Na Slovensku pribúda chorých na syfilis

Vlani na Slovensku zaznamenali 445 prípadov syfilisu, 270 pacientov sa nakazilo kvapavkou.


Počet pacientov so syfilisom v minulom roku na Slovensku opäť stúpol, naopak klesol počet ochorení na kvapavku. V tlačovej správe o tom informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na základe svojich štatistík. Obidve ochorenia boli diagnostikované častejšie u mužov. Vlani na Slovensku zaznamenali 445 prípadov syfilisu. Oproti predchádzajúcemu roku ich počet vzrástol o 15 %, teda 59 prípadov. ”Za sledované obdobie rokov 2004 - 2018 to bol vôbec najvyšší výskyt tohto ochorenia,“ doplnil generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš. Prevaha mužov s touto diagnózou bola v roku 2018 na úrovni 67,4 %.

Najvyšší výskyt syfilisu bol zaznamenaný vo vekovej skupine 15 až 24-ročných, v ktorej výskyt tohto ochorenia kontinuálne stúpa od roku 2015. Najviac liečených pacientov so syfilisom bolo v Košickom kraji, kde je výrazný nárast zrejmý najmä po roku 2015, počet prípadov ochorenia tu stúpol o 168 %. Najmenej prípadov bolo v Trenčianskom kraji.

NCZI tiež skúmal výskyt kvapavky. Vlani sa ňou nakazilo 270 pacientov, čo je o 89 prípadov, teda 23,5 % menej ako v roku 2017. “V dlhodobom vývoji 2004 - 2018 vykazuje krivka chorobnosti stúpajúci trend. Od maximálneho výskytu ochorenia v roku 2014 počet prípadov kolíše s klesajúcou tendenciou,“ spresnil Blaškovitš. Prevaha mužov je ešte výraznejšia ako pri syfilise, v roku 2018 to bolo 78,3 %. Najviac, teda tretina prípadov sa vyskytla v Bratislavskom kraji. Najmenší počet prípadov evidovali v Prešovskom kraji. Najvyšší výskyt bol zaznamenaný vo vekovej skupine 25 až 34-ročných.

Hlásených bolo aj 749 prípadov iných, prevažne sexuálne prenosných chorôb. Oproti roku 2017 je to o 10,5 % menej. Z uvedenej skupiny chorôb boli najčastejšie diagnostikované iné sexuálne prenášané chlamýdiové choroby.
 

Vyberáme z poistovne.sk

FEIT_DOD-UM-2020-square

E- športový turnaj HernaZona.sk UNIZA Masters začína už tento piatok

Od 4. decembra 2020 sa uskutoční tretí ročník úspešného e-športového festivalu, ktorý je plný turnajov a bohatého programu. Nadšenci počítačových a konzolových hier zabojujú o zaujímavú finančnú odmenu, zahrajú si virtuálne už prvý decembrový víkend. Zápasy budú moderované zo štúdia Fakulty elektrotechniky a informačných technológií Žilinskej univerzity v Žiline (FEIT UNIZA). Jednotlivci aj tímy sa môžu registrovať na webe festivalu v sekcii Turnaje, 1. decembra 2020.
02.12.2020
Čítať viac o E- športový turnaj HernaZona.sk UNIZA Masters začína už tento piatok
31271_obr

Solventnosť komerčných poisťovní na Slovensku mierne klesla

Národná banka Slovenska odporučila najväčším poisťovniam nerozdeľovať dividendy, aby tak posilnila odolnosť sektora v čase pandémie.
01.12.2020
Čítať viac o Solventnosť komerčných poisťovní na Slovensku mierne klesla
Penazenka a peniaze-001

Ak sa prijme ústavný zákon bez celospoločenského konsenzu, nepomôže to stabilite dôchodkového systému

Súhlasíme s prístupom Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré deklarovalo, že cieľom návrhu ústavného zákona je vniesť so dôchodkového systému stabilitu, solidaritu, udržateľnosť a spravodlivosť.
01.12.2020
Čítať viac o Ak sa prijme ústavný zákon bez celospoločenského konsenzu, nepomôže to stabilite dôchodkového systému

Vyberáme z banky.sk