Nedoplatok poistného možno riešiť cez daňové priznanie

 

Občanom, ktorým pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia vznikol nedoplatok, odporúča finančná správa podať dodatočné daňové priznanie za rok 2012.

Ako vysvetlila hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková, keďže nedoplatok, ktorý vznikol, je potrebné uhradiť, z hľadiska daní tak ide o výdavok patriaci do daňového priznania. "Občan si môže po podaní dodatočného daňového priznania k dani z príjmov za rok 2012 žiadať o vrátenie vzniknutého preplatku," uviedla Macíková.

Ak občanovi vznikne po ročnom zúčtovaní naopak preplatok, ide o zdaniteľný príjem, z ktorého zdravotná poisťovňa vyberá daň zrážkou. Poistenec tak má v tomto prípade splnenú daňovú povinnosť. Zdravotná poisťovňa odvádza daň miestne príslušnému daňovému úradu.

Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia (RZZP) vykonávajú od minulého roka za takmer všetkých poistencov, či už ide o zamestnancov alebo živnostníkov, zdravotné poisťovne. Termín, dokedy majú svojim klientom urobiť a zaslať RZZP za minulý rok, uplynie posledným septembrovým dňom. Nedoplatky oznámia výkazom nedoplatkov a preplatky oznámením. Platiteľ poistného môže do 15 dní od doručenia výsledku podať nesúhlasné stanovisko. Ak nemá námietky, musí do 45 dní uhradiť nedoplatok. Ak súhlasí s oznámením o preplatku, zdravotná poisťovňa mu do 45 dní preplatok vráti.

Vyberáme z poistovne.sk

bicycle-in-the-garden

Nehoda na zdieľanej kolobežke či bicykli. Kto nesie zodpovednosť a ako treba postupovať ?

Vo väčších mestách na Slovensku si môžete prenajať elektrickú kolobežku, alebo bicykel. Všetko vyriešite cez apku v mobile. Čo však v prípade, ak spôsobíte nehodu? Kedy je zodpovedný používateľ a kedy majiteľ, resp. prevádzkovateľ? Prečítajte si, aký postup treba dodržať.
11.06.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Nehoda na zdieľanej kolobežke či bicykli. Kto nesie zodpovednosť a ako treba postupovať ?
hand-reaching-out-to-drone

Nehoda na elektrickom bicykli či zrážka dronom. Pokryje ju niekoľko rokov stará poistka?

Moderné zariadenia ako elektrické kolobežky či drony pred niekoľkými rokmi ešte neexistovali. Ako sa postaví poisťovňa k riešeniu škody, ak niekoho zraníte s letiacim dronom či zrazíte na elektrickej kolobežke a máte poistnú zmluvu z doby, keď tieto zariadenia ešte neexistovali?
08.06.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Nehoda na elektrickom bicykli či zrážka dronom. Pokryje ju niekoľko rokov stará poistka?
Pred dovolenkou myslite na poistenie. Groupama.

Plánujete ísť na dovolenku autom? Týchto 9 rád vám pomôže pripraviť sa na cestu

Dovolenka autom je pre mnohých obľúbená najmä vďaka slobode, voľnosti a dobrodružstvám. Zo Slovenska to navyše máme k moru len na skok a na pláži môžeme byť už po pár hodinách jazdy. Či už sa vyberiete na juh do Slovákmi obľúbených destinácií ako sú Terst, Istria, či Makarska alebo pôjdete za históriou na sever do Poľska alebo Nemecka, tieto rady využijete vždy.
07.06.2021
Čítať viac o Plánujete ísť na dovolenku autom? Týchto 9 rád vám pomôže pripraviť sa na cestu

Vyberáme z banky.sk