Lyžovačka na Slovensku a v zahraničí. Aké poistenie vlastne potrebujete?

Ak sa chystáte na lyžovačku, nezabudnite sa poistiť. Druh poistenia záleží aj od toho, či idete lyžovať na slovenské zjazdovky alebo do zahraničia. Tiež je dôležité, či lyžujete na zjazdovke alebo mimo nej. POISTOVNE.sk sa pozreli na to, ktoré poistenie vám bude užitočné.


Slováci už bežne cestujú za lyžovačkou aj do susedného Rakúska. Málokto vie, že mu nemusí stačiť obyčajné cestovné poistenie. Dokonca ani na slovenskej lyžovačke by nemal byť lyžiar bez poistenia.

Lyžovačka na Slovensku


Keďže na Slovensku sú liečebné náklady hradené z povinného zdravotného poistenia, ktoré platí každý pracujúci človek, teoreticky cestovné poistenie doma lyžiari nepotrebujú. Napriek tomu im poisťovne odporúčajú kúpiť si tuzemské cestovné poistenie. „Základný balík kryje ochranu batožiny pred poškodením či poistenie trvalých následkov a smrť následkom úrazu. Jeho súčasťou je aj zodpovednosť za škodu voči inému lyžiarovi,“ vysvetľuje Dalibor Mihalkin, hovorca Komunálnej poisťovne.

Viac o zodpovednosti za škody spôsobené na lyžovačke sme písali v článku: Poistenie na lyžovačku. O poistení lyží sa viac dočítate v článku: Preplatí poisťovňa ukradnuté či zničené lyže? Ako kedy.
Ak by ste sa na lyžovačke dostali do situácie, že je potrebný zásah Horskej služby, nebude vám stačiť verejné zdravotné poistenie. Každý zásah totiž treba rozdeliť na dve časti, jednou je poskytovanie zdravotnej starostlivosti a druhou technický zásah. Všetky úkony týkajúce sa zdravotnej starostlivosti aj naďalej uhradia zdravotné poisťovne. Technické zásahy si bude musieť postihnutý uhradiť sám. Pomôcť mu môže poistenie do hôr, ktoré pokrýva práve zásah Záchrannej horskej služby.

V cudzine


V prípade lyžovačky v zahraničí sa lyžiarovi cestovné poistenie naozaj zíde. Základná forma cestovného poistenia do zahraničia totiž zahŕňa náklady vynaložené na neodkladnú lekársku starostlivosť, ktorá môže byť v zahraničí drahšia ako na Slovensku. Platí to predovšetkým pre súkromné ambulancie. „Európsky zdravotný preukaz nekryje náklady v súkromných zdravotníckych zariadeniach, nekryje ani spoluúčasť pacienta v štátnych zariadeniach, takisto nie vždy pokrýva náklady na transport a vôbec nerieši právne služby,“ pripomína Katarína Kukurová, hovorkyňa Generali.

Ak človek má cestovnú poistku tá mu pokryje plnú sumu vykonaných lekárskych úkonov. „V prípade ošetrenia vo verejnom zariadení, ak je zdravotnícky úkon drahší ako na Slovensku, prevyšujúcu sumu preplatí tiež cestovné poistenie,“ dodáva D. Mihalkin.

Ak na zimnej dovolenke v zahraničí budete lyžovať, k základnému cestovnému poisteniu by ste si mali priplatiť aj pripoistenie zimných športov. Náklady na úraz pri lyžovačke v zahraničí sa totiž môžu vyšplhať aj na viac ako 100-tisíc eur.

Matej Neumann, hovorca Union poisťovne, navyše odporúča k základnému cestovnému poisteniu dojednať si aj:
  • Poistenie batožiny (kryje lyže a ostatné súčasti lyžiarskej výbavy)
  • Poistenie zodpovednosti za škodu vrátane nákladov na advokáta a náklady na kauciu.
  • Poistenie nákladov na technickú pomoc v prípade záchrannej akcie v horách, ktoré zahŕňa vyhľadávanie osoby v horskej oblasti, vyslobodzovanie osoby, prepravu zachraňovanej osoby, v najtragickejšom prípade prepravu telesných pozostatkov.
  • Úrazové poistenie, ktoré klienta odškodní v prípade trvalých následkov úrazu alebo odškodní pozostalých v prípade smrti poisteného klienta následkom úrazu
  • Poistenie storna objednanej služby

V prípade, ak chodievate lyžovať do zahraničia pravidelne, odborníci odporúčajú kúpiť si celoročné cestovné poistenie. „Výhodou je, že postačí jedna poistná zmluva, ktorá pokryje poistenie v zahraničí a aj poistenie nákladov na zásah HZS,“ dodáva M.Neumann.

Odborníci ešte upozorňujú na to, že samostatné poistenie úrazu kryje len trvalé následky či smrť následkom úrazu. Preto je dobré mať pri lyžovaní v zahraničí uzavreté cestovné poistenie, ktorého základom je poistenie liečebných nákladov.

Mimo svahu
Ak lyžujete mimo svahu, rekreačne skúšate freeride alebo skialp, nemusí vám úrazy pokryť bežné poistenie úrazu. Z pohľadu poisťovne je lyžovanie mimo vyznačených lyžiarskych tratí rizikovou aktivitou, preto odborníci odporúčajú dojednať si poistenie, ktoré kryje aj rizikové športy.

Navyše v tomto prípade poisťovne odporúčajú mať aj poistenie Horskej záchrannej služby (HZS). To vás ochráni pred neočakávanými nákladmi na vaše zachraňovanie mimo svahu. „Toto krytie si môže klient poistiť samostatne, teda bez cestovného poistenia, alebo aj spolu s ním,“ dodáva D.Mihalkin.


   Lyžovačka na Slovensku  Lyžovačka v cudzine 
Poistenie liečebných nákladov   nepotrebujete  odporúča sa
 Úrazové poistenie  odporúča sa   odporúča sa 
 Poistenie batožiny   odporúča sa  odporúča sa 
 Poistenie zodpovednosti za škodu   odporúča sa  odporúča sa 
Poistenie do hôr (zásah Horskej služby)    odporúča sa  odporúča sa 

Vyberáme z Poistovne.sk

bicycle-in-the-garden

Nehoda na zdieľanej kolobežke či bicykli. Kto nesie zodpovednosť a ako treba postupovať ?

Vo väčších mestách na Slovensku si môžete prenajať elektrickú kolobežku, alebo bicykel. Všetko vyriešite cez apku v mobile. Čo však v prípade, ak spôsobíte nehodu? Kedy je zodpovedný používateľ a kedy majiteľ, resp. prevádzkovateľ? Prečítajte si, aký postup treba dodržať.
11.06.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Nehoda na zdieľanej kolobežke či bicykli. Kto nesie zodpovednosť a ako treba postupovať ?
hand-reaching-out-to-drone

Nehoda na elektrickom bicykli či zrážka dronom. Pokryje ju niekoľko rokov stará poistka?

Moderné zariadenia ako elektrické kolobežky či drony pred niekoľkými rokmi ešte neexistovali. Ako sa postaví poisťovňa k riešeniu škody, ak niekoho zraníte s letiacim dronom či zrazíte na elektrickej kolobežke a máte poistnú zmluvu z doby, keď tieto zariadenia ešte neexistovali?
08.06.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Nehoda na elektrickom bicykli či zrážka dronom. Pokryje ju niekoľko rokov stará poistka?
Pred dovolenkou myslite na poistenie. Groupama.

Plánujete ísť na dovolenku autom? Týchto 9 rád vám pomôže pripraviť sa na cestu

Dovolenka autom je pre mnohých obľúbená najmä vďaka slobode, voľnosti a dobrodružstvám. Zo Slovenska to navyše máme k moru len na skok a na pláži môžeme byť už po pár hodinách jazdy. Či už sa vyberiete na juh do Slovákmi obľúbených destinácií ako sú Terst, Istria, či Makarska alebo pôjdete za históriou na sever do Poľska alebo Nemecka, tieto rady využijete vždy.
07.06.2021
Čítať viac o Plánujete ísť na dovolenku autom? Týchto 9 rád vám pomôže pripraviť sa na cestu

Vyberáme z banky.sk