Uzatvorte poistenie, noste helmy, radí rezort dovolenkujúcim

Riaditeľ konzulárneho odboru MZV Igor Pokojný odporúča dať si pozor najmä pri niektorých arabských krajinách na konzumáciu alkoholu, čo sa netýka len rezortov, ale aj medzinárodných letísk.


Ministerstvo zahraničných vecí v rámci zimnej dovolenkovej sezóny odporúča mať cestovné poistenie, zistiť si, v ktorých krajinách či lyžiarskych strediskách je povinné nosiť helmy, pozrieť si, či do danej krajiny platí cestovné odporúčanie.

Pre občanov, ktorí idú na lyžovačku do zahraničia, Pokojný odporúča si zistiť, či nie sú v daných krajinách alebo lyžiarskych strediskách nejaké osobitné predpisy, ako napríklad, kde sa môžu lyžovať lyžiari, kde snowboardisti, či treba mať helmu, či poistenie platí iba na vyznačených lyžiarskych trasách alebo sa môžu lyžiari lyžovať aj mimo vyznačených trás. Občania sa tak vyhnú prípadom, ktorým by sa mnohokrát dalo predísť, ak by mali správny výstroj a dobré poistenie. Pokojný ďalej informoval, že zákonná povinnosť nosiť helmy platí v Slovinsku. "V Slovinsku je prilba povinná. Od tohto roka je povinná aj pre dospelé osoby, a platí to pre lyže, snowboard aj korčule," upozornil Pokojný. V Rakúsku sú lyžiarske helmy povinné pre všetky maloleté osoby do 15 rokov. U dospelých je povinné mať helmy v siedmich spolkových krajinách, v ostatných nosenie prilby odporúčajú. V Taliansku sú lyžiari a snowboardisti povinní mať helmy do veku 14 rokov, odporúča sa to však aj pre starších lyžiarov. Vo Francúzsku, Švajčiarsku a Nemecku helmy povinné nie sú.

Slováci cestujú do zahraničia aj vo vianočnom období či na Silvestra. Vzhľadom na nedávne udalosti, ktoré sa stali v Európe, MZV odporúča v prípade, že by sa čokoľvek stalo, dbať na odporúčania a pokyny bezpečnostných poriadkových síl. "My takisto reagujeme na dianie tým, že dávame cestovné odporúčania, ktoré zverejňujeme na našej webovej stránke. V súčasnosti v turistických destináciách neplatí štvrtý a tretí stupeň. Tam, kde máme tretí, štvrtý stupeň, to nie sú turistické destinácie," objasnil Pokojný. Na Slovensku máme štyri stupne cestovného odporúčania.
Prvý stupeň je upozornenie, dôvodom môže byť zhoršujúca sa vnútropolitická alebo bezpečnostná situácia v určitých oblastiach krajiny alebo celej krajine, rastúca kriminalita, možnosť hrozby teroristických útokov, potenciálna hrozba prírodnej katastrofy.
Druhý stupeň znamená zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí, pričom dôvodom môže byť rapídne zhoršenie vnútropolitickej alebo bezpečnostnej situácie, vysoký stupeň hrozby teroristických útokov, krajina je po zasiahnutí prírodnej katastrofy s výraznými negatívnymi dôsledkami, indikovaná zhoršená situácia v zásobovaní, zhoršené dopravné možnosti z krajiny,do nej a v rámci krajiny, hroziaca epidémia.
Tretí stupeň je odporúčanie necestovať alebo odporúčanie necestovať do určitých oblastí z dôvodu kritickej a všeobecne nepredvídateľnej situácie, ktorá môže ohroziť životy slovenských občanov a turistov, nemožnosti bezproblémovo opustiť krajinu, kritickej nedostupnosti zásobovania, zaznamenaných početných ohrození turistov a cudzincov, všeobecného chaosu po prírodnej katastrofe, prebiehajúca epidémia.
Štvrtým stupňom je odporúčanie opustiť krajinu,
dôvodom môže byť nekontrolovateľná a nepredvídateľná situácia, chaos, neprehľadnosť, ozbrojené zrážky, rabovanie, násilnosti, ohrozenie života, nemožnosť opustiť krajinu predpokladá vyslanie slovenského špeciálu, respektíve zabezpečenie evakuácie slovenských občanov.

Ľudia necestujú však iba na lyžovačky, ale aj za slnkom. Pokojný odporúča dať si pozor najmä pri niektorých arabských krajinách na konzumáciu alkoholu, čo sa netýka len rezortov, ale aj medzinárodných letísk. "Riešili sme aj takéto prípady a býva to veľký problém danú osobu dostať naspäť na Slovensku," prezradil Pokojný.
Ministerstvo zároveň odporúča dobrovoľne sa zaregistrovať na ich stránke, čo umožňuje lokalizovať slovenských občanov v prípade mimoriadnych situácií či upozorniť ich pred hroziacim nebezpečenstvom. Zároveň pripomínajú mobilnú aplikáciu Svetobežka, ktorá slúži ako pomôcka pri cestách do zahraničia a je zadarmo.

Vyberáme z poistovne.sk

sunglasses-car-keys

Online porovnávače poistenia auta fungujú na cenových dohodách s poisťovňami. V čom sa líšia?

Online poistenie auta na porovnávacích weboch je cenovo takmer zhodné s cenou v poisťovni. Rozdiel je v pridaných službách
07.05.2021 | redakcia
Čítať viac o Online porovnávače poistenia auta fungujú na cenových dohodách s poisťovňami. V čom sa líšia?
34148_obr

Zmeny v predstavenstve Allianz SDSS

Od 1. mája 2021 nastali v Allianz – Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (ASDSS) personálne zmeny. Novými členmi trojčlenného predstavenstva spoločnosti sa stali Agata Aniela Przygoda (40) a Juraj Dlhopolček (42). Nahradili doterajších členov vedenia Petra Karcola a Juraja Liptáka, ktorí zo spoločnosti odchádzajú.
03.05.2021
Čítať viac o Zmeny v predstavenstve Allianz SDSS

Vyberáme z banky.sk