Koľko a kedy vám poisťovňa zaplatí za zubný strojček?

Ak ste si nestihli dať narovnať krivé zuby do 18-ky, poisťovne vám preplatia len časť nákladov. A za strojček si z vlastného vrecka priplatíte aj stovky eur.

burst-Matthew Henry-zubar

Zdravotné poisťovne na Slovensku preplácajú náklady na zubný strojček iba deťom do 18 roku. Ak by ste chceli v liečbe zubov strojčekom pokračovať v neskoršom veku, musíte žiadať poisťovňu o schválenie liečby. Tie vám zvyčajne dlhšiu alebo opakovanú liečbu schvália len z vážnych zdravotných dôvodov - ako sú vrodené chyby v ústnej dutine (rázštepy) či pooperačné stavy u onkologických ochorení.

Poisťovni musíte poslať žiadosť o dodatočnú liečbu a zdôvodniť, prečo liečba nemohla byť vykonaná v riadnom čase. K žiadosti by ste mali priložiť aj správu ošetrujúceho zubára s udaním diagnózy a doložením röntgenovej dokumentácie. Poisťovňa dá vašu žiadosť schváliť svojmu revíznemu lekárovi. „Pri recidíve čeľustnoortopedickej anomálie, ktorá je medicínsky odôvodnená, sa uhrádza aj pokračovanie pôvodnej liečby, po predchádzajúcom schválení revíznym lekárom,“ uvádza Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne.

Na čo máte nárok zo zdravotného poistenia - pošlite nám svoju otázku.

Druhý strojček si musíte zaplatiť

Ak sa vášmu dieťaťu zuby po strojčeku po rokoch opäť skrížili a zubár odporúča ďalšiu liečbu, môžete dostať výnimku, len keď ste pri liečbe dodržiavali pravidlá. Opakovanú liečbu vám poisťovňa uhradí, len ak ste z iného ako vážneho zdravotného dôvodu neprerušili liečbu na viac ako šesť mesiacov. Teda ak strojček nenosíte poctivo a prerušujete liečbu, za ďalší vám už poisťovňa nezaplatí.

Za strojček si doplatíte niekoľko stoviek eur

Pri preplácaní zubného strojčeka by ste sa nemali spoliehať ani na to, že vám poisťovňa zaplatí jeho plnú cenu. Podľa zistení Poistovne.sk zo zubárskeho prostredia, poisťovne preplatia len niečo viac ako polovicu strojčeka. Poisťovne nechcú veľmi prezrádzať, koľko bežne preplácajú za strojček. Tvrdia, že cena je u každého pacienta iná a záleží od konkrétnych vykonaných výkonov a dĺžky liečby. Úkony sa preplácajú postupne. „Výška jednotlivých "dielikov" úhrady je však stanovená podľa zákona a jej mesačná platba lekárovi je poskladaná z vykonaných výkonov a stanovenej diagnózy,“ dodáva Dupaľová Ksenzsighová.

Výška úhrady záleží od typu strojčeka, teda či je fixný alebo snímateľný. Podľa vašej diagnózy si zubár určí, či bude liečba plne hradená, alebo si priplatíte. „Cena aparátu je stanovená kategorizáciou, ktorú určuje Ministerstvo zdravotníctva,“ vysvetľuje Matej Štepianský, hovorca poisťovne Dôvera. Pripravte sa teda na to, že za celú liečbu strojčekom môžete doplácať aj niekoľko stoviek eur.

Za zubný strojček na celý chrup - teda na horné aj dolné zuby - si priemerne zubár účtuje okolo 1000 eur. „Najviac z ceny preplatia Union poisťovňa a Dôvera, kde pacient doplatí asi 400 eur. Klienti Všeobecnej poisťovne si doplácajú až polovicu teda 500 eur,“ hovorí zubárka ortodontistka pre Poistovne.sk.

Vyberáme z poistovne.sk

IMG_20180706_154126_HDR

Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?

Vandali môžu spôsobiť škodu na majetku (posprejovať fasádu), alebo na aute (prerezanie pneumatík). Pozrite si, aké druhy vandalizmu poisťovne rozlišujú, aké doklady budú požadovať a s akými prípadmi sa poisťovne stretávajú najčastejšie.
02.10.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?
31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Businessman podpisuje zmluvu-001

Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny, či úmrtie blízkej osoby. Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
26.09.2023
Čítať viac o Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Vyberáme z banky.sk