Plánujete letnú dovolenku? Nezabudnite si poistiť aj batožinu

Pred zbalením kufrov na dovolenku si ich nezabudnite poistiť. Prípadná strata, či ich poškodenie vás budú mrzieť menej.


Nevyhnutnosťou každej jednej dovolenky je batožina. Malá či veľká, príručná či podpalubná, každá môže obsahovať cennosti, o ktoré by ste nechceli prísť. Kedy teda dáva zmysel poisťovať batožinu? Napríklad keď si do kufra zabalíte drahší fotoaparát či notebook, či keď k svojej dovolenkovej výbave pribalíte surf alebo bicykel. Pri ceste lietadlom – keďže svoju batožinu na niekoľko hodín spustíte z očí, ale aj pri cestovaní autom, ak plánujete počas cesty dlhšie zastávky či výlety a batožinu zatiaľ necháte v kufri auta.

Batožinu si môžete vo väčšine slovenských poisťovní jednoducho pripoistiť v rámci cestovného poistenia. Jej poistením si ochránite osobné veci, cennosti, elektronické (notebook, mobil) a optické prístroje (fotoaparát), či športové náradie.

Príklad: Limity poistného krytia pri nadštandardnom poistení batožiny od Allianz-Slovenskej poisťovne

Na jednu poistnú udalosť celkom 3 000 eur
(pri krádeži vlámaním do motorového vozidla 335 eur), z toho
Osobné veci 3 000 eur
Cennosti 850 eur
Elektronické a optické prístroje 850 eur
Športové potreby 850 eur

Nie všade vám však tieto veci poistia tak ľahko. Napríklad v AXA poisťovni sa zahrnuté poistenie batožiny v rámci cestovného poistenia nevzťahuje na športové vybavenie a elektroniku, vrátane fotoaparátov, kamier a počítačov. Poisťovňa ale ponúka klientom možnosť si tieto veci pripoistiť do výšky 20 000 €.

Aké riziká zahŕňa poistenie?


Vo všeobecnosti pripoistenie batožiny chráni vaše veci a vypláca náhradu škody v nasledujúcich prípadoch:
  • krádež, vlámanie, lúpež alebo odcudzenie motorového vozidla;
  • poškodenie, zničenie, strata batožiny pri dopravnej nehode, pri prírodnej katastrofe alebo v dôsledku ťažkého úrazu či náhleho ochorenia poistného alebo nutnej hospitalizácie;
  • strata celej batožiny odovzdanej prepravcovi (týka sa to najmä leteckých prepravcov).

lista Neprehliadnite

Čo s meškajúcou batožinou?


Okrem straty batožiny, ktorú odovzdáte vášmu leteckému prepravcovi pred odletom, sa vám v lepšom prípade môže stať, že vaše kufre vám letecká spoločnosť dodá oneskorene. Ak toto meškanie prekročí 6 hodín, UNIQA poisťovňa ponúka svojim klientom 110 € na náhradu výdavkov na nevyhnutné potreby po prílete do zahraničia. Peniaze na nákup náhradných odevov či toaletných potrieb vám v takomto prípade ponúkne aj UNION poisťovňa či Allianz-Slovenská poisťovňa.

Na čo nemám zabudnúť?


Ak sa počas letnej dovolenky ocitnete v nepríjemnej situácii, v prvom rade si zachovajte chladnú hlavu. Aby vám poisťovňa vyplatila náhradu za osobné veci, stratu batožiny jej budete musieť patrične doložiť:
  1. Pri lúpeži, vlámaní alebo krádeži vášho auta tak nezabudnite kontaktovať políciu.
  2. Pri vzniku škody na batožine v hoteli sa obráťte na prevádzkovateľa zariadenia, ktorý je povinný vám krádež či vlámanie potvrdiť.
  3. Pri strate alebo poškodení prepravcom si vyžiadajte potvrdenie o škodovej udalosti od zástupcu prepravcu.
Po návrate z dovolenky by ste mali ihneď kontaktovať a oznámiť situáciu poisťovni, u ktorej máte batožinu poistenú. Doložiť musíte samozrejme aj všetky potrebné doklady.

Ak teda plánujete dovolenku, poriadne si preštudujte, či cestovné poistenie vami vybranej poisťovne zahŕňa aj poistenie batožiny. Ak nie, radšej si ju pripoistite.Vyberáme z Poistovne.sk

brown-eyes-of-a-person-wearing-a-face-mask

Zdravotná poradňa: Očkovanie proti COVID-19 vs. očkovanie proti chrípke

Ak som zaočkovaný proti COVID-19, chráni ma táto vakcína aj proti bežnej chrípke?
14.10.2021 | redakcia
Čítať viac o Zdravotná poradňa: Očkovanie proti COVID-19 vs. očkovanie proti chrípke
redakcia-nehoda

Havarijná poradňa: Spôsobili ste si škodu na aute sám? Čo Vám preplatí poisťovňa.

Chcem sa spýtať keď som si škodu na aute spôsobil sám teda svojou jazdou som omylom zroloval baner na ceste. Je možné si to uhradiť nejak cez poistku alebo to všetko ide na moju hlavu?
14.10.2021 | redakcia
Čítať viac o Havarijná poradňa: Spôsobili ste si škodu na aute sám? Čo Vám preplatí poisťovňa.
Doktor a peniaze-001

Stojíme pred potrebou radikálnej reformy zdravotníctva - sme však na ňu pripravení?

Zásadnú reformu spôsobu financovania zdravotníctva prináša koncept Value Based Healthcare (VBHC), ktorého základom je pridaná hodnota pre pacienta. Podstatou tohto konceptu je finančné odmeňovanie podľa pridanej hodnoty pre pacienta, a nie na automatické preplácanie zdravotníckych úkonov tak, ako je to dnes.
13.10.2021
Čítať viac o Stojíme pred potrebou radikálnej reformy zdravotníctva - sme však na ňu pripravení?

Vyberáme z banky.sk