 eur.

V Union poisťovni si môžete batožinu poistiť do sumy 700 eur alebo násobky tejto sumy, maximálne do výšky 2800 eur. Poistné plnenie za jednu poistenú vec je limitované sumou 350 eur. Drahšie predmety v batožine je možné poistiť doplnkovým poistením batožiny.
 

Vyberáme z poistovne.sk

bicycle-in-the-garden

Nehoda na zdieľanej kolobežke či bicykli. Kto nesie zodpovednosť a ako treba postupovať ?

Vo väčších mestách na Slovensku si môžete prenajať elektrickú kolobežku, alebo bicykel. Všetko vyriešite cez apku v mobile. Čo však v prípade, ak spôsobíte nehodu? Kedy je zodpovedný používateľ a kedy majiteľ, resp. prevádzkovateľ? Prečítajte si, aký postup treba dodržať.
11.06.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Nehoda na zdieľanej kolobežke či bicykli. Kto nesie zodpovednosť a ako treba postupovať ?
hand-reaching-out-to-drone

Nehoda na elektrickom bicykli či zrážka dronom. Pokryje ju niekoľko rokov stará poistka?

Moderné zariadenia ako elektrické kolobežky či drony pred niekoľkými rokmi ešte neexistovali. Ako sa postaví poisťovňa k riešeniu škody, ak niekoho zraníte s letiacim dronom či zrazíte na elektrickej kolobežke a máte poistnú zmluvu z doby, keď tieto zariadenia ešte neexistovali?
08.06.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Nehoda na elektrickom bicykli či zrážka dronom. Pokryje ju niekoľko rokov stará poistka?
Pred dovolenkou myslite na poistenie. Groupama.

Plánujete ísť na dovolenku autom? Týchto 9 rád vám pomôže pripraviť sa na cestu

Dovolenka autom je pre mnohých obľúbená najmä vďaka slobode, voľnosti a dobrodružstvám. Zo Slovenska to navyše máme k moru len na skok a na pláži môžeme byť už po pár hodinách jazdy. Či už sa vyberiete na juh do Slovákmi obľúbených destinácií ako sú Terst, Istria, či Makarska alebo pôjdete za históriou na sever do Poľska alebo Nemecka, tieto rady využijete vždy.
07.06.2021
Čítať viac o Plánujete ísť na dovolenku autom? Týchto 9 rád vám pomôže pripraviť sa na cestu

Vyberáme z banky.sk