Prípadný zásah v horách je bez poistenia nutné zaplatiť

Náklady na zásah horskej služby môžu byť okolo 300 eur, no ak si záchranná akcia vyžaduje aj výjazd vrtuľníka pre ťažko dostupný terén, môže klienta stáť aj niekoľko tisíc eur.

mountain-wanderlust
Výjazd horskej služby nie je lacná záležitosť a bežné zdravotné poistenie zásah horskej služby nekryje. Ak poistenie do hôr nemáte, prípadný úraz vám podľa analytičky Finančného kompasu Ivety Hudákovej hlboko siahne do vrecka. Záchranná akcia, ktorá sa navyše nezaobíde bez pomoci vrtuľníka, je finančne náročná.

Od 1. júla 2006 na Slovensku podľa platného ustanovenia zákona o horskej záchrannej službe je osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s pátraním. Uvedené sa podľa Hudákovej netýka maloletých. Ak sa chystáte na dovolenku do slovenských hôr s deťmi, resp. s osobami mladšími ako 18 rokov, tie poistenie nepotrebujú. Od poplatkov za záchranu horskej služby sú na Slovensku oslobodené aj osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony.

Poistenie na zásah záchranárov kryje klienta pri turistike na Slovensku a je potrebné si ho podľa riaditeľa pre neživotné poistenie vo FinGO.sk Štefana Fajnora uzatvoriť najneskôr deň pred plánovanou turistikou. Poistenie do hôr ponúkajú viaceré poisťovne a rozdiely v ich cenách sú minimálne. Rozdiely však môžu byť podľa Fajnora vo výške poistných súm, čiže vo výške krytia. V poisťovniach a ich produktoch sú rozdiely aj v rozsahu poistenia.

Náklady na zásah horskej služby nie sú zanedbateľné. Pri štandardnom zásahu terénnym vozidlom sa pohybujú podľa Fajnora okolo 300 eur, no ak si záchranná akcia vyžaduje aj výjazd vrtuľníka kvôli ťažko dostupnému terénu, môže klienta stáť aj niekoľko tisíc eur. "Za základné cestovné poistenie do hôr zaplatíte menej ako jedno euro za osobu a deň. Rozšírený balík o poistenie úrazu, batožiny a zodpovednosti vás bude stáť okolo 1,50 eura za osobu a deň. Víkendová turistika s deťmi tak vyjde na poistnom 4-člennú rodinu do 6 eur. Rodičia si zaplatia po 3 eurá a deti poistenie nepotrebujú," uzatvára Fajnor.

Vyberáme z poistovne.sk

32813_obr

Miera povinnej tvorby rezervného fondu zdravotných poisťovní sa zvýši na 30 percent

Dôvodom tohto zvýšenia sú možné negatívne výkyvy makroekonomického prostredia a nutnosť mať k dispozícii dostatočné rezervy na ich krytie. Rezervný fond by pritom mohli poisťovne použiť iba na krytie strát.
24.11.2020
Čítať viac o Miera povinnej tvorby rezervného fondu zdravotných poisťovní sa zvýši na 30 percent
hands-grasping-a-steering-wheel

Klienti by si každoročne mali porovnať ponuky PZP

Ľudia podľa odborníkov nevenujú zákonnému poisteniu zvýšenú pozornosť.
24.11.2020
Čítať viac o Klienti by si každoročne mali porovnať ponuky PZP
write-notes-from-laptop

Ako sa dá vypovedať poistná zmluva? 2.časť

Poradíme vám, ako treba postupovať, ak chcete vypovedať zmluvu v poisťovni. Pozor si dajte na formu aj na lehoty.
23.11.2020 | Katarína Macková
Čítať viac o Ako sa dá vypovedať poistná zmluva? 2.časť

Vyberáme z banky.sk