Pri dovolenkovaní na Slovensku nezabudnite na poistenie do hôr

Pandémia mení cestovateľskú mapu, našinci plánujú dovolenkovať doma a slovenské turistické chodníky očakávajú nápor. Do hôr nechoďte bez poistenia, horskí záchranári minulý rok zasahovali 2886-krát. Allianz – SP riešila minulý rok v horách 28 poistných udalostí.


Pandémia koronavírusu, ktorá zasiahla prakticky celý svet, výrazne ovplyvnila cestovateľskú mapu a zmenila plány dovolenkárov. Z vlastného rozhodnutia, aj na základe odporúčaní plánuje väčšina Slovákov tento rok dovolenkovať na Slovensku. Na našich turistických chodníkoch a obľúbených pamiatkach sa tak očakáva zvýšený nápor. Ani pri cestách po Slovensku sa však nevyhneme nástrahám v podobe nehôd či úrazov, a to najmä pri športe a turistike.

Len minulý rok záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) v našich horách zasahovali až 2886-krát, z toho v 913 prípadoch išlo o pomoc turistom, horolezcom či cyklistom na turistických trasách a chodníkoch. Klienti Allianz – Slovenskej poisťovne nahlásili v roku 2019 dohromady 28 škôd z poistenia do hôr. „Počas turistiky v lokalite Demänovské sedlo mal klient podozrenie na infarkt a potreboval akútne ošetrenie. Náklady za vyslanie záchranárov na terénnom vozidle a ošetrenie dosiahli takmer 1200 eur. Riešili sme aj záchranu klienta, ktorý utrpel úraz nohy v lokalite Plesnivec, iný klient potreboval záchranu v Malej Fatre po tom, ako dostal kŕče a bol vyčerpaný, ďalší klient udával bolesť predkolenia a vyčerpanosť v lokalite Čierťaž,“ bilancuje hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Lucia Muthová.
Podľa Zákona o Horskej záchrannej službe si od roku 2006 každá osoba musí uhradiť náklady spojené s jej záchranou alebo pátraním v horskej oblasti. Výnimka platí len pre neplnoleté osoby. „Náklady na vyhľadávanie a vyslobodzovanie osôb v tiesni, poskytnutie prvej pomoci, prepravu k najbližšej sanitke či transport do zdravotníckeho zariadenia vrtuľníkom sa podľa rozsahu a dĺžky pátracej akcie pohybujú v stovkách až tisíckach eur,“ upozorňuje L. Muthová. Cena poistenia do hôr v Allianz - SP stojí pritom 70 eurocentov na deň. Pre milovníkov turistiky, ktorí do hôr vyrážajú pravidelne, sa oplatí uzatvoriť celoročné cestovné poistenie za 17 eur, v prípade vykonávania rizikových športov a činností je to 40 eur ročne. Poistenie do hôr platí vo všetkých horských oblastiach na Slovensku, kde HZS vykonáva svoju činnosť. Klient si poistenie do hôr môže dojednať online pár klikmi na https://online.allianzsp.sk/poistenie-do-hor/.

(Tlačová správa)
 

Vyberáme z poistovne.sk

hand-on-steering-wheel

Pri dopravnej nehode vám vedia pomôcť asistenčné spoločnosti

Ľudia často nevedia, ako správne postupovať pri dopravnej nehode. Dokonca ani nevedia, na čo všetko majú z poisťovne nárok. Na trhu už existujú firmy, ktoré vám v prípade nehody zabezpečia všetko potrebné od prvotnej telefonickej konzultácie cez vyplnenie záznamu o nehode až po opravu auta.
14.05.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Pri dopravnej nehode vám vedia pomôcť asistenčné spoločnosti
in-office-working-on-laptop

Životné poistenie môžete uzavrieť bez ohľadu na to, či ste alebo nie ste očkovaní proti COVID-19

Na internete sa šíri nepravdivá informácia o tom, že ľudia zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 si nemôžu uzavrieť životné poistenie. Overovali sme túto informáciu v poisťovniach.
13.05.2021 | redakčne upravené
Čítať viac o Životné poistenie môžete uzavrieť bez ohľadu na to, či ste alebo nie ste očkovaní proti COVID-19
woman-texting-gradient-iphone

Má vinník povinnosť nahlásiť nehodu do poisťovne, aj keď jeho auto nie je poškodené?

Vodič nákladného auta pri cúvaní poškodil iné osobné auto. Keďže na nákladiaku nebola žiadna škoda, šofér to uzavrel tak, že do poisťovne nahlásiť škodovú udalosť nemusí ísť. Mal pravdu? Čo radia odborníci? Prinášame vám niekoľko užitočných odporúčaní.
11.05.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Má vinník povinnosť nahlásiť nehodu do poisťovne, aj keď jeho auto nie je poškodené?

Vyberáme z banky.sk