Päť najčastejších chýb pri poistení domova. Skontrolujte si, či ich nerobíte tiež

Nezáleží na tom, či bývate vo vlastnom alebo prenajatom, bez kvalitného poistenia riskujete veľké finančné straty a problémy. Akých najčastejších chýb sa dopúšťame pri poistení domu či bytu?

Komunalna-poistovna-shutterstock-3-11-2022

1. Poistili ste sa „pod cenu“

Kúpa bytu alebo domu je pre väčšinu ľudí ich najväčšou finančnou investíciou v živote. Ceny nehnuteľností však v priebehu posledných rokov vzrástli o desiatky percent a v súčasnosti tak nemusia reflektovať ich skutočnú hodnotu.

Aby ste predišli riziku podpoistenia, aktualizujte si poistnú zmluvu, najmä, ak ste tak neurobili posledných päť rokov. Alebo si rovno uzatvorte nové poistenie nehnuteľnosti s automatickou indexáciou. Čo to presne znamená, vysvetľujeme v našom podcaste.

2. Podceňujete zariadenie bytu

Kým cena nehnuteľností rastie, bežné zariadenie a vybavenie domácnosti sa opotrebovávajú a strácajú hodnotu. Aj preto si mnohí ľudia myslia, že ich poistiť netreba.

Skontrolujte si, či naozaj máte uzatvorené poistenie domácnosti. Dobré poistenie vám v prípade poistnej udalosti garantuje vyplatenie takej poistnej sumy, ktorá pokryje náklady na nákup nových vecí. V akých ďalších prípadoch vám pomôže, rozoberáme v našom podcaste.

3. Spoliehate sa, že živly chodia len po horách

Určite si ešte pamätáte udalosti zo začiatku leta v roku 2021, kedy juh Moravy postihlo ničivé tornádo. Živelné udalosti, aké sme donedávna poznali len zo záberov zahraničných televízií, sa pomaly stávajú realitou našich geografických šírok.

Skontrolujte si poistnú zmluvu a limity krytia pre prípad živelných udalostí a v prípade potreby ich aktualizujte. Vypočujte si, pred čím všetkým dokáže poistenie ochrániť váš domov v tomto podcaste.

4. Nevidíte za múry svojho domova

Predstavte si, že z vašej strechy sa zosunie kus zľadovateného snehu rovno na susedovo auto. Alebo vytopíte byt pod vami či dokonca cukráreň vo vchode, ktorej majiteľ bude od vás žiadať ušlý zisk.

Odporúčame vám v rámci poistenia nehnuteľnosti alebo domácnosti uzatvoriť si aj poistenie zodpovednosti za škodu na zdraví a majetku voči tretím osobám, ktoré chráni všetkých rodinných príslušníkov v spoločnej domácnosti. Viac v našom podcaste.

5. Myslíte si, že všetko zvládnete

Každý, kto zažil väčšiu poistnú udalosť súvisiacu s bývaním, vám zrejme potvrdí, že najťažšie boli chvíle bezprostredne po jej vzniku. Všetko treba zachraňovať, upratovať, odpratávať, opravovať...

Dobré poistenie domova nie je len o náhrade vzniknutých škôd. V podcaste sa dozviete, že zahŕňa aj asistenčné služby, ktoré oceníte už len v takých „triviálnych“ momentoch, ako sú zabuchnuté dvere. Nehovoriac o situáciách, kedy ide naozaj o veľa.

(Tlačová správa)

Vyberáme z poistovne.sk

daughter-teaching-technology

Zmeny v sociálnom poistení od začiatku roka 2023. Čo potrebujete vedieť? (1. časť) - Dôchodky

Rok 2023 so sebou prináša niekoľko dôležitých zmien v oblasti sociálneho poistenia. Dnes sme pripravili prehľad toho najdôležitejšieho v oblasti dôchodkov.
30.01.2023 | redakcia
Čítať viac o Zmeny v sociálnom poistení od začiatku roka 2023. Čo potrebujete vedieť? (1. časť) - Dôchodky
young-man-texting

Čo sa zmení v zdravotnom poistení detí po dosiahnutí 18 rokov?

Rodičia stratia prístup k zdravotnej karte svojho dospelého potomka a už nebudú môcť využívať výhody určené deťom. Alkohol ich môže vyjsť draho. Čo znamená dovŕšenie dospelosti z pohľadu zdravotnej poisťovne?
26.01.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Čo sa zmení v zdravotnom poistení detí po dosiahnutí 18 rokov?
Brand Finance 2023

Allianz jediným poisťovateľom v top 25 značiek sveta

Allianz medziročne poskočil až o 6 miest a obsadil 24. priečku v prestížnom rebríčku najsilnejších značiek Brand Finance Global 500. V svetovej top 25 sa Allianz umiestnil ako jediný poisťovateľ.
24.01.2023
Čítať viac o Allianz jediným poisťovateľom v top 25 značiek sveta

Vyberáme z banky.sk