Nedoplatok poistného možno riešiť cez daňové priznanie

 

Občanom, ktorým pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia vznikol nedoplatok, odporúča finančná správa podať dodatočné daňové priznanie za rok 2012.

Ako vysvetlila hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková, keďže nedoplatok, ktorý vznikol, je potrebné uhradiť, z hľadiska daní tak ide o výdavok patriaci do daňového priznania. "Občan si môže po podaní dodatočného daňového priznania k dani z príjmov za rok 2012 žiadať o vrátenie vzniknutého preplatku," uviedla Macíková.

Ak občanovi vznikne po ročnom zúčtovaní naopak preplatok, ide o zdaniteľný príjem, z ktorého zdravotná poisťovňa vyberá daň zrážkou. Poistenec tak má v tomto prípade splnenú daňovú povinnosť. Zdravotná poisťovňa odvádza daň miestne príslušnému daňovému úradu.

Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia (RZZP) vykonávajú od minulého roka za takmer všetkých poistencov, či už ide o zamestnancov alebo živnostníkov, zdravotné poisťovne. Termín, dokedy majú svojim klientom urobiť a zaslať RZZP za minulý rok, uplynie posledným septembrovým dňom. Nedoplatky oznámia výkazom nedoplatkov a preplatky oznámením. Platiteľ poistného môže do 15 dní od doručenia výsledku podať nesúhlasné stanovisko. Ak nemá námietky, musí do 45 dní uhradiť nedoplatok. Ak súhlasí s oznámením o preplatku, zdravotná poisťovňa mu do 45 dní preplatok vráti.

Vyberáme z poistovne.sk

hand-on-steering-wheel

Pri dopravnej nehode vám vedia pomôcť asistenčné spoločnosti

Ľudia často nevedia, ako správne postupovať pri dopravnej nehode. Dokonca ani nevedia, na čo všetko majú z poisťovne nárok. Na trhu už existujú firmy, ktoré vám v prípade nehody zabezpečia všetko potrebné od prvotnej telefonickej konzultácie cez vyplnenie záznamu o nehode až po opravu auta.
14.05.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Pri dopravnej nehode vám vedia pomôcť asistenčné spoločnosti
in-office-working-on-laptop

Životné poistenie môžete uzavrieť bez ohľadu na to, či ste alebo nie ste očkovaní proti COVID-19

Na internete sa šíri nepravdivá informácia o tom, že ľudia zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 si nemôžu uzavrieť životné poistenie. Overovali sme túto informáciu v poisťovniach.
13.05.2021 | redakčne upravené
Čítať viac o Životné poistenie môžete uzavrieť bez ohľadu na to, či ste alebo nie ste očkovaní proti COVID-19
woman-texting-gradient-iphone

Má vinník povinnosť nahlásiť nehodu do poisťovne, aj keď jeho auto nie je poškodené?

Vodič nákladného auta pri cúvaní poškodil iné osobné auto. Keďže na nákladiaku nebola žiadna škoda, šofér to uzavrel tak, že do poisťovne nahlásiť škodovú udalosť nemusí ísť. Mal pravdu? Čo radia odborníci? Prinášame vám niekoľko užitočných odporúčaní.
11.05.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Má vinník povinnosť nahlásiť nehodu do poisťovne, aj keď jeho auto nie je poškodené?

Vyberáme z banky.sk