Čo sa zmení v zdravotnom poistení detí po dosiahnutí 18 rokov?

Rodičia stratia prístup k zdravotnej karte svojho dospelého potomka a už nebudú môcť využívať výhody určené deťom. Alkohol ich môže vyjsť draho. Čo znamená dovŕšenie dospelosti z pohľadu zdravotnej poisťovne?

young-man-texting

Rodič už nebude mať prístup k zdravotnej karte dospelého dieťaťa

Prehľad o zdravotnej starostlivosti svojho dieťaťa bude pre rodičov už minulosťou. Do jeho zdravotnej karty sa v elektronickej pobočke ani v mobilnej aplikácii už nedostanú. Čerstvým dospelým zdravotná poisťovňa Dôvera odporúča, aby sa do týchto elektronických služieb zaregistrovali. Ak si napríklad stiahnu mobilnú aplikáciu, po ruke budú mať preukaz poistenca v elektronickej forme.Ten má rovnakú platnosť ako klasická plastová kartička. Preukazom v mobilnej aplikácií sa môžu preukázať v nemocnici, u svojho lekára aj zubára. V mobilnej aplikácii nájdu aj Európsky preukaz zdravotného poistenia. Každá poisťovňa má v apke množstvo užitočných funkcionalít, ktoré doteraz deti nepoužívali, keďže všetky úkony za nich riešili rodičia. Oplatí sa ich spoznať.

Končia aj výhody určené deťom do 18 rokov

Rodičom odporúčame, aby pred dovŕšením 18. roku skontrolovali, či ich dieťa nemá nárok na vrátenie doplatkov za lieky (v rámci benefitov nad rámec zákona). Nárok na túto výhodu končí s príchodom dospelosti, rovnako aj možnosť získať nadštandardný príspevok na okuliare pre deti.

Dospelosť prináša nové možnosti, výhody aj zodpovednosť

Dospelosť prináša aj možnosti, ktoré deti nemajú. Napríklad darovať krv. Alebo využívať benefity nad rámec zákona, ktoré ponúkajú poisťovne svojim dospelým poistencom.

S 18.narodeninami prichádza aj zodpovednosť a samostatné rozhodovanie sa. Pre mladých bude novinkou, že si sami môžu vybrať, v ktorej zdravotnej poisťovni budú poistení.

Zároveň by však mali myslieť na to, že nezodpovedné správanie môže vyjsť draho. Ak by potrebovali zdravotnú starostlivosť preto, že boli opití alebo pod vplyvom drog, môže im hroziť, že si za ňu budú musieť zaplatiť sami. Účet sa môže vyšplhať až na tisícky eur.

Zmena všeobecného lekára

S dovŕšením 18 rokov si treba zistiť, či nie je potrebná zmena všeobecného lekára. Pediater ošetruje deti do dovŕšenia 18 rokov a 364 dní. Dorastový lekár ošetruje pacientov od 19 do 28 rokov.

Aké zmeny treba oznámiť zdravotnej poisťovni

Za študentov stredných škôl platí počas štúdia zdravotné poistenie štát. Po skončení štúdia má absolvent zdravotné poistenie pokryté najdlhšie do konca prázdnin - do 31. augusta.

Ak pokračujete v štúdiu na vysokej škole na Slovensku, alebo sa prihláste na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie, zdravotnej poisťovni nemusíte nič oznamovať.

Ak plánujete pokračovať v nadstavbovom, pomaturitnom štúdiu alebo vysokej škole v zahraničí, oznámte to zdravotnej poisťovni.

Ak prerušíte štúdium z iných ako zdravotných dôvodov, dajte o tom vedieť zdravotnej poisťovni.

Ak sa po získaní výučného listu alebo po maturite zamestnáte, zdravotnú poisťovňu kontaktovať nemusíte. Na zdravotné poistenie vás prihlási zamestnávateľ.

Vyberáme z poistovne.sk

VsZP-redakcia

Dozorná rada VšZP doručila Palkovičovi návrhy opatrení na stabilizáciu poisťovne

Dozorná rada Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) doručila ministerstvu zdravotníctva prvé návrhy ozdravných opatrení, ktoré majú zdravotnú poisťovňu ekonomicky stabilizovať. Tento podklad bude slúžiť pre rozhodnutie jediného akcionára, ktorým sa poisťovni nariadia konkrétne úlohy. Rezort zdravotníctva v tejto súvislosti nevylučuje ani personálne zmeny.
29.05.2023
Čítať viac o Dozorná rada VšZP doručila Palkovičovi návrhy opatrení na stabilizáciu poisťovne
allianz-brand

Poisťovňa Allianz v minulom roku rástla

V minulom roku dosiahla Allianz - Slovenská poisťovňa čistý zisk 118,6 mil. eur.
29.05.2023
Čítať viac o Poisťovňa Allianz v minulom roku rástla
zdravotnictvo-IvanS

Dočasnú PN budú lekári od júna povinne potvrdzovať elektronicky

Dočasnú pracovnú neschopnosť (PN) budú všetci lekári od začiatku júna už povinne vystavovať elektronicky. Skončí sa tak ročné prechodné obdobie, počas ktorého bolo vystavovanie elektronických PN pre lekárov dobrovoľné.
29.05.2023
Čítať viac o Dočasnú PN budú lekári od júna povinne potvrdzovať elektronicky

Vyberáme z banky.sk