Ľudia by v kríze nemali rušiť poistné zmluvy, mali by ich podľa odborníkov správne nastaviť

Dvojciferná úroveň inflácie, ekonomická neistota a hrozba v podobe enormného rastu cien energií nútia Slovákov uvažovať nad tým, ako čo najefektívnejšie narábať s rodinným rozpočtom.

Businessman podpisuje zmluvu-001
Vhodným spôsobom, ako pristúpiť k optimalizácii svojich výdavkov, je podľa vyjadrení poisťovne Generali napríklad správne nastavenie poistných zmlúv. Niektorí ľudia však majú tendenciu v kríze rušiť poistné zmluvy, čo však odborníci neodporúčajú.

Najjednoduchším krokom, ako znížiť náklady, je podľa riaditeľa poistenia majetku a zodpovednosti poisťovne Generali Tomáša Potúčka, zmena frekvencie platieb. „Klientom, ktorí doteraz platili za poistenie na ročnej báze, odporúčam zmeniť frekvenciu platieb na mesačnú, respektíve štvrťročnú. Takýmto spôsobom si rozložia platbu za poistenie do viacerých splátok,“ skonštatoval Potúček. Je totiž podľa neho jednoduchšie zaplatiť každý mesiac napríklad 10 eur, než sa raz ročne nárazovo trápiť so sumou 120 eur.

Živelné pohromy, havárie, úrazy ani vandalizmus si nevyberajú miesto ani čas bez ohľadu na ekonomickú situáciu, preto je podľa Generali riziko, ak niekto nemá uzatvorené poistenie na svoj majetok. Zároveň je potrebné pravidelne sledovať riziko podpoistenia. Na Slovensku je drvivá väčšina bytových domov podpoistená, konštatuje Združenie pre lepšiu správu bytových domov. Aj podľa spoločnosti FinGO.sk Slováci poistenie majetku často podceňujú. Množstvo nehnuteľností je nepoistených a stretávajú sa aj s tým, že klienti hľadajú len najlacnejšie poistenie na trhu, ktoré však ich nehnuteľnosť dostatočne nechráni.

Podľa odborníkov je dôležité nezabúdať na komplexné životné poistenie, ktoré okrem hlavných rizík kryje aj výpadok príjmu, teda poistenie práceneschopnosti a denných dávok v prípade úrazu. Pri rastúcich cenách totiž môže podľa Generali aj malý výpadok príjmu zamávať s rodinným rozpočtom, zvlášť v prípade domácností, ktoré hospodária z mesiaca na mesiac.

Ľudia by sa nemali spoliehať na to, že im sa kritická choroba či úraz s následkami vyhnú. „Pri vážnej udalosti, ktorá vás vyradí z práce a zoberie vám podstatnú časť príjmu, je životné poistenie účinná ochrana, ktorá vám stratený príjem nahradí. A poskytne vám financie na liečenie či životné výdavky. Najefektívnejším druhom životného poistenia je rizikové životné poistenie,“ povedal finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Za životnú poistku sa podľa OVB platiť oplatí, ale je dobré ju optimalizovať. Dá sa tak urobiť troma krokmi. A to pripoistením kľúčových rizík, ale aj odpoistením drobných pripoistení. A nakoniec je to nahradenie poistenia s konštantnou poistnou sumou pripoistením s tzv. klesajúcou poistnou sumou.

Vyberáme z poistovne.sk

31403_obr

Vyššie zdravotné odvody zaplatia aj štatutári eseročiek so symbolickou mzdou a nízkopríjmoví zamestnanci

Novela zákona o zdravotnom poistení zavádza od nového roka tzv. minimálne zdravotné odvody pre štatutárov a nízkopríjmových zamestnancov.
03.02.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Vyššie zdravotné odvody zaplatia aj štatutári eseročiek so symbolickou mzdou a nízkopríjmoví zamestnanci
write-notes-from-laptop

Zmeny v sociálnom poistení od začiatku roka 2023. Čo potrebujete vedieť? (2. časť) - 2. pilier

Rok 2023 so sebou prináša niekoľko dôležitých zmien v oblasti sociálneho poistenia. Dnes sme pripravili prehľad toho najdôležitejšieho v oblasti 2. dôchodkového piliera.
02.02.2023 | redakcia
Čítať viac o Zmeny v sociálnom poistení od začiatku roka 2023. Čo potrebujete vedieť? (2. časť) - 2. pilier
33131_obr

Od februára sa zavádza generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne

Od začiatku februára sa na Slovensku zavádza generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne. Ide o odpustenie povinnosti zaplatiť penále za podmienky, že dlžníci poisťovni uhradia dlžné poistné.
31.01.2023
Čítať viac o Od februára sa zavádza generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne

Vyberáme z banky.sk