Zmena zdravotnej poisťovne v 2023 - návod ako podať prihlášku

Pokusy štátu o sťaženie prestupu do inej zdravotnej poisťovne nevyšli.Tento rok zdravotnú poisťovňu dokážete zmeniť úplne jednoducho niekoľkými spôsobmi. Poistovne.sk prinášajú návod ako na to.

burst-sarah-pflug-smartphone

Jediná zmena, ktorá od vlaňajška nastala je, že sa pri prestupe poistenca ku konkurenčnej zdravotnej poisťovni vždy overuje jeho identita podľa identifikačného dokladu (občiansky preukaz, cestovný pas, povolenie na pobyt). Pri online prepoistení sa človek overí skenom občianskeho preukazu, pri prepoistení poštou môže byť nahradená kópia občianskeho preukazu notárskym overením podpisu na prihláške.

Pri podávaní online prihlášky v tomto roku nie je nutné mať ani kvalifikovaný elektronický podpis.

Ako zmeniť poisťovňu

Online prihláška

Najrýchlejší a najjednoduchší spôsob ako podať prihlášku je online. Zaberie vám to len niekoľko minút. Online prihlášku nájdete na webe zdravotnej poisťovne. K vyplnenej prihláške je potrebné priložiť fotokópiu alebo sken občianskeho preukazu alebo cestovného pasu (či povolenia na pobyt v prípade cudzincov).

Odporúčame vám vyplniť prihášku v mobile alebo tablete, pretože mobilom ľahko odfotíte občiansky preukaz a prihlášku podpíšete jednoducho prstom na displeji.

Poštou

Druhá možnosť je vyplniť prihlášku online na webe poisťovne, vytlačiť si ju a poslať v obálke poštou aj s fotokópiou občianskeho preukazu.

Ak kópiu občianskeho nechcete posielať poštou, stačí ak svoj podpis na prihláške necháte úradne overiť (u notára alebo na matrike).

Osobne v pobočke

Napokon tradičná možnosť je zájsť osobne do pobočky novej zdravotnej poisťovne a vypísať prihlášku na mieste. Aj tu budete potrebovať občiansky preukaz. Ak prihlášku podáva rodič ako zákonný zástupca dieťaťa, je potrebný rodný list potomka. Zoznam pobočiek má každá poisťovňa zverejnený na svojom webe.

Pozor si dajte na otváracie hodiny, pobočky sú zvyčajne otvorené len počas pracovných dní. Ako sa vyjadrila poisťovňa Dôvera, kvôli rýchlejšiemu vybaveniu nových klientov otváracie hodiny svojich pobočiek počas septembra predlži.

Ak by ste si zmenu poisťovne nechali na poslednú chvíľu, na 30. septembra, čo je v sobotu, pobočka zdravotnej poisťovne môže byť zatvorená, no stále máte možnosť podať prihlášku elektronicky.

Do kedy môžete podať prihlášku

Termín na podanie prihlášky do novej zdravotnej poisťovne je do 30. septembra.

Ak by ste si neskôr svoju voľbu rozmysleli, máte právo vziať späť podanú prihlášku bez uvedenia dôvodu do 31. októbra.

Prihlášku môžete posielať vždy iba do jednej zdravotnej poisťovne, pričom poistencom novej zdravotnej poisťovne sa stanete od 1. januára 2024.

Ktorú zdravotnú poisťovňu si vyberajú poistenci najčastejšie?

Presné čísla o počte prepoistených klientov poisťovne musia hlásiť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a ten ich zverejní zvyčajne na konci roka. Podľa údajov ÚDZS vlani zmenilo zdravotnú poisťovňu až 180-tisíc poistencov na Slovensku.

Najviac poistencov (viac ako 71-tisíc) si vybralo súkromnú poisťovňu Dôvera. Tej počet poistencov v posledných rokoch neustále rastie. Do štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni sa vlani prihlásilo viac ako 61-tisíc poistencov a najmenšiu súkromnú poisťovňu Union si vybralo 47-tisíc poistencov.

Keď od nových poistencov odpočítame tých, ktorí zo svojej starej poisťovne odišli zistíme, že najvyšší prírastok poistencov 13 270 mala Dôvera. Union získala 6 700 nových poistencov. Všeobecná poisťovňa stratila skoro 20-tisíc poistencov.

Vyberáme z poistovne.sk

redakcia-nehoda

Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Za prvých 8 mesiacov tohto roka odhalil Allianz podvody za viac ako 10 miliónov eur. Najviac stúpli podvody v PZP a v poistení privátneho majetku. Jeden klient si chcel z novej poistky uplatniť starší úraz ramena, iný chcel novou poistkou zaplatiť 4 roky zničenú strechu.
20.09.2023
Čítať viac o Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy
girl-using-sidewalk-chalk-in-schoolyard

Úrazy počas prestávky, krádeže a kyberšikana - kto nesie zodpovednosť za škody, ktoré sa stanú žiakom v škole?

Úrazy, zranenia, strata alebo krádež vecí sú najčastejšie škody, ktoré sa deťom stanú v škole počas vyučovania. Stále častejšie sa však školy stretávajú aj s prípadmi kyberšikany. Pozrite si, v ktorých prípadoch nesie zodpovednosť za škody škola.
20.09.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Úrazy počas prestávky, krádeže a kyberšikana - kto nesie zodpovednosť za škody, ktoré sa stanú žiakom v škole?
AdobeStock-Komunalna-p-18-9-2023

Havarijné poistenie: Prečo má zmysel aj u starších vozidiel?

Havarijné poistenie patrí medzi majiteľmi ojazdených áut k často diskutovaným témam. U mnohých vodičov „jazdeniek“ panuje názor, že sa neoplatí, no v skutočnosti má množstvo výhod, ktoré vám dokáže uľahčiť život na cestách. A to dokonca aj v prípadoch, že má vaše vozidlo už čosi za sebou.
18.09.2023
Čítať viac o Havarijné poistenie: Prečo má zmysel aj u starších vozidiel?

Vyberáme z banky.sk