Zdravotné poistenie

nemocnica3
Preplatí vám poisťovňa dentálnu hygienu, rovnátka na zuby, či každé očkovanie? Na čo máte nárok, ak ochoriete v zahraničí? Za ktoré vyšetrenie si budete musieť zaplatiť sami? A ako je to s nezmluvnými lekármi? Ak hľadáte odpoveď na inú otázku ohľadom zdravotného poistenia, napíšte nám na adresu redakcia@poistovne.sk.

Otázka: Našla som na internete, že sa vás môžem spýtať ohľadne poisťovní. Mám 27 rokov, vrodenú chybu, nevyšli mi 4 zuby, tým pádom mám opačný zhryz, úzku maxillu, laterálne skrížený zhryz aj forntálne, abráziu dolného frontu... atď. Čelustná ortopédka v …
Odpoveď: Ak by bolo možné zdravotný problém riešiť klasickým strojčekom, pacientka by mala nárok na jeho čiastočnú úhradu zdravotnou poisťovňou. V takom prípade a ak ide o zmluvného poskytovateľa, poistenka nemá žiadne povinnosti voči zdravotnej poisťovni, zdravotnú starostlivosť vykazuje do poisťovne pos…
Odpovedal: Matej Štepiansky (22.03.2022)
Otázka: Zaujíma ma, či sa do budúcnosti chystajú elektronické výmenné lístky, ktoré by fungovali podobne, ako dnes funguje e-recept. Uvažuje sa nad niečím podobným?
Odpoveď: Výmenné lístky už teraz existujú v rámci e-zdravia, len sa žiaľ nepoužívajú. V Dôvere by sme boli veľmi radi, keby sme takýto systém mohli pre našich poistencov a zmluvných poskytovateľov prevádzkovať, avšak súčasťou výmenných lístkov sú informácie o klinickom stave pacienta, ku ktorým podľa záko…
Odpovedal: Matej Štepiansky (20.01.2022)
Otázka: Chcem sa opýtať na príspevok na okuliare pre deti, ktorý budete poskytovať od nového roku. Je možné, aby zrak môjmu dieťaťu (13. rokov) vyšetril aj optometrista v očnej optike a predpísal mu okuliare, alebo musím ísť k očnému lekárovi?
Odpoveď: Na získanie 50 € na detský okuliarový rám a okuliarové šošovky je potrebné, aby zrak vyšetril dieťaťu a okuliare predpísal zmluvný očný lekár. Ten musí očné vyšetrenie aj vykázať do Dôvery. To znamená, že nie je možné si uplatniť benefit na okuliare vyrobené na základe vyšetrenia dieťaťa optometr…
Odpovedal: Matej Štepiansky (13.12.2021)
Otázka: Študujem na vysokej škole a chystám sa stráviť pol roka v zahraničí (stáž Erasmus). Bude mi stačiť môj Európsky preukaz poistenca, či potrebujem vybaviť ešte niečo iné ohľadom zdravotného poistenia?
Odpoveď: Ak ide o stáž Erasmus v krajine EÚ, EPH alebo Švajčiarka a študent alebo študentka spĺňa podmienky nezaopatreného dieťaťa (podľa §11, ods. 7, písm. a), zákona č. 580/2004 Z.z., t.j.), teda ide o stáž počas štúdia na škole na Slovensku (nie po jeho ukončení), tak za takúto osobu naďalej platí pois…
Odpovedal: Matej Štepiansky (18.11.2021)
Otázka: Ak som zaočkovaný proti COVID-19, chráni ma táto vakcína aj proti bežnej chrípke?
Odpoveď: Nie, vakcína proti covid-19 nezabezpečuje ochranu pred bežnou chrípkou. Každá vakcína je vyrobená len na získanie imunity voči konkrétnemu patogénu.
Odpovedal: Matej Štepiansky (14.10.2021)
Otázka: Podporuje poisťovňa Dôvera v rámci benefitov aj zdravý životný štýl? Aké výhody/zľavy môžem získať?
Odpoveď: Nesúťažíme v počte výhod, ide o nám o to, aby sa noví aj súčasní poistenci cítili u nás dobre, teda našli si benefity podľa toho či sú zdraví a k lekárovi chodievajú zriedka, alebo potrebujú častejšie konzultovať svoj zdravotný stav. Vybrať si môžu z 33 výhod, vrátane najobľúbenejšej, ktorou je m…
Odpovedal: Matej Štepiansky (09.08.2021)
Otázka: Trpím viacerými chorobami a užívam rôzne lieky. Začínam mať obavy, či ich môžem užívať súčasne, aby mi viac nepoškodili ako pomohli. Majú lekári vôbec možnosť posúdiť to?
Odpoveď: Áno, samozrejme. Je to práca lekára, aby vám lieky predpísal nielen s cieľom dosiahnuť zlepšenie Vášho zdravotného stavu, ale aj  s ohľadom na možné nežiadúce účinky predpísaných liekov. V prípade pochybností urobíte najlepšie, ak sa obrátite na svojho všeobecného lekára. Ten má k dispozícii elek…
Odpovedal: Matej Štepiansky (12.07.2021)
Otázka: V 17. rokoch som nosil fixný aparát na horných aj dolných zuboch. Avšak po rokoch došlo k recidíve problému. Je možné, aby poisťovňa preplatila rovnaký úkon po dosiahnutí 24 rokov? 
Odpoveď: Keďže nepoznáme detaily zdravotného stavu pacienta, odpovedať môžeme len všeobecne. Liečba takých chýb chrupu, ktoré neovplyvňujú závažným spôsobom žuvacie schopnosti sú z verejného zdravotného poistenia čiastočne hradené poistencom do 18 roku života. Avšak liečba čeľustnoortopedickými aparátmi a…
Odpovedal: Matej Štepiansky (05.05.2021)
Otázka: Môže zubár účtovať pacientom poplatok za zvýšené náklady na dezinfekciu a ochranné pomôcky v súvislosti s pandemickou situáciu? Nezdá sa vám tento poplatok vo výške 40 eur vysoký?
Odpoveď: Tak ako v predchádzajúcej otázke, aj pri tejto uvedieme, že za cenník je zodpovedný samotný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti a odobruje ho príslušný úrad samosprávneho kraja. Zároveň na tento istý úrad sa môžu poistenci obrátiť s podnetom na prešetrenie oprávnenia poskytovateľa účtovať niek…
Odpovedal: Matej Štepiansky (09.04.2021)
Otázka: Chcem sa opýtať, ak lekár účtuje za niektoré výkony doplatok, je tento doplatok rovnaký bez ohľadu na to, v akej zdravotnej poisťovni som poistená? Alebo poistenci niektorých poisťovní platia nižšie doplatky?
Odpoveď: Nie je to celkom bežné, no v praxi sa môže stať (podľa našich skúseností skôr u zubných lekárov). Za cenník je zodpovedný samotný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti a odobruje ho príslušný úrad samosprávneho kraja.
Odpovedal: Matej Štepiansky (07.04.2021)
Otázka: Aké podmienky musím splniť, aby som mohol využiť príspevok, ktorý dávate na zuby? Bude ho vaša poisťovňa poskytovať aj budúci rok?
Odpoveď: Výhoda Zdravé zuby patrí medzi najobľúbenejšie výhody našich poistencov. Vďaka nej môžete získať príspevok až do 30 eur na zubné ošetrenie alebo dentálnu hygienu a to päťkrát v roku, teda spolu až do 150 eur ročne na zuby. Platí pre všetkých, ktorí sa starajú o svoj chrup a chodia na preventívne …
Odpovedal: Matej Štepiansky (15.03.2021)
Otázka: Môj ošetrujúci lekár ma poslal na CT vyšetrenie. Fungujú v dnešnej situácii vôbec pracoviská CT? Aké sú čakacie doby?
Odpoveď: Vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu a najmä v prípadoch, kedy je CT prístroj v rámci nemocnice, sa môže stať, že dochádza k zhoršenej dostupnosti tohto typu zdravotnej starostlivosti. Môžete sa však obrátiť na naše kontaktné centrum, na ktorom vám pomôžeme nájsť zmluvných poskytovateľov mimo…
Odpovedal: Matej Štepiansky (01.03.2021)
Otázka: Viackrát som sa stretla s niekým, kto bol COVID pozitívny. Ja som však mala zakaždým negatívny výsledok antigénového testu. Je môžné, že som toto ochorenie už prekonala? Ako to môžem zistiť?
Odpoveď: To, že ste bola vždy po kontakte s pozitívnym na Covid-19 negatívne testovaná môže znamenať aj to, že ste sa dostatočne chránili alebo máte dobre fungujúci imunitný systém. Alebo aj to, že máte v tele už vytvorené protilátky, ktoré vás chránia, čo znamená, že ste ochorenie už prekonali a ani ste …
Odpovedal: Matej Štepiansky (25.02.2021)
Otázka: Prepláca poisťovňa vytrhnutie zubu múdrosti?
Odpoveď: Pri vytrhnutí zuba múdrosti ide najčastejšie o komplikovanú extrakciu, a to buď neplánovanú, alebo chirurgickú. Tieto výkony sú v plnej výške hradené z verejného zdravotného poistenia, čiže nie je potrebné hradiť ich ako benefit z Peňaženky zdravia. 
Odpovedal: Matej Neumann (10.09.2020)
Otázka: Prepláca poisťovňa aj vyšetrenie zraku v očnej optike?  
Odpoveď: Vyšetrenie zraku v očnej optike nie je hradené z verejného zdravotného poistenia.  
Odpovedal: Matej Neumann (25.09.2018)
Otázka: Prečo za CRP vyšetrenie u pediatra stále doplácam 5 eur. Nehradí to poisťovňa?  
Odpoveď: V prípade medicínskej indikácie je vyšetrenie CRP u pediatrov i všeobecných lekárov pre dospelých hradené z verejného zdravotného poistenia. Na dôvod doplácania 5 € je potrebné sa opýtať priamo lekára.
Odpovedal: Matej Neumann (19.09.2018)
Otázka: Pracujem a odvádzam zdravotné poistenie v Anglicku kde pracujem, no často sa zdržiavam doma na Slovensku, no všetky poplatky u doktorov si musím hradiť sama, mám kartičku EHIC. Rada by som si však vybavila kartičku EU - Preukaz poistenca verejného…
Odpoveď: Formular E106, respektíve PDS1 vystavuje príslušná zdravotná poisťovňa. V prípade poistenky teda zdravotná poisťovňa vo Veľkej Británii. Tým, že je tam ekonomicky aktívna, jednu podmienku spĺňa. Druhou podmienkou je preukázanie bydliska na Slovensku. Keď splní ich podmienky aj ohľadom bydliska, f…
Odpovedal: Matej Neumann (13.09.2018)
Otázka: Ako môžem zmeniť zdravotnú poisťovňu? Treba sa zo starej poisťovne odhlásiť?
Odpoveď: O zmenu zdravotnej poisťovne môže požiadať každý a treba tak urobiť najneskôr do konca septembra. Po podaní prihlášky do zdravotnej poisťovne sa poistencom vami vybranej poisťovne stanete od nasledujúceho kalendárneho roka. Ak si podáte prihlášku do Union zdravotnej poisťovne podáte v septembri 2…
Odpovedal: Matej Neumann (11.09.2018)
Otázka: Minulý týždeň som navštívila detskú pohotovosť so synom, ktorý mal 4 dni hnačku, teplotu a vracal. Lekárka ma upozornila, že dieťa nie je v ohrození života a môže mi dať pokutu za zneužitie pohotovosti. Ako ja-nelekár, mám vedieť, kedy to dieťa je…
Odpoveď: Takto „od stola“ sa dá len ťažko posúdiť aktuálny klinický stav pacienta, v ktorom prišiel na pohotovosť. To musí ošetrujúci lekár na ambulancii. Ťažko preto posúdiť, či išlo o stav, ktorý sa zhoršil a preto išla matka s dieťaťom na pohotovosť, alebo či lekárka upozorňovala na to, že mal byť paci…
Odpovedal: Matej Neumann (11.09.2018)
Otázka: Včera v lekárni si staršia pani pýtala na recept nejakú masť na očný herpes. Lekárnik jej však oznámil, že táto masť je na Slovensku nedostupná a môže si ju ísť kúpiť do Rakúska. Je to vôbec možné že lieky stále nie sú dostupné?
Odpoveď: Pokiaľ liek nie je na Slovensku registrovaný, nemôže sa na Slovensko dovážať (to je prípad aj masti na očný herpes - na Slovensku nie je žiadna takáto masť registrovaná). Zdravotná poisťovňa nemá vplyv na dostupnosť liekov na trhu. Registrované a kategorizované lieky má podľa zákona č. 362/201…
Odpovedal: Matej Neumann (06.09.2018)
1 2 3 4 5 6 »

Vyberáme z banky.sk