Vláda zabúda na slovenský maloobchod, tvrdia prenajímatelia obchodných priestorov

Prenajímatelia obchodných priestorov sú preto aj naďalej zdržanliví k prijímaniu akýchkoľvek opatrení voči svojim nájomcom.


Vláda SR podľa platformy Ako dlho vydržíme aj naďalej ignoruje viac ako 300-tisíc ľudí, ktorí si prenajímajú priestory alebo pracujú v nákupných centrách a retailových parkoch. "Napriek výzvam na spoločné hľadanie riešenia a odbornú diskusiu ohľadom situácie a pomoci s nájmami sa tejto časti obchodníkov najvyšší predstavitelia krajiny stále nevenujú. Neriešenie zo strany vlády, žiadna reakcia, ani žiadna odborná diskusia. Aj takto by sa dal opísať súčasný stav, ktorému naďalej čelia prenajímatelia obchodných priestorov aj ich nájomcovia. Kroky vlády sú neisté a pomalé. Prenajímatelia nevedia, čo môžu očakávať," uviedla vo štvrtok platforma Ako dlho vydržíme, ktorá združuje prenajímateľov obchodných priestorov a nájomcov.

Prenajímatelia obchodných priestorov sú v dôsledku toho aj naďalej zdržanliví k prijímaniu akýchkoľvek opatrení voči svojim nájomcom. "Nájomcovia sú tak postavení do situácie, keď ostali týždne bez príjmu. Zároveň mnohí z nich musia zvažovať aj radikálne kroky, teda ukončenie podnikania alebo výpoveď z priestorov. Čím dlhšie bude tento stav trvať, tým väčšie následky to bude mať na celý maloobchod. V istom momente príde aj k hromadnému prepúšťaniu zamestnancov, na ktorých nájomcovia aktuálne čerpajú podporu. Nejde pritom o malý alebo druhoradý problém. Tento sektor dáva na Slovensku prácu a živobytie približne 300-tisíc obyvateľom a ročné tržby sa pohybujú na úrovni 25 miliárd eur," ozrejmila platforma.

Na uvedených číslach sa podľa platformy v drvivej väčšine podieľajú stredné a malé spoločnosti, s miernymi ziskami aj živnostníci. Ich prežitie je aktuálne ohrozené výpadkom príjmov a najmä zastavením ich podnikania. "Každý z tohto obrovského počtu ľudí má nielen svoju rodinu, ale aj svoj príbeh. Aktuálne však žijú v strachu a úzkosti, pretože ich živobytie a celoživotné investície sa im rozplývajú pred očami a nikto z nich nevie, čo bude ďalej," pokračovala platforma.
„Ako prenajímatelia, tak aj nájomcovia sú v tomto na jednej lodi. V našom prípade sú nájmy hneď druhou najvyššou položkou. Ak nám s nimi štát nepomôže, jednoducho neprežijeme,“ vysvetlil Daniel Krakovský z Iniciatívy slovenských maloobchodníkov. „Len posunutie nájmov či ochrana nájomcov nie sú najšťastnejšími krokmi. Priniesli viac chaosu než reálnych riešení. Problematické je, že sa vláda snaží situáciu vyriešiť plošne bez ohľadu na konkrétne problémy jednotlivých maloobchodníkov. Situácia je však iná v prevádzke, ktorú vlastní súkromník a iná v nákupnom centre, ktoré dodnes nemôže byť otvorené. Pevne preto veríme, že sa nájde riešenie, ktoré umožní prevádzky udržať aj po ich opätovnom otvorení,“ dodal.

Platforma „Ako dlho vydržíme“ pritom už pred dvoma týždňami adresovala Vláde SR aj jej členom a členkám otvorený list. Vyzvala ich na diskusiu a spoluprácu s tým, aby sa hľadali riešenia na uvoľnenie pravidiel, samozrejme za dodržania rovnako prísnych hygienických podmienok, aké počas celej krízy fungujú napríklad v obchodných reťazcoch. Na túto ich snahu však neprišla žiadna odpoveď a ich prosba o diskusiu ostala nevypočutá. Bez takejto diskusie sa podľa platformy totiž mnoho praktických problémov len prehlbuje.

Platforma Ako dlho vydržíme zastupuje subjekty zamestnávajúce desaťtisíce ľudí v primárnej aj v sekundárnej línii obchodu. Ide o prenajímateľov obchodných priestorov iniciatívu nájomcami - bez rozdielu, či prevádzkujú jeden alebo viacero obchodov. Združuje prevádzkovateľov obchodných centier a retailových parkov na území celého Slovenska. Rovnako sa pod túto výzvu podpisuje aj Iniciatíva slovenských maloobchodníkov, ktorá združuje viac ako 100 maloobchodných spoločností, od najmenších prevádzok zamestnávajúcich niekoľko zamestnancov až po veľké siete s tisíckami zamestnancov.
 

Vyberáme z poistovne.sk

17794

Ako sa vyhnúť zrážke so zverou a čo robiť po kolízii

Policajné štatistiky z roku 2021 uvádzajú, že počet zrážok áut so zverou stúpol medziročne takmer o tretinu. Poradíme, ako nestratiť chladnú hlavu a ako vybaviť poisťovňu.
22.10.2021 | redakcia
Čítať viac o Ako sa vyhnúť zrážke so zverou a čo robiť po kolízii
53665

Allianz získala prvenstvo za riadenie ľudského kapitálu

Allianz – Slovenská poisťovňa získala ocenenie Leading HR Organisation v sektore poisťovníctvo v 10. ročníku rebríčka, ktorý pravidelne vyhlasuje poradenská spoločnost PwC. Allianz sa tak stala jednotkou na poisťovacom trhu v efektívnom riadení ľudských zdrojov a najlepšími výsledkami v oblasti personálneho manažmentu na Slovensku.
22.10.2021
Čítať viac o Allianz získala prvenstvo za riadenie ľudského kapitálu
Interbrand

Allianz je tretíkrát za sebou najcennejšou poisťovacou značkou na svete

Už tretí rok za sebou obhájil Allianz svoju pozíciu najhodnotnejšej poisťovne v rebríčku Interbrand. Hodnota značky tak stúpla o 17 % na 15,2 mld. dolárov, čo je najvyšší rast od vstupu poisťovne do rebríčka Best Global Brands v roku 2007. Aj vďaka tomu sa Allianz posunul z vlaňajšieho 39. miesta na 34. priečku najcennejších značiek na svete.
22.10.2021
Čítať viac o Allianz je tretíkrát za sebou najcennejšou poisťovacou značkou na svete

Vyberáme z banky.sk