Plánujete letnú dovolenku? Nezabudnite si poistiť aj batožinu

Pred zbalením kufrov na dovolenku si ich nezabudnite poistiť. Prípadná strata, či ich poškodenie vás budú mrzieť menej.


Nevyhnutnosťou každej jednej dovolenky je batožina. Malá či veľká, príručná či podpalubná, každá môže obsahovať cennosti, o ktoré by ste nechceli prísť. Kedy teda dáva zmysel poisťovať batožinu? Napríklad keď si do kufra zabalíte drahší fotoaparát či notebook, či keď k svojej dovolenkovej výbave pribalíte surf alebo bicykel. Pri ceste lietadlom – keďže svoju batožinu na niekoľko hodín spustíte z očí, ale aj pri cestovaní autom, ak plánujete počas cesty dlhšie zastávky či výlety a batožinu zatiaľ necháte v kufri auta.

Batožinu si môžete vo väčšine slovenských poisťovní jednoducho pripoistiť v rámci cestovného poistenia. Jej poistením si ochránite osobné veci, cennosti, elektronické (notebook, mobil) a optické prístroje (fotoaparát), či športové náradie.

Príklad: Limity poistného krytia pri nadštandardnom poistení batožiny od Allianz-Slovenskej poisťovne

Na jednu poistnú udalosť celkom 3 000 eur
(pri krádeži vlámaním do motorového vozidla 335 eur), z toho
Osobné veci 3 000 eur
Cennosti 850 eur
Elektronické a optické prístroje 850 eur
Športové potreby 850 eur

Nie všade vám však tieto veci poistia tak ľahko. Napríklad v AXA poisťovni sa zahrnuté poistenie batožiny v rámci cestovného poistenia nevzťahuje na športové vybavenie a elektroniku, vrátane fotoaparátov, kamier a počítačov. Poisťovňa ale ponúka klientom možnosť si tieto veci pripoistiť do výšky 20 000 €.

Aké riziká zahŕňa poistenie?


Vo všeobecnosti pripoistenie batožiny chráni vaše veci a vypláca náhradu škody v nasledujúcich prípadoch:
  • krádež, vlámanie, lúpež alebo odcudzenie motorového vozidla;
  • poškodenie, zničenie, strata batožiny pri dopravnej nehode, pri prírodnej katastrofe alebo v dôsledku ťažkého úrazu či náhleho ochorenia poistného alebo nutnej hospitalizácie;
  • strata celej batožiny odovzdanej prepravcovi (týka sa to najmä leteckých prepravcov).

lista Neprehliadnite

Čo s meškajúcou batožinou?


Okrem straty batožiny, ktorú odovzdáte vášmu leteckému prepravcovi pred odletom, sa vám v lepšom prípade môže stať, že vaše kufre vám letecká spoločnosť dodá oneskorene. Ak toto meškanie prekročí 6 hodín, UNIQA poisťovňa ponúka svojim klientom 110 € na náhradu výdavkov na nevyhnutné potreby po prílete do zahraničia. Peniaze na nákup náhradných odevov či toaletných potrieb vám v takomto prípade ponúkne aj UNION poisťovňa či Allianz-Slovenská poisťovňa.

Na čo nemám zabudnúť?


Ak sa počas letnej dovolenky ocitnete v nepríjemnej situácii, v prvom rade si zachovajte chladnú hlavu. Aby vám poisťovňa vyplatila náhradu za osobné veci, stratu batožiny jej budete musieť patrične doložiť:
  1. Pri lúpeži, vlámaní alebo krádeži vášho auta tak nezabudnite kontaktovať políciu.
  2. Pri vzniku škody na batožine v hoteli sa obráťte na prevádzkovateľa zariadenia, ktorý je povinný vám krádež či vlámanie potvrdiť.
  3. Pri strate alebo poškodení prepravcom si vyžiadajte potvrdenie o škodovej udalosti od zástupcu prepravcu.
Po návrate z dovolenky by ste mali ihneď kontaktovať a oznámiť situáciu poisťovni, u ktorej máte batožinu poistenú. Doložiť musíte samozrejme aj všetky potrebné doklady.

Ak teda plánujete dovolenku, poriadne si preštudujte, či cestovné poistenie vami vybranej poisťovne zahŕňa aj poistenie batožiny. Ak nie, radšej si ju pripoistite.Vyberáme z Poistovne.sk

long-tree-trunks-stab-the-sky

Klienti Allianz digitálnou komunikáciou ušetrili už vyše 1000 stromov

Milióny ušetrených dokumentov a obálok klientov Allianz zachránilo 2 hektárový les. Takmer polovica klientov komunikuje s Allianzom elektronicky, pri nových klientoch je to 100 %. Efektívnym nástrojom online komunikácie je portál Môj Allianz.
25.11.2021
Čítať viac o Klienti Allianz digitálnou komunikáciou ušetrili už vyše 1000 stromov

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú hlodavcom alebo mačkou?

Rozhryzené káble a hadičky vedia úplne znefunkčniť vozidlo. Pozreli sme sa, či opravu auta vám preplatí poisťovňa, alebo si ju budete musieť uhradiť z vlastného vrecka.
25.11.2021 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú hlodavcom alebo mačkou?
Doktor a peniaze-005

Zdravotnú poisťovňu zmení od budúceho roka 152-tisíc ľudí

V porovnaní s minulým rokom ide o viac než 500-percentný nárast neakceptovaných prihlášok, ktoré zahŕňajú duplicitné aj späť-vzaté prihlášky.
22.11.2021
Čítať viac o Zdravotnú poisťovňu zmení od budúceho roka 152-tisíc ľudí

Vyberáme z banky.sk