Prípadný zásah v horách je bez poistenia nutné zaplatiť

Náklady na zásah horskej služby môžu byť okolo 300 eur, no ak si záchranná akcia vyžaduje aj výjazd vrtuľníka pre ťažko dostupný terén, môže klienta stáť aj niekoľko tisíc eur.

mountain-wanderlust
Výjazd horskej služby nie je lacná záležitosť a bežné zdravotné poistenie zásah horskej služby nekryje. Ak poistenie do hôr nemáte, prípadný úraz vám podľa analytičky Finančného kompasu Ivety Hudákovej hlboko siahne do vrecka. Záchranná akcia, ktorá sa navyše nezaobíde bez pomoci vrtuľníka, je finančne náročná.

Od 1. júla 2006 na Slovensku podľa platného ustanovenia zákona o horskej záchrannej službe je osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s pátraním. Uvedené sa podľa Hudákovej netýka maloletých. Ak sa chystáte na dovolenku do slovenských hôr s deťmi, resp. s osobami mladšími ako 18 rokov, tie poistenie nepotrebujú. Od poplatkov za záchranu horskej služby sú na Slovensku oslobodené aj osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony.

Poistenie na zásah záchranárov kryje klienta pri turistike na Slovensku a je potrebné si ho podľa riaditeľa pre neživotné poistenie vo FinGO.sk Štefana Fajnora uzatvoriť najneskôr deň pred plánovanou turistikou. Poistenie do hôr ponúkajú viaceré poisťovne a rozdiely v ich cenách sú minimálne. Rozdiely však môžu byť podľa Fajnora vo výške poistných súm, čiže vo výške krytia. V poisťovniach a ich produktoch sú rozdiely aj v rozsahu poistenia.

Náklady na zásah horskej služby nie sú zanedbateľné. Pri štandardnom zásahu terénnym vozidlom sa pohybujú podľa Fajnora okolo 300 eur, no ak si záchranná akcia vyžaduje aj výjazd vrtuľníka kvôli ťažko dostupnému terénu, môže klienta stáť aj niekoľko tisíc eur. "Za základné cestovné poistenie do hôr zaplatíte menej ako jedno euro za osobu a deň. Rozšírený balík o poistenie úrazu, batožiny a zodpovednosti vás bude stáť okolo 1,50 eura za osobu a deň. Víkendová turistika s deťmi tak vyjde na poistnom 4-člennú rodinu do 6 eur. Rodičia si zaplatia po 3 eurá a deti poistenie nepotrebujú," uzatvára Fajnor.

Vyberáme z poistovne.sk

woman-texting-gradient-iphone

Má vinník povinnosť nahlásiť nehodu do poisťovne, aj keď jeho auto nie je poškodené?

Vodič nákladného auta pri cúvaní poškodil iné osobné auto. Keďže na nákladiaku nebola žiadna škoda, šofér to uzavrel tak, že do poisťovne nahlásiť škodovú udalosť nemusí ísť. Mal pravdu? Čo radia odborníci? Prinášame vám niekoľko užitočných odporúčaní.
11.05.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Má vinník povinnosť nahlásiť nehodu do poisťovne, aj keď jeho auto nie je poškodené?
sunglasses-car-keys

Online porovnávače poistenia auta fungujú na cenových dohodách s poisťovňami. V čom sa líšia?

Online poistenie auta na porovnávacích weboch je cenovo takmer zhodné s cenou v poisťovni. Rozdiel je v pridaných službách
07.05.2021 | redakcia
Čítať viac o Online porovnávače poistenia auta fungujú na cenových dohodách s poisťovňami. V čom sa líšia?
34148_obr

Zmeny v predstavenstve Allianz SDSS

Od 1. mája 2021 nastali v Allianz – Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (ASDSS) personálne zmeny. Novými členmi trojčlenného predstavenstva spoločnosti sa stali Agata Aniela Przygoda (40) a Juraj Dlhopolček (42). Nahradili doterajších členov vedenia Petra Karcola a Juraja Liptáka, ktorí zo spoločnosti odchádzajú.
03.05.2021
Čítať viac o Zmeny v predstavenstve Allianz SDSS

Vyberáme z banky.sk